Ana Sayfa Sağlık En Fazla Yoğun Bakım Ünitesi Çocuk Hastanesinde

En Fazla Yoğun Bakım Ünitesi Çocuk Hastanesinde

Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 0-17 yaş çocukların tedavi göreceği en fazla yoğun bakım yatağına sahip hastane olarak kayıtlara geçti.

Giriş Tarihi: 25 Mayıs 2014 Pazar 14:28
En Fazla Yoğun Bakım Ünitesi Çocuk Hastanesinde

Şanlıurfa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, Urfa'da 0-17 yaş arası en fazla yoğun bakım ünitesinin Şanlıurfa çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde bulunduğunu bildirdi. Hastanedeki hizmetler ile ilgili yapılan ayrıntılı açıklamada; üç yoğun bakım ünitesi bulunduğu ve bu ünitelerde toplam 50 kuvöz, 30 ventilatör, 6'sı açık olmak üzere 30 yatak kapasitesinin var olduğu belirtildi.

Genel Sekreterlik aracılığı ile bilgilendirmesinde şu ayrıntılara yer veren Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ahmet Güzelçiçek "Yoğun bakım, kritik hastanın yaşamsal destek alma ihtiyacı olduğunda tedavi edildiği alanlardır. Kritik hasta tanımı çok önemlidir. Kritik hasta demek; solunum, dolaşım, boşaltım, sindirim sistemi gibi her hangi bir sistemde hastayı tehdit edecek bir gelişme olması durumunda, yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavisi gereken hasta demektir. Yoğun bakımlar, diğer bölümlerden farklı olarak yoğun bakımı yapacak daha ileri teknolojiye sahip ekipmanlara sahiptir. Daha çok doktorla, daha çok hemşire ile hastanın takibinin yapıldığı ve yaşamın bir şekilde devam ettirilmeye çalışıldığı alanlardır. Hastanemiz aşırı dikkat ve hassasiyet ile yapılandırmış bir kurumdur. Bu sebeple hastayı hayatta tutabileceğimiz tüm yardımcı ekipmanlar ve deneyimli profesyonel ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
Hastanemiz 355 yatak kapasitesindedir. Bunun 74 yatağını yoğun bakımlar ve 281 yatağını yataklı servisler oluşturmaktadır" dedi.

YILLIK DOĞUM 60 BİN

Başhekim Güzelçiçek açıklamasının ilerleyen bölümlerinde Urfa'da yıllık ortalama doğum sayısının 60 bin civarında olduğunu da sözlerine ekleyerek "0-2 yaş çocuk nüfusu ise 120 bin civarındadır. Şanlıurfahastanelerinde toplam yeni doğan yatak sayısı 200 ün üzerindedir.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları hastanemiz 0- 17yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin tetkik, tedavi ve koruyucu sağlık hizmetini vermektedir. Hastanemiz çocuk uzmanı doktorları ile 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir" diye konuştu.

 

 

(Kaynak: Gazeteipekyol)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star