Ana Sayfa Ekonomi EN UZUN SU TÜNELİNDE IŞIĞA DOĞRU

EN UZUN SU TÜNELİNDE IŞIĞA DOĞRU

Türkiye'nin en uzun, dünyanın önde gelen su iletim tünellerinden biri olan Suruç Tüneli'ndeki çalışmalarda 9 bin metreye ulaşıldı.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2012 Perşembe 13:14
EN UZUN SU TÜNELİNDE IŞIĞA DOĞRU
Türkiye'nin en uzun, dünyanın önde gelen su iletim tünellerinden biri olan Suruç Tüneli'ndeki çalışmalarda 9 bin metreye ulaşıldı.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suruç ilçesinin son 20 yılda sürekli su sıkıntısıyla gündeme geldiğini belirterek, Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi'yle bu sorunun aşılacağını ifade etti.


GAP Eylem Planı'nda bu sorunun çözümüne önem verildiğini ve ilçenin ''makus talihi''nin yakın zamanda değişeceğini dile getiren Karahocagil, şunları kaydetti:


''Proje dahilinde şebeke çalışmalarına başlandı. Bölgedeki toplulaştırma çalışmaları ise hızla ilerliyor. Suruç Tüneli çok yeni bir teknolojiyle yapılıyor. Tünelimizde 9 kilometreye ulaşıldı, inşallah 2013 sulama sezonunda Suruç Ovası'nı sulamaya başlayacağız. Bizim de gurur duyduğumuz ve övündüğümüz proje, yıllardır o bölgede yaşanan sıkıntı ve hüznü giderecektir. Şu anda genellikle kuru tarımın yapıldığı ovada gelecek yıldan itibaren sulu tarıma geçileceğini düşünüyoruz.'' 


-''Gelir 7 kat artacak''

Sadrettin Karahocagil, sulu tarımla kuru tarım arasında çok ciddi farkların bulunduğuna değinerek, bölgedeki tarım potansiyelinin de söz konusu proje sayesinde artacağını söyledi.

Suruç Ovası'nda bölgenin en yüksek tarım potansiyelini oluşturmayı planladıklarına dikkati çeken Karahocagil, ''Sulu tarım ile kuru tarım arasında gelir bakımından 7 kat fark var. Kuru tarımda 1 lira gelir elde ediyorsanız sulu tarımda 7 lira gelir elde etme imkanınız var. Sulu tarım sadece ürünün verimini artırmıyor. Kısa sürede sağladığı verimin yanı sıra bir sezonda daha fazla ürün de elde etme imkanı tanıyor'' diye konuştu.


-Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi
GAP Eylem Planı kapsamında yürütülen çalışmaların en önemli ayaklarından birisini Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi oluşturuyor.

3 yıl önce temeli atılan ve gelecek yıl sonunda tamamlanması planlanan 17 bin 185 metre uzunluğundaki tünel sayesinde Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na saniyede 90 ton su akıtılarak, Suruç ilçesi ve çevresindeki 134 yerleşim yerinde toplam 94 bin 814 hektarlık alan modern sistemlerle sulanacak.


Tünelin açılmasıyla birlikte milli ekonomiye de yılda 70 milyon dolar katkı sağlanacak ve 190 bin kişiye de doğrudan istihdam imkanı oluşturacak. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık