Ana Sayfa Urfa Haberleri Enerji bedelinde, enerji fonu, TRT payı kaldırılmalıdır

Enerji bedelinde, enerji fonu, TRT payı kaldırılmalıdır

Dicle EDAŞ, Enerji Verimliği Haftası nedeniyle “Enerji verimliliği, israfı ve çevresel etkileri” konulu bir panel düzenledi.

Giriş Tarihi: 15 Ocak 2015 Perşembe 11:59
Enerji bedelinde, enerji fonu, TRT payı kaldırılmalıdır

Dicle EDAŞ, Enerji Verimliği Haftası nedeniyle “Enerji verimliliği, israfı ve çevresel etkileri” konulu bir panel düzenledi. Düzenlenen panele, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E.Sabri Ertekin de konuşmacı olarak katıldı. Başkan Ertekin “Yatırımcı gözüyle bölgede elektrik enerjisi kullanımı ve öneriler” konulu bir konuşma gerçekleştirdiği konuşmasında "Enerji de su hava gibi ihtiyaçtır, enerji bedelinde, enerji fonu, TRT payı kaldırılmalı KDV % 1'e indirilmelidir" dedi.

Yapılan konuşmalarda kayıp ve kaçak oranlarına dikkat çekildi. Türkiye’de elektrik enerjisinin büyük oranda doğalgaz enerjisinden üretildiği belirtildi.

Enerjinin çevresel etkilerine vurgu yapıldı.

ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin yaptığı konuşmada enerji verimliliğini arttırmak ve israfı önlemek adına şu önerilerde bulundu. Başkan Ertekin: “Su ve enerji israfını önlemek için hızla damla sulamaya geçilmelidir, destekleme yerine damla sulama tesisi verilebilir. Enerji ve su kesinlikle bir sayaçtan geçirilerek verilmelidir,  dönüm başına ücret israfı önleyemez. Cazibeli sulamalardaki fiyat Türkiye genelinde arttırılarak (3 katı +) kendi tesisini kurup enerjiyle sulayanlar tahrik edilmemelidir. Köy ve şehir şebekesi iyileştirilerek hem kayıplar önlenmeli hem de müşterilere verilen zararlar giderilmelidir. Enerji de su hava gibi ihtiyaçtır, enerji fonu, TRT payı kaldırılmalı KDV % 1 e indirilmelidir. Enerji maliyetlerinin düşürülmesi için biyokütle bir çözüm olabilir. Çiftçiye maliyet 5 Cent/kWh’ı geçmemelidir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star