Ana Sayfa Urfa Haberleri Enerji Reformu Masaya Yatırıldı

Enerji Reformu Masaya Yatırıldı

İkinci bölümü Şanlıurfa'da yapılacak olan Enerji Formu, Mardin'de başladı

Giriş Tarihi: 21 Mayıs 2011 Cumartesi 02:44
Enerji Reformu Masaya Yatırıldı
KOMPLO TEORİSİ GİBİ İDDİA

Mardin'de düzenlenen Enerji Forumu'nda konuşan Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Temsilcisi İdris Ekmen, Ilısu Barajı'nın asıl hedefinin enerji üretmek değil, Hakkari ve Şırnak illeri boyunca sınır hattını suya gömerek insansızlaştırmak ve geçişlere kapatmak olduğunu ileri sürdü. 


TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi tarafından Mardin'de düzenlenen Enerji Forumu, Artuklu Üniversitesi Vali Koçaklar Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. İkinci bölümü Şanlıurfa'da yapılacak olan foruma TMMOB Elektrik Mühendisleri Diyarbakır Temsilcisi M. Nedim Tüzün, Mardin bağımsız milletvekili adayı Erol Dora, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Kızıltepe Belediye Başkan Vekili Şerife Alp, Elektrik Odası Mardin Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Forumun açılış konuşmasını yapan Elektrik Mühendisleri Odası Mardin Temsilcisi Şükrü Karabağ, Mardin'de yaşanan elektrik sorununu irdelemek ve enerji potansiyelini değerlendirmek amacıyla formu düzenlediklerini söyledi. Karabağ, bölgelerinde elektrik enerjisi sorunlarının çözümsüz bir sürece girdiğini kaydederek, "Boşaltılan köyler ve bu köylerden şehirlere göç eden insanların şehirlerde varoşlar oluşturması zaten sıkıntılı olan enerji altyapısına daha büyük sıkıntılar yaratmıştır. Özellikle 2010 yılında Kızıltepe, Derik ve Nusaybin'le birlikte Mardin merkez de bu sorunu yaşamış ve sistem tamamen çökme noktasına girmiştir. Sadece Mardin sanayisi 2010 yılında 25 gün süreyle çalışamaz duruma gelmiş, sulanabilen ekili arazilerin yüzde 20'sinden fazlası kurumuş, konutlarda yaşayan insanların elektrik aletlerinin bir kısmı arızalanmıştır" dedi. 


Karaboğa, Türkiye'de üretilen petrolün kayda değer bir kısmının Mardin'de üretildiğini ancak bu petrolün illerine sosyal, kültürel ve ekonomik bir katkısı bulunmadığını ifade ederek, Mardin'de yapımı devam eden Ilısu Barajı'nın işletme safhasında da illerine katkı sunmadığını söyledi. Karabağ, Ilısu Barajı'nın Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacağını belirtti. 
Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Temsilcisi İdris Ekmen ise, Ilısu Barajı'nın asıl hedefinin enerji üretmek olmadığını, Hakkari ve Şırnak illeri boyunca sınır hattını suya gömerek insansızlaştırmak ve geçişlere kapatmak amacıyla yapıldığını ileri sürdü. Ekmen, yapım süreci devam eden 11 güvenlik barajını yapan zihniyetlerin MGK'da alınan kararlar üzerine Ilısu Barajı'nın yapıldığını söyleyerek, "2012'ye çok az bir zamanın kaldığı bugünlerde ortaya koyacağınız irade ile bir sonraki yıl GAP kapsamında tarımsal sulamanın tamamının ucuz ve kanallarla yapılacağını açıklamanızı ve hayata geçirmenizi bekliyoruz. Kanalları yap-işlet-devret ile değil, DSİ eliyle yapacağını, suyu çiftçiye ucuza vereceğinizi açıklamanızı bekliyoruz. GAP'ı Kür sorununu çözmek için bir silah olarak kullanmaya çalışan ancak yüzüne gözüne bulaştıran geçmiş iktidarlardan hiçbir farkınız olmayacaktır" diye konuştu. Ekmen, bugüne kadar açılan 17 paketin hiçbirisinin Kürt sorununu çözemediğini ve bu paketin de çözemeyeceğini savunarak, Kürt sorununun ekonomik ve güvenlik temelli bir sorun olmadığını kaydetti. Ekmen, Şırnak'ın Uludere ilçesinde yaşananların herkes açısından dramatik ve öğretici bir deneyim olduğunu ifade ederek, "Halk artık kan ve ölüm istemiyor, hor görülmek, yok sayılmak istemiyor. Evlatlarının ölüsüne değil, dirisine sahip çıkmak istiyor. Barış ve özgürlük istiyor. Bunun için de ölümü göze alıyor"dedi. 


Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ise, Kürtçe başladığı konuşmasında yapılacak barajların sadece toprakların talan edilmesi için olmadığını, aynı zamanda toplumun talan edilmesinin amaçlandığını öne sürdü.
(Şanlıurfa Olay)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık