Ana Sayfa Siyaset ERDOĞAN: EŞ BAŞKANIN YAPTIĞI İHANET VE PROVOKASYON

ERDOĞAN: EŞ BAŞKANIN YAPTIĞI İHANET VE PROVOKASYON

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın özyönetimle ilgili açıklaması için, ”Malum eş başkan haftasonu Rusya ziyareti sonrasında kulaklarına üflenen suflelerinde etkisiyle olsa gerek bir takım hezeyanlar ifade etmiştir. Bu eş başkanın yapmış olduğu provokasyondur, ihanettir” ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2015 Salı 10:19
ERDOĞAN: EŞ BAŞKANIN YAPTIĞI İHANET VE PROVOKASYON

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Suriye

”Suriye’de siyasi çözüm için çabaların yoğunlaştığı bu süreçte, Suudi Arabistan’la dayanışma ve istişare halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şunu bir kez daha vurgulamak isterim, bizim amacımız, başta Suriye olmak üzere tüm kriz bölgelerinde adaletli, sürdürülebilir ve kalıcı barışın tesisidir.

“Sorunun çözümü noktasında Türkiye’nin ortaya koyduğu tezler, teklifler ve tavsiyeler bellidir. Bölgenin dinamiklerini, sosyolojisini ve tarihini dikkate almadan atılacak adımların sadece zulüm ve gözyaşı getireceği açıktır.”

PYD-YPG

“Emrivakilerle yol alınamayacağını artık herkesin idrak etmesi gerekiyor. 400 bin masum insanı acımasızca, konvansiyonel, kimyasal silahlarla katleden bir rejime destek verilerek bir yere gidilemez. Ve bunlara destek verenler de bu rejimin ortağı konumundadır.

“PYD, YPG gibi terör örgütlerinin etnik temizlik faaliyetlerine göz yummak, terör örgütlerini sırf DAEŞ ile çatışıyor diye makbul görmek, bölgedeki yangının üzerine körükle gitmek demektir. Aslında bunlar görünürde çatışıyor ama birbirinin destekçisi ve birbirini adeta üreten, birbirine güç veren örgütler olduğunu da bir kenara koyamayız.”

PKK ve Demirtaş

“Suriye’deki son gelişmelerin PKK terör örgütünün ülkemizin birlik ve beraberliğine yönelik iştahını kabarttığını görüyoruz. Şu an güvenlik güçlerimizi son derece başarılı operasyonlara imza atıyorlar. Yurtiçinde ve yurtdışında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin aşmış vaziyette.

“Bu süreç maskelerin düştüğü süreçtir. Malum eş başkan Rusya ziyareti sonrasında bir takım hezeyanlar ifade etmiştir. Bu eş başkanın yaptığı ihanettir provokasyondur. Türkiye üzerinde ameliyat yapmak isteyen herkes boyunun ölçüsünü almıştır ve alacaktır. Bu tür açıklamalar kazdığı hendeğe gömülen terör örgütünün başarısızlıklarını örtme sebebidir.”

DTK’nın özyönetim deklarasyonu

“Bu açıklamalar maalesef ismi demokratik ama uygulamaları demokrasiyle yakından uzaktan alakası olmayan bir yapı bunlar ve şunu bir defa kendileri kesinlikle bilmesi gerekiyor, halkın iradesi silahtan güçlüdür ama bunlar parlamentoya inanmış değiller, bunlar bir taraftan ‘Biz Türkiye partisiyiz veya Türkiyeliyiz’ demeye başladılar 7 Haziran seçimleri öncesinde, bunların bir Türkiye partisi olmadığı ortaya çıktı yani ele saz almakla veya Nişantaşı’nda tur atmakla Türkiye partisi olunmuyor.

“Hangi hakla kalkıp da Türkiye’nin bu mevcut üniter yapısı içerisinde, yani Güneydoğu’da, Doğu’da bu bölgelerde bir devlet kurmaktan bahsediyorsun. Anayasamızın 14. maddesi bunların attığı bu adımlara konulmuş bir maddedir. Böyle bir adımı siz atamazsınız. Ne milli irade müsaade eder ne güvenlik güçlerimiz müsaade eder. Bu saldırılar sonlarının geldiğine işarettir.

“Bölgedeki kardeşlerimizin sağduyusu, güvenlik kuvvetlerimizin başarılı operasyonlarıyla adım adım yok olan terör örgütüne bu tür provokasyonlarla suni teneffüs yapmaya çalışmaktadırlar. Ne örgüt ne de onun kuklası olanlar kendilerini bekleyen akıbetten kurtaramayacaklardır.

“Bu eş başkanın açıklamalarıyla ilgili Diyarbakır ve Ankara başsavcılıklarımız gerekli soruşturmayı bildiğiniz gibi başlatmışlardır. Daha önce diğer eşbaşkanın da buna benzer birçok açıklamaları olmuştu. Bölge insanı da bu terörist ve siyasetçi güruhunun hangi senaryoların figüranlığını yaptığını gördükçe onlarla arasına mesafe koymuştur.”

Yeni anayasa

“Anayasa çalışmaları konusunda malum, tüm siyasi partilerin Türkiye’de toplumsal mutabakatın sağlandığı bir yeni anayasa beklentisi var. Hemen hemen bütün siyasi partiler de bunun sözünü siyasi seçimlerde meydanlarda verdiler ve seçimlerde verilen bu sözün temenni ederiz ki yerine geldiğini görürüz.”

Teşrin Barajı ve Cerablus

“Henüz Teşrin Barajı’ndan batıya doğru geçtiklerine yönelik kesin bir haber söz konusu değil. Bu bazı kaynakların yapmış olduğu açıklamalardır. Burada özellikle Cerablus’ta, DAİŞ’e yönelik koalisyon güçleri olarak attığımız bir adım var, birinci derece Cerablus’u DAİŞ’ten temizlemek ve bu adım devam etmektedir, bu kesinlikle başarılacaktır.”

kaynak: imctv

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star