Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Siyaset ERDOĞAN "HAYALİ HARİTALARA EYVALLAH ETMEYİZ"

ERDOĞAN "HAYALİ HARİTALARA EYVALLAH ETMEYİZ"

Erdoğan,"PKK-PYD dayanışması ve yanlarına farklı oluşumları da alarak adım atmaya kalksalar dahi, bunu seyretmeyiz" dedi.

Giriş Tarihi: 26 Temmuz 2012 Perşembe 18:26
ERDOĞAN
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Suriye'de PKK-PYD işbirliği iddialarına ilişkin ''PKK-PYD dayanışması ve yanlarına farklı oluşumları da almak suretiyle bir adım atmaya kalksalar dahi, bu konuda bizim bu işe müsamahayla bakmamız, bunu seyretmemiz mümkün değil. Konuyla ilgili bütün tedbirler alınmaktadır. Gerek şu anda silahlı kuvvetlerimiz gerek diğer bu konudaki ilgili birimlerimiz çalışmalarını sürdürüyor'' dedi.


Başbakan Erdoğan, Londra Olimpiyatları'nın açılışına katılmak üzere İngiltere'ye gitmeden önce Esenboğa  Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nın Kuzey Irak'a gönderme sebebini ise ''Bakın bu noktada size karşı güven duygularımız zedelenmesin. Güvenimiz var ama burada yanlış adımların atılmasına sizler de vesile olmayın. Tam aksine bir dayanışma içinde buradaki yanlışı düzeltelim. Bu yanlışı düzeltmede adımı beraber atalım. Ama aksi takdirde burada kendilerine göre Kuzey Irak'taki PKK-PYD dayanışmasının oraya koymuş olduğu hayali haritalara göre eyvallah etmeyiz'' sözleri ile açıkladı.


Başbakan Erdoğan, ''Zira şu anda bir Suriye Ulusal Konseyi var, adeta bunun karşısında ki buranın başında da bir Kürt kardeşimiz var. Bir Suriye Ulusal Kürt Konseyi oluşturulması yaklaşımı yanlış bir yaklaşımdır. Biz Suriye ile bir defa ne toprak bütünlüğünün parçalanmasını ne de orada yarın bir mezhepsel çatışma sürecinin başlamasını, ne de etnik bir çatışma sürecinin başlamasını istemiyoruz. Kaldı ki Kuzey Suriye sadece oradaki Kürt kardeşlerimizden oluşan değil, Türkü de var, Arabı da var. Bunlardan oluşan bir bölgedir. Ama asla bizi tahrike kimse yönelmesin. Tahrik oyununa da gelmeyiz, ama atılması gereken bir adım olursa terör örgütüne karşı bu adımı kesinlikle atarız'' diye konuştu.


Başbakan Erdoğan, Suriye sınır bölgesinde olası bir PKK riskine karşı tampon bölge kurulmasının düşünülüp düşünülmediğine ilişkin, ''Güvenli bölge, tampon bölge kah bizde şu anda oluşmuş olan kamplar... Bütün bunların hepsi alternatiflerin içerisinde. Bunların öncelikleri ise biraz da sürece bağlı. Sürece göre de tabii ki bunlar değerlendirilir. İlgili birimlerimiz şu anda bunların üzerinde'' değerlendirmesinde bulundu.

Halk kimi isterse onu cumhurbaşkanı yapar
Başbakan Erdoğan ''Artık Suriye'de Esad ve çevresindekiler gidicidir. Suriye artık yeni bir döneme hazırlanıyor ama bu yeni dönemde 'ne olacak' sorusuna, bazıları, ülkeler olarak söylüyorum, oyalama taktiği içine giriyor. Ben diyorum ki halkın dediği olmalı ve olacak. Biz halkın önünü açmalıyız, halkın önüne sandığı getirmeliyiz. İsteyen istediği gibi partisini kursun demeliyiz'' dedi.


Erdoğan, bu süreçte oluşturulacak geçici yönetim aracılığıyla yeni anayasa hazırlanabileceğini, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılabileceğini ifade etti.
Başbakan Erdoğan, ''Halk kimi isterse onu cumhurbaşkanı yapar, kimi isterse parlamentoya gönderir. Ona da inanıyorum ki bütün dünya çok üst düzeyde saygı gösterir'' dedi.  Yardım kanallarının açılması girişimleri var
Erdoğan, bir başka soru üzerine Myanmar'daki Müslümanlar'a yönelik şiddet olaylarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'nın yoğun girişim içinde olduğunu söyledi. Myanmar ve Bangladeş dışişleri bakanları ve BM ile irtibatta olunduğunu ifade eden Erdoğan, ''Zulmün bir an önce durdurulması ve yardım kanallarının açılması gibi girişimlerimiz var. İnşallah alacağımız neticeyle birlikte oralara yardım kanallarını çok daha farklı, yoğun şekilde çalıştıracağız'' dedi. Bu tür komik iddiaların üzerinde durmayın
Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu hakkındaki iddiaların hatırlatılması üzerine de Erdoğan, ''Bu tür komik iddiaların üzerinde durmayın'' dedi.

Müddeinin iddiasını ispatla sorumlu olduğunu belirten Erdoğan, Karakullukcu'nun da gerekli açıklamayı yaptığını söyledi. 


Erdoğan, ''Bunların hepsi kurumlarımızı ve kurumlarımızın başındaki insanları yıpratmaya yönelik adımlardır ve bu adımları atanların samimiyetinden endişeliyim'' diye konuştu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Taş Güven tazeledi

Taş Güven tazeledi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık