Ana Sayfa Güncel ERDOĞAN “SINIRDAKİ HER TEHDİDE KARŞILIK VERİLECEK”

ERDOĞAN “SINIRDAKİ HER TEHDİDE KARŞILIK VERİLECEK”

Erdoğan,"Türkiye, her komşu, kardeşinin kendisinden emin olacağı bir ülkedir. Ama Türkiye'nin dostluğu ne kadar değerliyse herkes bilsin ki Türkiye'nin gazabı da o kadar şiddetlidir"

Giriş Tarihi: 26 Haziran 2012 Salı 06:15
ERDOĞAN “SINIRDAKİ HER TEHDİDE KARŞILIK VERİLECEK”
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''22 Haziran 2012 tarihinde, Suriye'nin 13 deniz mili açığında Doğu Akdeniz'in uluslararası hava sahasında askeri uçağımıza saldırı düzenlendi. Uçağımız Lazkiye'nin 8 deniz mili açıklarında Suriye karasularına düştü. Suriye karalarında uçağımız vurulmamıştır. Vurulduktan sonra uçağımız Suriye sularına düşmüştür'' dedi. 


Türkiye'nin gazabı şiddetlidir

Türkiye'nin, hiçbir ülkenin içişlerine karışmadığını ve karışmayacağını, dostluğu son derece değerli olduğunu belirten Erdoğan, ''Türkiye, her komşu, kardeşinin kendisinden emin olacağı bir ülkedir. Ama Türkiye'nin dostluğu ne kadar değerliyse herkes bilsin ki Türkiye'nin gazabı da o kadar şiddetlidir'' diye konuştu. 


Türkiye sonuna kadar haklı

Erdoğan, kimliği açık olan, silahsız, tek başına uçan, tehdit oluşturmayan keşif uçağının Suriye tarafından düşürüldüğü olayda Türkiye'nin sonuna kadar haklı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
''Suriye tarafından en ufak bir ikaz, en ufak bir nota tarafımıza yapılmamıştır. Yapılmadan uygulamaya gidilmiştir. Ondan sonra da utanmadan, sıkılmadan dost olarak gördüklerini söylüyorlar. Bu hasmane bir tutumdur. Kısa süreli bir ihlali kimse haksız, hukuksuz, vicdansız bir saldırı için gerekçe gösteremez.''Erdoğan'dan uyarı

Erdoğan, ''Uçağımız bir yanlışlık sonucu, hata sonucu değil tamamen kastı mahsusa ile hasmane bir tutumla hedef alınmıştır'' diyerek, şunları kaydetti:
''Türkiye yerini, zamanını ve yöntemini kendisi tayin ederek, bu haksızlığa karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanacak, gereken adımları kararlılıkla atacaktır.
Suriye yönetiminin kendi halkı için tehdit haline geldiğini biliyoruz. Son olayla, Esed yönetiminin Türkiye ve Türkiye'nin güvenlİğini için açık tehdit haline geldiğini görüyoruz. Türkiye olarak, Suriye rejiminin sınırlarımızda oluşturduğu güvenlik risklerini hiçbir şekilde tolere etmeyecek, karşılıksız bırakmayacağız. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin angajman kuralları, artık bu yeni aşamaya göre değiştirilmiştir. Suriye'den Türkiye sınırına güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde yaklaşan her askeri unsur bir tehdit olarak değerlendirilecek, askeri hedef olarak muamele görecektir. Türkiye sınırları, dostluğu test edilecek bir ülke değildir. Hiç tereddüt etmeden, Türkiye'nin sınanamayacağını ispat edeceğiz.'' 


Savaş çığırtkanlarının tuzağına düşmeyeceğiz

Başbakan Erdoğan, ''Türkiye olarak elbette savaş çığırtkanlarının, provokatörlerin tuzağına düşmeyiz. Merak etmeyin. Ancak uluslararası sularda da uçağımıza yapılan bir saldırı karşısında susacak, tepkisiz kalacak, elimiz kolumuz bağlı oturacak ülke değiliz. Uluslararası hukuk çerçevesinde bu hadisenin üzerine kararlılıkla gitmeyi sürdüreceğiz'' dedi.


Yorumculara uyarı, Bahçeli'ye teşekkür

Erdoğan, ''Esed rejiminin alçakça saldırısını masum gösterecek yorumlar yapmak, sorumlu bir davranış biçimi olmayacaktır. Suriye konusunda kimsenin karnından konuşma, lafı geveleme, muhalefet olsun diye ülkenin menfaatlerine zarar verecek söylemlerde bulunma lüksü yoktur, olmamalıdır'' diye konuştu.
Erdoğan, grup toplantısında yaptığı konuşmada Suriye politikası konusunda hükümete destek veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de teşekkür etti.


İki dilde canlı yayın

Erdoğan'ın konuşması, İngilizce ve Arapça simültane tercüme yapılarak dünya televizyonlarından canlı yayınlandı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık