Ana Sayfa Siyaset Erdoğan Sonrası Senaryoları

Erdoğan Sonrası Senaryoları

Hem AK Parti içindeki tüm düğmeler hem de Türkiye siyasetinin bütün ipleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kontrolünde

Giriş Tarihi: 28 Aralık 2011 Çarşamba 10:44
Erdoğan Sonrası Senaryoları
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ameliyatı sonrasında yaşanan tartışmalar, siyasetteki dip akıntılarının yeniden ortaya çıkmasını sağladı. Başbakanın ameliyatıyla başlayan ve Şike yasasıyla devam eden süreç, hem parti içindeki saflaşmayı hem de parti dışındaki muhalefeti bir kez daha net biçimde ortaya çıkardı. Bu tartışmalar bilindik tartışmalar olsa da yapılan analizlerin niteliği, nesnellikleri ve öngörüleri oldukça sığ ve zayıftı. Başbakan Erdoğan’la ilgili esas değerlendirmemize geçmeden önce yapılan tartışmaları kısaca hatırlatalım. Tartışma birbiriyle ilgisiz iki ana ayak üzerinden yürütüldü. Birincisi Şike yasasının kabul edilmesiyle AK Parti’nin ‘ANAP’laştığı’ tezi etrafında devam eden bir değerlendirmeydi. İkincisi ise parti tüzüğündeki üç dönem şartı gereği Erdoğan sonrasında partinin başına kimin geçeceği, bununla bağlantılı olarak Erdoğan’ın nasıl bir karar vereceği yani kimi işaret edeceğiydi.
AK Parti’nin “ANAP’laştığı” tezi uzun zamandır dile getirilen bir düşünce. Bu teze bağlı olarak AK Parti’nin “Ankaralılaştığı”, statükocu güçlere teslim olduğu, Erdoğan’ın Obama gibi gelip “Bush sapması” yaşadığı dile getirildi. Bu kritiklerin önemli gerçeklik payları var. Lakin en evvel sosyal bilim mantığındaki analoji prensiplerine uymuyor. Eski okumalarla yeni bir durumun analizini yapmak resmin bütününün görülmesine engel olabiliyor. Bugün ANAP’la, AK Parti arasında çok sayıda benzer ve çok sayıda benzemez başlık bulabiliriz.
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ANAP’laştığı tartışmalarına yeni bir pencereden, bakış açımızı değiştirerek baktığımızda, sanırım daha anlamlı bir tartışmanın kapısını aralamış oluruz. Burada tartışmayı kurumlar üzerinden değil, Turgut Özal veTayyip Erdoğan üzerinden yaptığımızda tartışmanın boyut değiştirdiğini görürüz.
Bu bağlamda Tayyip Erdoğan, Turgut Özal’a ne kadar benziyorsa, partisi de o kadar benzeyecektir. Tabii ki iki partinin de benzer birçok yönleri var fakat böyle bir analoji için zaman, şartlar ve daha da önemlisi uluslararası/bölgesel konjonktür farklı.

Eski okumayla Erdoğan’ı anlamak!
Erdoğan önderliğinin ve cari siyaset parametrelerinin eski okumalara dayanan klişelerle yapılması, yaratıcı muhalefet yapılmasına engel olurken aynı zamanda tüm stratejinin iktidarın yıpranması üzerine kurulmasına neden oluyor. Bu strateji 10 yıldır denendi, başarı getirmedi ve getirmesi mümkün görünmüyor. Fakat muhalefet bloğunda hala bunda ısrar edenler var ve bu insanlar ‘kendilerinin iktidara gelmesini değil, Erdoğan’ın iktidardan gitmesini’ temenni etmek dışında başka bir iş yapmıyorlar. İktidar umudunu rakibinin yapacağı yanlışlar üzerine kuran bu anlayışıyla mesafe almak oldukça zor görünüyor. Çünkü on yıllık pratiğin gösterdiği biçimde iktidar partisi major bir hata yapmıyor. Yapsa da muhalefet günübirlik düşünmekten bunu değerlendirip sonuçlandıramıyor.
Geçen bunca zamana rağmen Başbakan Erdoğan’ın, sanki kendisi adaymışçasına son yerel seçimlerde 66 ilde büyük miting yapması, iktidar-muhalefet rekabetinin daha net görülmesi bakımından önemli bir örnek olay. Erdoğan, her gittiği yerde öylesine ateşli konuşmalar yaptı, gerilimi öylesine yükseltti ki, en sonunda belediye başkanlığı seçimi adeta kendisinin oylandığı bir referandumuna dönüştü. Bu bağlamda Erdoğan önderliğinin rakibi, yine kendisidir. Bu rakipsizlik Erdoğan’ın, yapısal sorunların çözümünü zamana yaymasına yol açarak, zaman zaman reformcu karakterine kaybetmesine ve partisi için en uygun zamanı kollamasına neden oluyor. Bu noktada parlamentoda güçlü bir muhalefetin olmaması, iktidarın kimyasını bozuyor ve parlamento dışındaki her muhalefetin Ergenekon süreciyle eklemlenmesi gibi bir sonuç doğuruyor. Hepsinden önemlisi reformların gecikmesine yol açıyor.

Çok bilinmeyenli denklem
Türk siyasal hayatının temel dinamikleri ve mevcut siyaset aritmetiği irdelendiğinde Erdoğan’ın kendisi bırakmadığı takdirde daha uzun süre ülkeyi yöneteceği görülüyor. Bu anlamda Erdoğan gibi güçlü bir liderin aktif siyasetten çekilmesi veya yetkilerini bir başkasına devretmesi mümkün değil. Normal şartlar altında Erdoğan’ın Türkiye ve bölge siyaseti üzerindeki belirleyici etkisi, öngörülenden çok daha uzun sürecek. Verili şartlar ve on yıllık iktidar pratiği dikkate alındığında Erdoğan’ın, tarihi kararlarını son ana kadar en yakınlarına dahi açıklamadığı biliniyor. Bu bağlamda bugünden 2014 senaryosu yazmaya çalışmak, herhalde en çok Erdoğan’ın hesaplarını yeniden yapmasına neden oluyordur.
Burada gözden kaçan esas sorun yaşanan değişimin nereye kadar süreceği, kurumsallaşmasını tamamlayıp tamamlayamayacağı. Bu tartışma en az özne tartışması kadar önemli ve tarihseldir. Yakın dönem Türkiye tarihinde benzer süreçler yaşandı ve Türkiye bu tartışmaları aşamayıp başladığı yere geri döndü. Uzun zaman sonra ilk defa güçlü bir irade, modern Türkiye’yi kurma konusunda siyasal kararlılık gösteriyor ve topluma yeni bir Türkiye vaat ediyor.Türkiye’nin vardığı noktadan geri dönmesi hem iç hem de bölge dengelerinin radikal biçimde değişmesi anlamına gelecektir.
Erdoğan çözümlemesinin doğru yapılamaması, sürekli farklı senaryoların gündeme gelmesine neden oluyor. Bugün için ortada çok bilinmeyenli bir denklem varmış gibi gözükse de aslında tek bilinmeyenli ama karmaşık bir siyasal denklemle karşı karşıyayız. O denklem de Erdoğan’ın kendisinde düğümleniyor. Bugünkü koşullarda Erdoğan’ın onay vermediği herhangi bir siyasal projenin hayata geçme şansı yok. Hem parti içindeki tüm düğmeler hem de Türkiye siyasetinin bütün ipleri Tayyip Erdoğan’ın kontrolünde. Onun politik ajandasında ne olduğunu ise kendisinden başka kimse bilmiyor. Bu bilinmezlik Erdoğan’ın elini güçlendirerek, senaryolarını zamana ve siyasal konjonktüre göre sürekli yenilemesine ve kendisi için en uygun formülü aramasına yol açıyor. Önümüzdeki dönemde kaos teorisi en çok müracaat edilen kavramlardan biri olacak ve taraflar bu kavramdan güç devşirmeye çalışacaklardır.
Son 10 yıllık siyaset pratiği Erdoğan’ı sistem için vazgeçilmez bir noktaya taşırken, sistemin varlığını Erdoğan’ın varlığıyla özdeşleştirmesine neden oluyor. Bugün için Erdoğan’ın denklemden çıkması sistemin çökmesi ve yeni bir sistemin kurulması anlamına geliyor. Gelinen noktada yeni sistemi kuracak isimlerden biri de Erdoğan. Bu bağlamda Erdoğan yeni dönemde kimin olacağına karar veremeyecek olsa dahi kimin olamayacağına karar verebilecek güçtedir. (radikal)

HÜSEYİN YAYMAN:  Gazi Üni.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık