Ana Sayfa Siyaset "Erdoğan 'Tanrı' Gibi Karşılanır"

"Erdoğan 'Tanrı' Gibi Karşılanır"

İsrailli diplomat Alon Liel, Başbakan Erdoğan'ın Gazze'ye gitmesi durumunda burada "tanrı" gibi karşılanacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2011 Çarşamba 08:02
 
İsrailli diplomat Alon Liel, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye gitmesi durumunda burada "tanrı" gibi karşılanacağını söyledi. İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nde de görev yapmış olan Liel, "Mısır yönetimi Erdoğan'ın Refah sınır kapısından Gazze'ye girişine izin verirse Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni bir döneme girilmiş olur. " diye konuştu.

Independent gazetesine yaptığı açıklamada Erdoğan'ın Gazze gezisine izin verilmesi halinde bunun bölgedeki bütün diplomatik dengeleri de değiştireceğini de ifade eden Liel, ülkesi İsrail ve ABD'nin Başbakan Erdoğan'ın olası Gazze ziyaretini engellemek için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini iddia etti.

Öte yandan, İngiliz gazeteleri Erdoğan'ın Mısır'a yapacağı duyurulan ziyaretine sayfalarında geniş yer ayırıyor. İngiliz medyası, Türkiye'nin İsrail'e yönelik tutumunun Mısır'ı da etkileyebileceğini ve bunun bölgedeki tüm dengeleri İsrail'in aleyhinde değiştirebileceğini iddia etti.

İsrailli gözlemcilerin Erdoğan'ın Mısır'a planladığı geziyi "kritik bir sınav" olarak nitelediğini aktaran Financial Times (FT), Erdoğan'ın Mısır Refah Kapısı'ndan Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'ne geçmesinin Filistinli İslami örgüte büyük bir siyasi zafer kazandıracağını; İsrail'e ise siyasi anlamda ciddi bir darbe indireceği yorumunu yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın İsrail için kullandığı "şımarık oğlan" ifadesini haberinde başlık olarak kullanan FT, Türkiye'nin İsrail'e karşı göstermiş olduğu bu tutumunun Mısır ve Ürdün'ün İsrail ile ilişkilerini de etkileyebileceğini ve bu durumun İsrailli yetkilileri oldukça endişelendirdiğini yazdı. Gazete, İsrail'in Müslüman ülkeler arasında sadece Ürdün ve Mısır'la diplomatik bağları bulunduğunu; bu iki ülkeyi de kaybetmesi halinde hiçbir Müslüman müttefiki kalmayacağına dikkat çekti.

Haberde ayrıca Türkiye'nin tüm askeri anlaşmaları askıya alma kararının İsrail'e ticari olarak büyük zarar vereceği belirtildi. Türkiye'nin F-16 savaş uçaklarını İsrail yapımı elektronik sistemle donatılmasını hedefleyen 144 milyon dolarlık anlaşmanın da "özür dilememe" kurbanı olduğunu belirten FT, iki ülke arasında geçen yıl yaklaşık 3, 5 milyar Dolar ticari anlaşma yapıldığını hatırlattı.

Erdoğan'ın İsrail'I "devlet terörü" ile de suçladığına dikkat çekilen haberde, Türk liderin gelecek haftaki Mısır gezisinda stratejik ortaklık anlaşmalarına imza atabileceği belirtildi.(haberler.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık