Ana Sayfa Siyaset Erdoğan: Türkiye'nin Girişimi Sonuç Verdi!

Erdoğan: Türkiye'nin Girişimi Sonuç Verdi!

Başbakan Erdoğan, Suriye ordusuna bağlı tankların Hama'dan çekilmeye başladığını açıkladı, girişimlerinin olumlu netice vermesi bakamından bunun da çok çok önemli olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 10 Ağustos 2011 Çarşamba 20:31
Erdoğan: Türkiye'nin Girişimi Sonuç Verdi!
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında Suriye'deki olayları da değerlendirdi.

Suriye'deki gelişmeler bölgenin istikrar ve güvenliğiyle birlikte Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğine işaret eden Erdoğan, "Suriye'de halka karşı yapılan ve hepimizi derinden kaygılandıran, kabul edilmesi mümkün olmayan eylemler üzerine Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'nu Şam'a gönderdim. Dışişleri Bakanım Beşşar Esad ile kapsamlı bir görüşme yaparak Suriye yönetimin atması gereken adımlar noktasında değerlendirmemizi sayın Esad'la paylaştık. İlletiğim mesaj nettir: Bugün her şeyden önce yapmamız gereken akan kanı durdurmak. Sivil halka ve göstericilere karşı her türlü şiddete, güç kullanımına bir an önce son vermektir. Ülkedeki bu durum bu şekilde devam edemez. Her gün insanlar öldürülürken reformdan bahsetmek ne Suriye halkını ne de uluslararası toplumu ikna etmeyecektir. Suriye halkının demokrasi talebine kulak verin. İktidarın meşruiyetinin kaynağı her şeyden önce halktır, halkın iradesidir. Halkın iradesinin özgür ve serbest şekilde tecelli etmesini sağlamak ve kendi halkınızı ikna etmektedir. Suriye'deki gelişmeleri önümüzdeki günlerde yakından izlemeye devam edeceğiz." dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin Suriye Büyükelçisi'nin Hama'ya gittiğini belirterek, "Büyükelçimiz Hama'ya gitti. Hama'dan tankların çıkmaya başladığını söyledi. Tabiî ki girişimin olumlu netice vermesi bakımından çok çok önemli. Şurada 10-15 günlük süre içerisinde bunlar tamamiyle gerçekleşsin ve Suriye'de reform sürecine yönelik adımlar bunun ardından atılsın." diye konuştu.

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendilerine yönelik eleştirilerine ise şu şekilde cevap verdi:
"Dışişleri Bakanımız, bölge hakkındaki projeksiyonumuzu açıkça komşu bir ülkenin cumhurbaşkanına iletirken, bakanımızın oraya Türkiye'nin mesajını değil de başka bir ülkenin mesajını götürdüğünü iddia etmek, bir büyük gafletin değilse, şifa bulmaz bir cehaletin ilanı değil midir?" eleştirisinde bulundu.

AK Parti iktidarının bugüne kadar gittiği her yere sadece bu aziz milletin mesajını götürdüğünü kaydeden Erdoğan, "Ama bunlar kendilerini aynada görüyorlar. Yıllarca bunun yaptılar. Bu ülkenin iktidarını İsrail'e şikayet edecek kadar alçaldılar." dedi.

Video için tıklayınız...

"24 SAAT GEÇMEDEN İLK SOMUT ADIMLARI GÖRDÜK"


Bir açıklama da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Dışişleri Bakanlığı girişinde, 'Suriye temasları' hakkında konuşan Davutoğlu, Suriye görüşmesinin üzerinden yirmi dört saat geçmeden Suriye yönetiminin adım atmaya başladığını söyledi. Davutoğlu, Suriye yönetiminin attığı ilk adımı olarak Hama'dan tankların çekilmeye başlaması ve ağır silah seslerinin de şehirde sona ermesini gösterdi. Davutoğlu, ikinci adımın ise basın mensuplarının Hama'ya götürülmesi olacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'nda 'Suriye temasları' hakkında konuşan Davutoğlu, "Hama'da inceleme yapan büyükelçimiz, şehirden tanklar çekilmeye başladığını ve ağır silahlarında seslerinin kesildiğini belirtti." dedi. "Esad ile prensipte anlaştığımız üzere yarın basın mensupları Hama'ya gidecek." diye konuştu.

Dünya liderlerinin Suriye'de yapılan görüşmeleri çok önemsediğini belirten Davutoğlu, "Dün sayın Clinton başta olmak üzere bir çok dünya liderleriyle görüşmeler oldu. Türkiye'nin aldığı inisiyatif dünya tarafından taktirle karşılandı." dedi.

Suriye konusunda farklı görüşlerin olduğunu belirten Davutoğlu, "Uluslararası toplumdaki görüş farklılıklarının giderilmesi için çalışıyoruz. Ziyaretimizin üzerinden 24 saat geçmeden istediğimiz adımların atıldığını gördük. Akan kan durur, uluslararası toplum tek ses olursa, süreç kaygıları giderecek şekilde ilerler. Nihai referans noktamız Suriye halkının talepleridir. Bu mesele sadece Türkiye'yi ilgilendirmiyor." ifadelerini kullandı.

ŞAM BÜYÜKELÇİSİ HAMA'DATürkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon, Suriye'nin Hama kentinde incelemelerde bulunuyor. Büyükelçilik kaynakları, Önhon'un Hama'da olduğu ve incelemelerde bulunduğunu aktardı.

ORDU HAMA'DAN ÇEKİLİYOR

Suriye ordusunun, 10 gündür operasyon düzenlediği Hama kentinden çekilmeye başladığı belirtildi. Bölgedeki AFP muhabiri, askerleri taşıyan 40 kadar aracın kentten çekildiğini bildirdi. Zafer işareti yapan askerlerin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad lehine sloganlar attığı kaydedildi. Ordu, Hama'ya 31 Temmuzda girmiş ve düzenlenen operasyonda 100 kadar kişi ölmüştü.

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Örgütü tarafından yapılan açıklamada ise askerlerin 12 tank ve zırhlı araç ile Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklığındaki Sermin ve Taftanaz kasabalarına girdiği belirtildi.Suriye ordusunun söz konusu yerleşim birimlerine girişi sırasında bir kadının öldüğü, 13 kişinin yaralandığı ifade edildi. Açıklamada Suriye güçlerinin, Binniş kasabasının yakınlarında dört köylüyü öldürdüğü kaydedildi.

SURİYE'DE GÖSTERİCİNİN BAŞINDAN VURULMA ANI KAMERADA

Video için tıklayınız...


Suriye'de yönetim, tüm uyarılara rağmen yaş farkı gözetmeksizin katliamlara devam ediyor. Son alarak Hama'da yapılan protesto gösterisi sırasında bir göstericinin başından vurulma anı kameralara saniye saniye yansıdı. Kalabalığın en önünde yeralan genç gösterici, sniper atışıyla başından vuruldu. Bir anda yere yığılan göstericiyi arkadaşları hemen bir kamyonetin kasasına alarak hastaneye gönderdiler, ancak tüm çabalar sonuçsuz kaldı ve gösterici yolda can verdi.

Bu arada izleyenlerin tüylerini diken diken eden diğer bir cinayet ise Deyruz Zor'da yaşandı. Evlere tanklar ve makineli tüfeklerle ateş açılması sonucu bir evde 6 aylık bir erkek bebeği başından vurularak can verdi.(habertürk)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık