Ana Sayfa Siyaset Erdoğan'dan BDP'ye anayasa daveti

Erdoğan'dan BDP'ye anayasa daveti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni Anayasa sürecine BDP’nin de dahil edileceğini söylerken, medyadan da PKK’ya sansür istedi.

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2011 Perşembe 07:40
Erdoğan'dan BDP'ye anayasa daveti
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni Anayasa sürecine BDP’nin de dahil edileceğini söylerken, medyadan da PKK’ya sansür istedi. 

Makedonya'ya yapacağı resmi ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, BDP’nin Meclis’e dönme kararı ve yeni anayasa sürecine dahil edilip edilmeyeceği konusunda konuştu. 

BDP’nin 1 Ekim’de Meclis çalışmalarında yer alacakları kararını “Bu konuda daha önce BDP'nin de, CHP'nin de geleceğini söylemiştim” şeklinde değerlendiren Erdoğan, Anayasa süreci konusunda ise şöyle dedi:

"Bu konuyla ilgili biz ilk etapta Meclis'te grubu olanlarla adımı attık fakat Amerika seyahati dönüşünde bir şey söyledim. 'Terörle mücadele, siyasi kurumlarla da müzakere' dedim. Çünkü neyin olacağını zaten biz biliyoruz. Bizim burada ilkemiz var. Biz, kurum veya kuruluşlar arasındaki münasebetleri, ilkelere dayalı olarak yürütürüz. Kişiler arası münasebetleri de ilkelere dayalı olarak yürütürüz. Bu bir ilke kararıdır ve üçüncü bir grup parlamentoda oluşursa, beşli heyetimiz aynı şekilde Onlara da randevu mektubunu yazar. Randevu vermeleri halinde, heyetimiz Onları da ziyaret eder. Zaten, biraz sonra CHP'yi arkadaşlarım ziyaret edecek. Dünkü görüşme gayet olumlu bir şekilde geçti. Temenni ederim ki, bugünkü de olumlu geçer. Meclis'in açılması ile birlikte yoğun bir şekilde buna odaklanacağız. Süratle, 2012'nin ilk yarısı içerisinde bu işi bitirelim istiyoruz"

Erdoğan, anayasa görüşmelerinde parlamento dışındaki partilerin de görüşlerinin alınıp alınmayacağına ilişkin şöyle konuştu: "Grubu olan partilerle, Uzlaşma Komisyonu oluşturulacak ve bu çalışmalar da Meclis Başkanımız'ın riyasetinde sürdürülecek. Ondan sonra bu işin yol haritası hakkında ne tür çalışmalar yapılacağı konusunda bu komisyon karar verecek.” 

Çalışmalara, akademisyenlerin, medyanın, sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşların da katılımını temenni ettiğini söyleyen Erdoğan, "Bunların yanında parlamento dışı siyasi partilieri de komisyon görüşme kapsamında değerlendirecektir. Çünkü onların da, bazı siyasi partilerin anayasa çalışmaları geçmişte olmuştu. Onlardan da istifade edilmesinde büyük fayda vardır" diye belirtti. 

MEDYAYA SANSÜR

Erdoğan Batman olayını değerlendirirken medyadan sansür istedi. Erdoğan, "Benim sizlerden ricam şudur; bu işleri, yazılı ve görsel basında ne kadar fazla tutarsak terör örgütünün propagandasını o kadar fazla yaparız. Onun için bizi bu konuda fazla konuşturmayın. Biz de, bu konuda netice almaya çalışalım” dedi. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Kurumsal

İçerikYukarı Çık