Ana Sayfa Ekonomi Erkek rakiplerini ezdi geçti

Erkek rakiplerini ezdi geçti

Urfa’da rakiplerinin tehditlerine boyun eğmedi, şimdi sektör lideri.

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2011 Cuma 23:50
Erkek rakiplerini ezdi geçti
Türkiye’de 1,2 milyon erkek girişimciye karşı kadın girişimci sayısı 80 bin. Global Girişimcilik Haftası kapsamında Türkiye’de düzenlenen toplantılarda en çok vurgu yapılan konuların başında Türkiye’nin kadın girişimciliği konusunda geri kalmışlığı geliyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kadınlar her alanda olduğu gibi girişimcilik alanında da geriden geliyor.
Doğu Anadolu’da girişimciliğin nadir rastlanan örneklerinden biri olan Vildan Polat, kadınların Urfa sokaklarında bile dolaşamadığı bir dönemde işini kurup zirveye çıkmış bir isim.  Şanlıurfa TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı ve Şanlıurfa Kadınlarını Kalkındırma Derneği Başkanlığı görevlerini yürüten Polat, 2004 yılında kurduğu Poler Turizm taşımacılık işine girerek sektörde tek kadın olmasıyla biliniyor. Polat, öğrenci servis ve personel taşımacılığı sektörüne girişte 18 erkek rakibinin ‘Kadın başına bu işi yapamazsın, ihaleleri aldırtmayız’ tehditlerine boyun eğmeyerek inatla mücadelesini sürdürdüğünü anlatıyor.
Öğrenci servislerinde çocukların başıboş olduğunu görerek ‘ablalar’ adını verdiği yardımcılarıyla öğrenci velilerinin kısa sürede güvenini kazanarak sektörde fark yaratan Polat, şu anda 25 aracıyla sektörde ipi göğüslüyor.
Erkeklerin ‘Karım çalışırsa o ne der, bu ne der’ türünden saplantılarının Şanlıurfa’da kadınların işgücünden uzak kalmalarının en büyük nedeni olduğunu vurgulayan Polat, ‘Nasıl her başarılı erkeğin arkasında başarılı bir kadın varsa her başarılı kadının arkasında da başarılı bir erkek vardır’ diyerek erkeklerin eşlerine destek vermeleri gerektiğinin altını çiziyor.

‘URFA’NIN TAŞI TOPRAĞI KANAAT ÖNDERLERİNİN AĞZINA BAKIYOR’
Şanlıurfa’nın bambaşka bir yer olduğunu, Vali ya da Belediye Başkanı yerine kanaat önderleriyle yönetildiğini belirten Polat, Urfa’da bir şeylerin değişmesi için önce kanaat önderlerinin ikna edilmesi gerektiğini savunuyor. Zorla evlilikler nedeniyle en çok kadın intiharlarının görüldüğü şehirlerin başında Şanlıurfa’nın geldiğini kaydeden Polat, ‘Urfa’nın taşı toprağı kanaat önderlerinin ağzına bakıyor.  Vali önderliğinde kızların okutulmasıyla ilgili mesajları önce kanaat önderlerine vermek, onların da o mesajları topluma vermesi gerekiyor’ diyor. (gazeteport.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star