Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Güncel Eroğlu-Hristofyas görüşmesi sona erdi

Eroğlu-Hristofyas görüşmesi sona erdi

EFKOŞA (A.A) - BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Eroğlu ve Hristofyas'ın, bu ay sonu New York'ta yapacağı zirvede, farklılıklar olan konularda yakınlaşma sağlanamaması durumunda ''tam bir çıkmazla karşı karşıya kalınacağını'' ifade ederek, ''BM Genel Sekreteri'nin bir sonraki adımı düşünmesi ve liderlerle görüşmesi gerekecek'' dedi.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2012 Çarşamba 08:05
Eroğlu-Hristofyas görüşmesi sona erdi
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, bugünkü görüşmede, New York'ta BM Genel Sekreteri ile yapılacak görüşmeye kadar olan süreci ve sonrasını ele aldı.

Eroğlu ve Hristofyas'ın Lefkoşa ara bölgedeki görüşmesi sona erdi.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, liderlerin Ekim 2011'de New York'ta yapılan üçlü görüşmeden sonra kaydedilen ilerleme ve 22-24 Ocak'ta New York Green Tree'de yapılacak üçlü görüşmeye kadar ve görüşme sonunda yapılması gerekenlerin üzerine odaklandığını söyledi.

Downer, bu akşam Eroğlu yarın akşam ise Hristofyas ile olan görüşmesine ve liderlerin 9 Ocak'ta yapılacak son görüşmesine atıfta bulunarak, 22-24 Ocak'taki 2. Green Tree görüşmesine kadar yapılması gereken çok iş bulunduğunu ve yoğun bir sürecin yaşanacağını belirtti.

Tarafların yarın gece Pile köyünde katılacağı yemeğin detaylarının da ele alındığını kaydeden Downer, yemeğin bir Kıbrıslı Türk ve bir de Kıbrıslı Rum restoranında iki bölümlü olacağını söyledi.

Üçüncü bir Green Tree toplantısının öngörülmediğini ifade eden Downer, New York görüşmesi için planlarının, ''tarafların temel konularda yakınlaşmasını sağlamak olduğunu'' vurguladı.

''Liderlerin, halihazırda bazı ana konularda anlaşmaya vardığını. Yönetim ve Güç Paylaşımı, mülkiyet ve toprak, vatandaşlık konularında görüş ayrılıklarının devam ettiğini'' belirten Downer, bazı konularda ilerleme olduğunu, ancak yapılması gereken çok işin olduğunu dile getirdi.

-''Tavizlerin verilmesi gerekir''-

''Farklılıklar üzerinde yakınlaşma sağlanabilmesi için zamanın yeterli olup olmadığının'' sorulması üzerine Downer, ''Bu zaman mevhumu değil siyaset ve karar verme mevhumudur. Uzlaşı sağlanabilir veya sağlanamaz mı- Bunu yapmak için zamana ihtiyaç var mı- Teorik olarak bunu yapmak için zamana ihtiyaç yoktur. Tavizlerin verilmesi gerekir'' dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İnternet kesintisinin nedeni belli oldu

İnternet kesintisinin nedeni belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık