Ana Sayfa Urfa Haberleri ERTEKİN: URFA POTANSİYELİNİ KULLANAMIYOR

ERTEKİN: URFA POTANSİYELİNİ KULLANAMIYOR

GAP’ın başkente olarak tanımlanan Şanlıurfa, komşu illerine nazaran ihracatta sınıfta kaldı. ŞUTSO tarafından derlenen rakamlara göre Urfa’da ihracat önceki yıllara göre her ne kadar artış gösterse de bu artış çevre illere kıyasla komik rakamlarda kalmaya devam ediyor.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2011 Pazartesi 13:03
ERTEKİN: URFA POTANSİYELİNİ KULLANAMIYOR
GAP’ın başkente olarak tanımlanan Şanlıurfa, komşu illerine nazaran ihracatta sınıfta kaldı. ŞUTSO tarafından derlenen rakamlara göre Urfa’da ihracat önceki yıllara göre her ne kadar artış gösterse de bu artış çevre illere kıyasla komik rakamlarda kalmaya devam ediyor.

Mardin 2010 yılında sadece hububatta 160 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu rakam Urfa için 8 milyon dolar ile sınırlı kalıyor. Mardin patlama gösteren ihracat rakamları karşısında 2’jinci Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması için çalışmalarını hızlandırırken, GAP’tan en çok yararlanması gereken Şanlıurfa ihracat konusunda küçük adımlarla hayal kurmaya devam ediyor.MARDİN’DE İHRACAT GİDEREK ARTIYOR

2010'da 380 milyon dolarlık ihracat yapan Mardin Organize Sanayi Bölgesi, 2011'in ilk 9 ayında 483 milyon dolarlık ihracata ulaştı. İhracattaki artış, sanayi bölgesinin genişlemesiyle birlikte yeni Osb'deki çalışmaların da hızlanmasını sağladı. Vali Turhan Ayvaz, "5 yıl geri ödemesiz 10 yıllık 3 milyon 500 bin liralık kredi ile mevcut Osb genişleme alanında alt yapı, elektrik su ve yol çalışmaları başladı. Önümüzdeki yıldan itibaren yeni Osb hizmete girecektir. Yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor." dedi.

Mardin, son yıllarda turizm de yakaladığı başarıyı sanayi ve ihracatta devam ettiriyor. 2010 yılında ihracat rakamını 350 milyon dolara yükselten şehrin Organize Sanayi Bölgesi (Osb) bir ilke daha imza attı. 2010 yılında yaklaşık 60 fabrikanın kurulduğu Mardin Osb, 2011 yılının ilk 9 ayında ihracat rakamını 483 milyon dolara çıkarmayı başardı.KREDİ BAŞVURULARI ARTTI

Son bir yıl içinde artan talepler sonucu mevcut sanayi bölgesini büyütmek ve yeni organize sanayi bölgesinin kurulması için çalışmalara başladıklarını belirten Mardin Valisi Turhan Ayvaz, şu bilgileri verdi:

"Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan alınan 5 yıl geri ödemesiz 10 yıllık 3 milyon 500 bin liralık kredi ile mevcut Osb genişleme alanında alt yapı, elektrik su ve yol çalışmaları başladı. Önümüzdeki yıldan itibaren yeni Osb hizmete girecektir. Yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor. Bu yıl içinde resmi olarak 40 iş adamı, yapılan ikili görüşmeler de ise 20 yatırımcı arsa talebinde bulundu. Yeni Osb'de 412 dönüm üzerine 37 parselle yatırımcılara kapımızı açtık. 6 ay sürecek olan alt yapı, elektrik ve su çalışmalarının ardından toplamda 150 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak. Osb genişleme alanında kurulacak yeni fabrikaların faaliyete geçmesi durumunda bin 500 kişiyi istihdam etmeyi planlıyoruz."EKONOMİNİN YÜZDE 88’İ TARIMSAL ÜRETİM AMA NE ÇARE

Yaklaşık 500 bin hektar sulanan araziye sahip Urfa ise önemli bir tarım kenti olmasına rağmen tarımsal üretimde 8,382.000 ABD Doları ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye'nin en verimli tarım topraklarının bulunduğu Şanlıurfa'da, ekonominin yüzde 88'i tarımsal üretimine dayanıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yaptığı ihracat rakamlarına göre Şanlıurfa, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamülleriyle 8,382.000 ABD Dolar değerinde ihracat yaptı.ERTEKİN: URFA POTANSİYELİNİ KULLANAMIYOR

Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin Şanlıurfa’nın bu potansiyelini kullanamadığını belirtti. Ertekin değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Ülkemizin en önemli tarım arazilerinin bulunduğu ilimizin çok büyük bir tarım potansiyeli var. En verimli topraklar Şanlıurfa’da, sulama imkânları GAP ile birlikte yaklaşık 900 bin hektara ulaşacak. Bu rakam Türkiye’nin neredeyse yüzde 20’sini oluşturuyor. Böylesine olanakların bulunduğu ilimiz, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı ihracat rakamlarına göre Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamülleriyle 8,382.000 ABD Doları ihracat gerçekleştirdi. Şanlıurfa’dan çok daha az olanaklara sahip Mardin bile ilimizden yaklaşık 20 kat daha fazla ihracat yaptı. Bu veriler gösteriyor ki Şanlıurfa potansiyelini doğru kullanamıyor. Tüccarlarımız ihracat yerine iç pazara çalışıyor. İhracata yönelik çalışmalar yapmaları gerekiyor. Ayrıca pazar arayışlarını da doğru yapmalılar. Üretimleri ihracata yönelik yaparak uluslararası piyasalarda söz sahibi olmak için çalışmalıyız, tüm vatandaşlarımızın bu doğrultuda strateji belirlemesi şart, elimizdeki olanakları doğru kullanarak hareket etmeliyiz” dedi. (İPEKYOL)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star