Ana Sayfa Urfa Haberleri ERTEKİN, YENİLENEBİLİR ENERJİYİ ANLATTI

ERTEKİN, YENİLENEBİLİR ENERJİYİ ANLATTI

Ertekin: "Yenilenebilir enerji bölge ve Şanlıurfa için çok önemli. Ülkemizin enerji sorununa çözüm olacağına ve yaklaşık 40 bin kişiye istihdam yaratacağına inanıyoruz"

Giriş Tarihi: 15 Haziran 2012 Cuma 08:44
ERTEKİN, YENİLENEBİLİR ENERJİYİ ANLATTI
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Eyüp Başkanı Sabri Ertekin, yenilenebilir enerji konusunun bölge ve Şanlıurfa için çok önemli olduğunu belirterek, ülkenin enerji sorununa çözüm olacağını ve yaklaşık 40 bin kişiye istihdam sağlayabileceğini bildirdi. 
    
ŞUTSO'dan yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'da düzenlenen Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı Revizyon Toplantısı'na katılan Ertekin, katılımcılar Şanlıurfa'yla ilgili sıkıntı ve önerilerini aktardı. 

    
Konuşmasında GAP'la birlikte toplam 960 bin hektar alanın sulanabileceğini belirten Ertekin, 1. GAP Eylem Planı'yla birlikte yaklaşık 560 bin hektar alanın sulanmaya başlanacağını, geriye kalan 400 bin hektarlık bölüm için de proje geliştirmek gerektiğini kaydetti. 

    
Özellikle sulamada kullanılan enerji konusunda yaşanan sıkıntılara değinen Ertekin, ABD ve gelişmiş başka ülkelerde sanayi ve sulamada kullanılan enerji fiyatlarının daha düşük olduğunu belirtti. 

    
Yenilenebilir enerji konusunun bölge için çok önemli olduğunu belirten Ertekin, ''Ülkemizin enerji sorununa çözüm olacağına ve yaklaşık 40 bin kişiye istihdam sağlayacağına inanıyoruz. Bunun için Şanlıurfa'da bir örnek güneş enerjisi panel endüstrisi kurmak istiyoruz, bu konuda desteğinizi bekliyoruz'' dedi. 

    
Şanlıurfa ile ilgili sıkıntı ve önerilerini aktaran Ertekin, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

    
''Bir diğer sorunumuz ise çevre yollarımız Gaziantep ve Ankara'ya göre çok geri durumda. Bu konuda çok gecikmiş vaziyetteyiz. Belediyemizin de imkanları yetersiz. Ayrıca tarım alanlarımızda birim alandan elde ettiğimiz gelir arttırılabilir, yani alışılmış ürünler yerine ürün çeşitliliğini arttırarak gelirimizi de arttırabiliriz. Bu konuda GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı danışmanlık görevi üstlenerek uzmanları koordine edebilir. 

    
Ayrıca Atatürk Barajının çevresine 'Burj El Arap' gibi oteller yapmak istiyoruz. Ama DSİ yerleşmeye pek müsaade etmiyor, bu konunun da çözülmesi lazım. Karacadağ Kalkınma Ajansı'nda uzman sayısının arttırılması da bizim için çok önemli. Çünkü doğru yönde kullanılarak ilimize katkı sağlamak istiyoruz. OSB alt yapısı için daha fazla kaynağa ihtiyacımız var. Turizm master planı toplantısı ilimizde yapıldı. Fakat tam yeterli olduğunu zannetmiyoruz, bunun için de bir çalışma yapılmalı.''


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık