Ana Sayfa Urfa Haberleri Esemkulu’da “68. Geleneksel Pilav Günü” Düzenlendi.

Esemkulu’da “68. Geleneksel Pilav Günü” Düzenlendi.

Şanlıurfa’nın Merkeze bağlı Esemkulu Köyü Seyyid İbrahim Bin Ahmed El- Rifai Hazretlerinin Türbesinde “68. Geleneksel Esemkulu Pilav Günü ve Buluntu Hocayı Anma Etkinliği” düzenlendi.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2011 Pazartesi 15:11
Esemkulu’da “68. Geleneksel Pilav Günü” Düzenlendi.
Köylüler arasında sosyal dayanışma ve kaynaşmayı sağlamak amacıyla 68 yıl önce başlattıkları geleneksel pilav günü etkinliklerinde bir araya gelen yaklaşık 4 bin kişi,  köylülerin imece usulü hazırladıkları etli pilavdan yediler.ESEMKULU 68. PİLAV GÜNÜ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
68 yıldır süregelen geleneği hiç bozmadan pilav gününe katılan binlerce kişi, sabahın erken saatlerinde geldikleri Esemkulu Ziyaret Tepesi’nde aileleriyle birlikte piknik yaptılar. Ağaçlara salıncak kuran çocukların yanı sıra top oynayan ve ip atlayan gençler renkli görüntülere sahne oldu.

Baharın gelmesiyle birlikte güneşli günlere hasret duyan Urfalılar, Şanlıurfa’nın Merkeze bağlı Esemkulu Köyü’nde köylüler tarafından düzenlenen “68. Geleneksel Esemkulu Pilav Günü ve Buluntu Hocayı Anma Etkinliği’nde bir araya geldi ve imece usulü pişirilen etli pilavdan yediler.


YAĞMUR DUASI YERİNE ŞÜKÜR DUASI YAPTILAR
Kuraklıktan dolayı her yıl yağmur duası yapılan “Geleneksel Esemkulu Pilav Günü ve Buluntu Hocayı Anma Etkinliği’nde bu yıl diğer yılların aksine şükür duası yapıldı.
 Köy imamı tarafından cemaat ile kılınan öğlen namazının ardından şükür duası yapan yüzlerce kişi, geçtiğimiz hafta yağan yağmurdan dolayı Cenabı-ı Allah’a duydukları şükranı ifade ettiler.  
Çoğunluğu bayanların ve genç kızların oluşturduğu kalabalık ise rivayete göre Buluntu Hoca’nın Esemkulu Ziyaret Tepesi’nde yerini tespit ettiği Seyyid İbrahim Bin Ahmed El- Rifai Hazretlerinin Türbesinde dilek tutup dua ettiler.


ÇOBAN: 68 YILLIK GELENEĞİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ
Etkinlikler hakkında bilgi veren köy sakinlerinden Enver Çoban, bu etkinliğin 68 yıldan bu yana geleneksel olarak yapıldığını belirterek temelinin “Buluntu Hoca” tarafından atıldığını söyledi.
Çoban, “Geleneksel Esemkulu Pilav Günü”nün temelinde Buluntu Hoca’nın burada tespit ettiği türbeye duyulan bir saygı yatmaktadır. Köylüler arasında sosyal bir dayanışma ve kaynaşma amacıyla başlatılan etkinliğin bu yıl 68.incisini düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. İmece usulü karşılanan kurbanlar ve malzemeler ile hazırlanan etli pilav buraya gelen konuklarımıza ikram ediliyor. Amaç bir araya gelmek, akrabalar arasında hasret gidermek ve kaynaşmayı sağlamaktır. Her yıl hemen hemen yağmur duası yaptığımız etkinlikte bu yıl şükür duası yaptık” dedi.ARSLAN: AMAÇ PİLAV YEMEK DEĞİL KAYNAŞMAKTIR”
Birçok aile bireyleriyle birlikte “Geleneksel Esemkulu Pilav Günü” etkinliklerine katıldıklarını belirten Rışvanlı Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Halil Arslan ise yıllardan bu yana geleneksel olarak kutlanan bu etkinliğin ileriki yıllarda da devam etmesi için gereken desteği vereceklerini söyledi.
 
Arslan, “Aslında amaç pilav yemek değil aileler arasında kaynaşmayı sağlamaktır. Hep birlikte bir araya gelerek üzüntüleri ve sevinçleri paylaşmak ve ortak bir karar almaktır” diye konuştu.
 
Etkinliğe katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Köy Sakinlerinden Fehime Çoban ise her sene bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere minnettarlık duyduklarını kaydetti.
 

İMECE USULÜ PİŞİRİLEN ETLİ PİLAV, 4 BİN KİŞİYE İKRAM EDİLDİ
Ziyaret Tepesi Meydan’ında kurulan yer ocaklarında masrafları imece usulü hazırlanan etli pilav için gönüllü 12 kişi görev aldı. 6 adet küçükbaşın kurban edildiği pilav için 500 kg bulgur harcandığı öğrenildi.
Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz  ‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık