Ana Sayfa Urfa Haberleri ESKİ BAĞIMLIYA YEŞİLAY’DAN ANLAMLI PLAKET

ESKİ BAĞIMLIYA YEŞİLAY’DAN ANLAMLI PLAKET

Varlıklı bir hayat yaşarken alkol gibi zararlı bir alışkanlığa sahip olan Abdülaziz Batuk, alkole tövbe ettikten sonra hacca gitti, nefsini terbiye etmek için ise öyle bir işe başladı ki, bu davranışı Yeşilay tarafından ödüllendirildi.

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2014 Salı 16:23
ESKİ BAĞIMLIYA YEŞİLAY’DAN ANLAMLI PLAKET

70 yaşındaki Abdülaziz Batuk, Şanlıurfa’da meşhur bir kebap ustasıydı. Lezzetli kebaplarının ünü öyle duyulmuştu ki, bu ünü kendisine para olarak dönüyor o da kazandığı bol parayla har vurup harman savuruyor, alkol kullanıyor nerede bir alem varsa kendini orada buluyordu.

Varlık içinde yaşadığı bu şaşaalı hayat, ona bazen büyük yanlışlar da yaptı. Alkol baş belası olmuştu. Onunla aynı dönemde iş yapanlar her türlü varlığa kavuşurken, alkol bağımlılığı nedeniyle o çoğu şeyini kaybetti. Bir süre kendi dünyasına çekilen Batuk, bir daha alkol içmemek için ahdederek hacca gitti ve namaza başladı. Hac dönüşünde uğraş olarak bir iş yapmayı düşünmüş ancak nefsinden korkmuş. “Öyle bir iş yapmalıyım ki, nefsimi ayaklar altına almalıyım” diyerek kendisine önerilen tuvaletçiliği kabul etmiş.

Beş altı yıldan bu yana Rızvaniye Camii tuvaletlerini işleten Batuk,  caminin hem temizliğini yapıyor, çimlerini suluyor hem de bekçiliğini yapıyor. Camiye verdiği hizmet ve hoş sohbetiyle Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik’in dikkatini çeken Batuk, bir plaketle onore edildi.

Ödülü hak eden asıl bu insanlardır

Toplumda belli bir kariyere sahip olan, adı duyulmuş insanlara plaket vererek onurlandırmanın böylesi bir durumun yanında pek önemli olmadığını kaydeden Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik, “Sayın Abdülaziz Batuk’un hayat hikayesi maalesef birçok insanın başında. Ancak o öyle bir yol seçmiş ki, önce alkol kullanmaya tövbe etmiş. Ardından hacca giderek tevbesini pekiştirmiş. Hac dönüşünde ise nefsini terbiye etmek için kendine bir görev seçmiş. Yaptığı iş çoğu kişinin nefsine yediremeyeceği bir iş. Ama o hayatıyla böyle hesaplaşırken nefsini öldürüp, ruhunu yükseltmeyi becermiş. Alkol gibi zararlı bir alışkanlıktan kurtularak, caminin bakımını da üstlenmiş. Cami avlusunun temizliği, çimlerin bakımı, sulanması gibi işleri kendisi gönüllü olarak yapıyor.  O’nun bu hareketi, nefsine aldanıp zararlı alışkanlıklara başlayan insanlar açısından önem taşıyor. Zararın neresinden dönersen kârdır düşüncesi, Abdülaziz Batuk’un hayatında tecelli etmiş.  Biz de  onun bu davranışını takdire şayan gördük. Bir plaketle onurlandırmak istedik” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star