Ana Sayfa Güncel Eski Cumhurbaşkanı Mwinyi: Tanzanyalı Her Ailenin Hayalinde Türk Okulu Var

Eski Cumhurbaşkanı Mwinyi: Tanzanyalı Her Ailenin Hayalinde Türk Okulu Var

Tanzanya eski Cumhurbaşkanı Ali Hassan Mwinyi, ülkesinde her ailenin hayalinin, çocuğunu Türk okuluna gönderebilmek olduğunu belirterek, ^"Sizin kardeşlerinizin açtığı okullarda verilen eğitimi kullanarak kendi ülkemizi geliştiriyoruz. " dedi.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2011 Pazar 20:36
Eski Cumhurbaşkanı Mwinyi: Tanzanyalı Her Ailenin Hayalinde Türk Okulu Var
Tanzanya eski Cumhurbaşkanı Ali Hassan Mwinyi, ülkesinde her ailenin hayalinin, çocuğunu Türk okuluna gönderebilmek olduğunu belirterek, ^"Sizin kardeşlerinizin açtığı okullarda verilen eğitimi kullanarak kendi ülkemizi geliştiriyoruz. " dedi.

Cumhurbaşkanı Mwinyi, ilişkilerin eğitimle sınırlı kalmaması gerektiğini söyledi. Türklerle büyük bir ticari yatırım gerçekleştirmeyi beklediğini ifade eden Mwinyi, Tanzan'ya ile geliştirilecek ticaretin, sadece Tanzanya'nın 40 milyonluk nüfusuna değil, 300 milyonluk Doğu Afrika Birliği'ni hedef alması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'de çeşitli gezi ve temaslarda bulunan Tanzanya eski Cumhurbaşkanı Ali Hassan Mwinyi, Şanlıurfa'daki OSM Ortadoğu Hastanesi'nde verilen kahvaltıda, Vali Nuri Okutan ve diğer yetkililerle bir araya geldi. Tanzanya'da 3 tane Türk okulu bulunduğunu ifade eden Mwinyi, bu okullarda bin 200 kişinin eğitim gördüğünü, 600 kişinin de mezun durumda olduğunu söyledi. Mwinyi, "Her ailenin hayali, çocuğunu bu okula göndermek. Sizin kardeşlerinizin açtığı okullarda verilen eğitimi kullanarak kendi ülkemizi geliştiriyoruz. " dedi.

"TÜRKİYE'NİN İZLEDİĞİ POLİTİKAYA TÜRK OKULLARI ÇOK BÜYÜK KATKI SUNUYOR"

Gezi ve İncelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Tanzanya eski Cumhurbaşkanı Ali Hassan Mwinyi, Konya'daki ziyaretinin ardından Şanlıurfa'ya geldi. OSM Ortadoğu Hastanesi'nde onuruna verilen yemeğe katılan Mwiyni'ye, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ve Şanlıurfa Ticaret-Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin de eşlik etti. Türkiye'nin, izlediği politika ile dünya barışına katkı sağladığını ifade eden Mwinyi, bu politikaya Türk okullarının da çok büyük katkı sunduğunu dile getirdi. Mwinyi, "Peygamber Efendimiz (sav) birlik ve beraberliği okuma-yazma ile başlatmıştır. Kur'an'daki ilk ayet "oku" diyor. Bu bağlamda sizler yapmanız gereken şeyleri yaparak okullar açtınız. Sizin eğitiminizi kullanarak şu anda benim ülkem kalkınıyor, gelişiyor. Her yönümüzle bizi değiştiriyor, kalkındırıyorsunuz. Bakışımızı, ufkumuzu genişletiyorsunuz. Bu okulların Tanzanya'ya çok büyük katkısı var. Mesela Darüsselam'da Türkler tarafından kurulan liseler var. Tanzanya'da 3 bin 600 lise bulunuyor. Bu okullar arasında

her zaman ilk 5'te sizin kardeşlerinizin kurduğu okullar var. Bu, inanılmaz bir şey. Şimdi yeni bir tane daha yapılıyor, yatılı olacak ve Tanzanya'nın en iyi okulu olacak. Bu okulların adı Feza Türk Okullarıdır. Şimdi baktığımız zaman ülkedeki her aile çocuğunu bu okullara göndermek istiyor. " şeklinde konuştu.

"TİCARETİNİZLE 300 MİLYON İNSANA HİTAP EDEBİLİRSİNİZ"

Türk okullarına övgüler yağdıran Tanzanya eski Cumhurbaşkanı Ali Hassan Mwinyi, ilişkilerin eğitimle sınırlı kalmaması gerektiğini söyledi. Türklerle büyük bir ticari yatırım gerçekleştirmeyi beklediğini ifade eden Mwinyi, Tanzan'ya ile geliştirilecek ticaretin, sadece Tanzanya'nın 40 milyonluk nüfusuna değil, 300 milyonluk Doğu Afrika Birliği'ni hedef alması gerektiğini kaydetti. Eski Cumhurbaşkanı Mwinyi, şöyle konuştu:

"Bu işbirliği sadece eğitimde olmamalı. Bunu ticaret noktasında da geliştirmemiz gerekiyor. Ciddi bir ticari yatırım bekliyoruz. Tanzanya'nın nüfusu 40 milyon. Sadece 40 milyon kişi için ticaret yapmayacaksınız. Avrupa Birliği gibi Doğu Afrika Birliği'nin de faaliyetleri var. Şu anda 5 doğu Afrika ülkesi ile bu anlaşmamız mevcut. Bunlar Kenya, Brundi, Ruanda ve Tanzanya. Bunların hepsini

birleştirdiğiniz zaman 300 milyon kişiye hitap etmiş olursunuz. Yani sizin Tanzanya'ya gelmeniz demek 300 milyon insana hitap etmeniz demek oluyor. Bu bir rüya. Bu ticaretin geliştirilmesi için de biz Türklerle daha fazla işbirliği yapmak istiyoruz. "

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan da Türkiye'nin Afrika'ya bakışının menfaat ve çıkar öncelikli olmadığının altını çizdi. "Türkiye ayağa kalktıkça çevresinde bulunan ihtiyaç sahibi dostlarını daha iyi görüyor. " benzetmesini yapan Okutan, Afrika coğrafyasındaki milletlerin çok önemli kazanımları insanlığın hizmetine sunduğunu ifade etti.(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star