Ana Sayfa Güncel Eski eşten imza getir kuman kalsın

Eski eşten imza getir kuman kalsın

Türkiye ile Suriye vize kolaylığı konusunda anlaşmaya vardığından beri, Suriye’den kuma getirme ve evlilik olayları arttı.

Giriş Tarihi: 9 Eylül 2011 Cuma 14:45
Eski eşten imza getir kuman kalsın
Türkiye ile Suriye vize kolaylığı konusunda anlaşmaya vardığından beri, Suriye’den kuma getirme ve evlilik olayları arttı. Başlık parası Suriye’de istenmeyince, bugüne dek 519 çift evlendi, Suriye’den binlerce kuma geldi. Nisêbîn Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, ‘Sınırlar erkeği özgürleştirirken kadını baskı altına aldı. Şimdi kadının korkusu: Eşini kızdırma, Suriye’den kadın getirir’ diyerek duruma tepki gösteriyor. Çocuğu veya erkek çocuğu olmayan erkekler, nikahsız beraberliğe en çok rağbet edenler.

Kuma geleneğine değil yabancı gelinlere önlem

Bakanlık kumalık geleneğini değil yabancı gelinlerin durumunu mercek altına aldı. Kuma yani ikinci eş geleneği ne yazık ki toplumumuzda hâlâ sürdürülüyor. Kadınlar açısından her bakımdan aşağılayıcı olan bu sorunun köklü çözümü için yeterli çalışma yapılmadığı biliniyor. Çoğu zaman rızası olmadan evlenen ya da üzerine kuma getirilen kadın hikayeleri duyarız. İçişleri Bakanlığı son dönemde konuya ilişkin bir genelge hazırladı. Ancak bu genelge sorunu çözmeye dönük bir genelge değil, yalnızca ikinci eş olarak getirilen yabancı kadınların yasal durumlarına ilişkin. Genelgeye göre Suriye’den ikinci eş getirenler ilk eşlerinin rızasını almadan kuma gelinlere oturma izni vermeyecek, ilk eşinden izin alamayan erkeklerin Suriyeli eşleri sınır dışı edilecek.

Eski eşten imza getir kuman kalsın

Êlîh (Batman) Belediyesi Evlendirme Dairesi’ne göre yılın ilk 8 ayında 750 çiftin nikahı kıyılırken, Suriye’den Elîh’e kuma gelin olarak gelen imam nikahlı 27’ye yakın Suriyeli kadın sınır dışı edilmeyle karşı karşıya. Batman Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Dairesi bir yılı aşkın süreyle daha önce oturma müsaadesi alan Suriyeli kuma gelinlerin oturma izinlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle iptal edildiğini bildirdi. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, oturma izni şartlarının zorlaştırıldığını ifade ederek, “Daha önce oturma izni alan Suriyelilere kısa süreliğine izin verildi. İlk eşlerinden Noter tasdikli izin alamayan erkeklerin ikinci eşleri sınır dışı edilecek” dedi.
Elîh / Anf

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star