Ana Sayfa Spor Eski Şampiyonlar Şimdi Damızlık

Eski Şampiyonlar Şimdi Damızlık

Yarış geçmişi başarılarla dolu aygırlar, iyi orijine sahip, performansı yüksek tayları yarış dünyasına kazandırmak isteyen kısrak sahiplerinin aşımda ilk tercihini oluşturuyor -Veteriner Hekim Tekinalp: ''Şanlıurfa'da, çoğunluğu Arap atı olmak üzere, yılda 400'ün üzerinde ata aşım yapılıyor''

Giriş Tarihi: 27 Şubat 2012 Pazartesi 08:40
Eski Şampiyonlar Şimdi Damızlık
Türkiye'deki çeşitli hipodromlarda boy gösteren ve yarış geçmişi başarılarla dolu binlerce TL değerinde aygırlar, iyi orijine sahip, performansı yüksek tayları yarış dünyasına kazandırmak isteyen kısrak sahiplerinin, aşımda ilk tercihini oluşturuyor.
AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, safkan Arap atı yetiştiriciliğinin önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) bünyesinde 9 yıl önce kurulan Arap atı pansiyon ve harası, bilimsel yöntemler kullanılarak, verimli, sağlıklı tayların yetiştirilmesinin yanı sıra iyi orijine sahip aygırları da yetiştiricilerin hizmetine sunuyor.
Safkan yarış atı kalitesini yükseltmek ve performansı yüksek tayları sektöre kazandırmak amacıyla hizmet veren tesiste, yarışlar sırasında sakatlanan veya sağlık sorunu nedeniyle yarışlara katılamayan, aralarında, ''Berksoy, Odinhan ve Yaşarcık'' gibi bir dönemin en parlak yarış atlarının da yer aldığı 15 damızlık bulunuyor.

-Aşım ücreti 3 bin TL

Her yıl şubat-haziran arasındaki aşım sezonunda 12 safkan Arap ve 3 İngiliz atı aygır damızlık olarak kullanılıyor. Bölge illerinin yanı sıra Türkiye'nin çeşitli kentlerinden de kısrakların getirildiği harada, 3 bin TL'ye aşım yapılıyor.
Gebelik oranının yüzde 90'ın üzerinde gerçekleştiği istasyonda yulaf, arpa, yonca ve kuru üzüm karışımıyla beslenen atlara, görevliler eşliğinde günlük antrenman yaptırılıyor. Düzenli sağlık kontrolünden geçirilen atlar, günün sonunda yıkandıktan sonra dinlenmeye çekiliyor.
Geçen yıl 437 aşımın yapıldığı tesiste atlara pansiyon hizmeti de veriliyor.

-Yılda 400'ün üzerinde aşım yapılıyor

Şanlıurfa Arap Atı Pansiyon ve Harası Şefi Veteriner Hekim Sinan Tekinalp, çoğunluğu Arap atı olmak üzere yılda 400'ün üzerinde ata aşım yapıldığını söyledi.
9 yıl önce Viranşehir yolunda bin dönüm alan üzerine kurulan tesiste şu anda 12 Arap ve 3 İngiliz aygırının bulunduğunu ifade eden Tekinalp, ''Burada, Odinhan, Berksoy ve Yaşarcık gibi önemli yarışlarda başarı kazanmış atlar mevcut'' dedi.
Aşım ücretinin atların durumuna göre farklılık gösterdiğini, ancak ortalama 3 bin TL'ye aşımın gerçekleştirildiğini anlatan Tekinalp, şunları kaydetti:
''Tesiste bulunan atlarımızı günde iki kez arpa, yulaf, ot ve kuru üzümden oluşan özel karışımlarla besliyoruz. Ayrıca ek vitaminler ile minerallerle de takviye ediyoruz. Aşımı olan aygırlar gün içerisinde bu işlemi gerçekleştiriyor. Aşımı olmayanlar ise sabahları padokta gezdirildikten sonra, gün içerisinde yıkanıp dinlenmeye alınıyor.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık