Ana Sayfa Ekonomi ESNAFA VERİLEN KREDİ 10 YILDA 36 KAT ARTTI

ESNAFA VERİLEN KREDİ 10 YILDA 36 KAT ARTTI

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, esnaf ve sanatkarlara 2002 yılında kullandırılan kredi miktarı 153 milyon TL iken; bu tutarın 2011 yılında 5,5 milyar TL'ye çıkartıldığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 12 Mart 2012 Pazartesi 23:20
ESNAFA VERİLEN KREDİ 10 YILDA 36 KAT ARTTI
Çağlayan, MHP Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin'in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'nin Suriye ile ticareti ve bu ülkede yatırım ve müteahhitlik faaliyetleri bulunan firmalar açısından doğurabileceği sonuçlarla ilgili olarak ''Suriye İzleme Masası'' kurulduğunu anımsattı.

Ayrıca yine Ekonomi Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren çağrı merkezinde gerek iş adamlarının, gerek yurt içinde ve yurt dışındaki diğer vatandaşların doğrudan bilgi temin edebilecekleri, sorunlarını iletebilecekleri, 30 hat ile hizmet eden bir telefon hattı ile elektronik posta adresi tahsis edildiğini aktaran Çağlayan, ''Suriye İzleme Masası'na 10 Şubat 2012 tarihi itibarıyla 126 başvuru yapılmıştır. Suriye İzleme Masası'na yapılan başvurular ilgili birimlerce ivedi olarak değerlendirilmekte ve cevaplandırılmaktadır'' ifadelerini kullandı.

Çağlayan, bildirilen sorunların çözümü için Bakanlık tarafından gerekli girişimlerde bulunulduğunu, özellikle Gaziantep, Hatay gibi Suriye ile yüksek düzeyde ticari ilişkileri olan illerin ihracat potansiyelinin korunmasına yönelik ilave çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

-36 kat arttı-

Esnaf ve sanatkarlara, 2002 yılında Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle, Türkiye Halk Bankasından kullandırılan kredilerin tutarı 153 milyon TL iken; bu tutarın 2011 yılının Aralık ayı sonu itibarıyla 5,5 milyar TL'ye çıkartıldığını belirten Çağlayan, bu dönem içerisinde verilen kredi tutarının 36 kat arttığını vurguladı. Bakan Çağlayan, 2002 yılında kredi kullanan kooperatif ortak sayısı 63 bin 520 kişi iken; bu sayının 2011 Aralık ayı sonu itibarıyla 244 bin 700 kişiye ulaştığını bildirdi.

Çağlayan, esnaf ve sanatkarlara verilen kredi üst limiti 2002 yılında 5 bin TL iken; 2008 yılının başından itibaren kademeli olarak 35 bin ve 100 bin TL'ye yükseltildiğini ifade etti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yüksek LPG fiyatlarından petrolcülerde şikayetçi

Yüksek LPG fiyatlarından petrolcülerde şikayetçi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star