Ana Sayfa Ekonomi Et fiyatları coştu üreticide 16, markette 50

Et fiyatları coştu üreticide 16, markette 50

Kurban Bayramı öncesinde bir kez daha et fiyatı tartışılıyor. Eurodaki artış canlı hayvan; dolardaki artış karkas fiyatını artırdı.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2011 Cuma 02:12
Et fiyatları coştu üreticide 16, markette 50
İthal yem fiyatı yükselince yerli etin fiyatı da arttı. Karkas etin kilosu 13 liradan 16 liraya kadar yükseldi. Perakende etin kilosu türüne göre 30 ile 50 lira seviyesine çıktı.

 

Hükümet canlı hayvan ithalatında gümrük vergisini yüzde 30'dan yüzde 15'e indirdi. Fransa ve Almanya'yı ithalata açtı. Ancak bu iki önlem fiyatı düşürmedi. Tarım Bakanı Mehdi Eker, kurbanlık sıkıntısı yaşanmayacağını söyledi.

EBK, Trakya için 16 bin büyük bas kurbanlık ithal edecek

Besiciler maliyetinin altında satmaktan, tüketiciler yüksek et fiyatından şikayetçi. Marketleri eleştiren üreticiler, "14 liradan sattığımız et markette 50 liraya kadar satılıyor. Üretici ucuza, zararına satıyor. Marketler fahiş fiyattan yüksek karlar elde ediyorlar. Marketlere denetim gelsin" diyor.
Temmuz başında karkas et ithalatında gümrük vergisi yüzde 60'tan yüzde 75'e çıkarılmıştı. Hayvancılık sektörü yakın zamanda yeni bir fiyat artışı beklemiyor. Piyasada halen yerli etin kesim fiyatı kilo başına 14-17 lira arasında, karkas ithal etin kilosu 16 lira civarında.


(Retail Turkey)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star