Ana Sayfa Ekonomi Et ve süt fiyatlarına müdahale edilecek

Et ve süt fiyatlarına müdahale edilecek

Bakan Eker, KOP, GAP, DAP başta olmak üzere Türkiye'nin diğer bölgelerindeki tüm sulama projelerinin de tamamlanmasının bu dönemdeki hedeflerinden olduğunu ifade etti.

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2011 Çarşamba 17:40
Et ve süt fiyatlarına müdahale edilecek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et ve sütle ilgili müdahale kurumu oluşturacaklarını, özellikle süt fiyatlarının mevsimsel dalgalanmalarından çiftçilerin olumsuz etkilenmemesi için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) Manisa'da gerçekleştirilen Ege Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 9 yıl önce çiftçinin 23 milyar dolarlık tarım hasılası elde ettiğini, bu hasıla ile dünya ülkeleri arasında 11. sırada olduğunu ancak şimdi ise tarımsal milli gelirinin 62 milyar dolara çıktığını, bu hasıla ile de son raporlara göre dünya ülkeleri arasında 6. sıraya yükseldiğini kaydetti. 

Bu dönemde, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesine izin veren kanuni düzenlemenin değiştirileceğini belirten Eker, "Bundan sonraki süreçte miras yoluyla arazi bölünmesinin kesinlikle önüne geçilecek. Kesin düzenleme yapılacak, Medeni Kanun dahil olmak üzere. O kanunda da buna engel olan düzenlemeler varsa değiştirilecek" dedi.

Bakan Eker, KOP, GAP, DAP başta olmak üzere Türkiye'nin diğer bölgelerindeki tüm sulama projelerinin de tamamlanmasının bu dönemdeki hedeflerinden olduğunu ifade etti.

Et ve sütle ilgili müdahale kurumu oluşturulması konusuna da değinen Eker, et ve sütle ilgili müdahale kurumu oluşturacaklarını, özellikle süt fiyatlarının mevsimsel dalgalanmalarından çiftçilerin olumsuz etkilenmemesi için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Süt fiyatlarına ilişkin, süt tozu desteği getirdiklerini, kazein ithalatı konusunda tedbirler aldıklarını, süt fiyatlarına farklı dönemlerde farklı primler verildiğini anlatan Eker, bugünlerde piyasada süt fiyatlarının tekrar yükseldiğini ancak hala istenilen seviyeye gelmediğini ifade etti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ASKON ve MÜSİAD Paketten Umutlu

ASKON ve MÜSİAD Paketten Umutlu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star