Ana Sayfa Urfa Haberleri Evliya Çelebi'nin Oğlu Urfa'da mı?

Evliya Çelebi'nin Oğlu Urfa'da mı?

Evliya Çelebi’nin oğlunun türbesinin Urfa Ulu Camii avlusunda olduğu iddia ediliyor. Ancak yazıların silik ve okuyacak kimsenin de olmaması nedeniyle duruma netlik getirilemiyor?

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2011 Cuma 10:49
Evliya Çelebi'nin Oğlu Urfa'da mı?
Geçtiğimiz aylarda restorasyona alınan Şanlıurfa Ulu Cami’nde çalışmalar tamamlanmak üzere. Son olarak avlunun taşlarının cilalandığı görüldü. Eski tuvalet ve abdest alma yerinin yerine yenileri yapıldı.

 

Ancak Camii’de henüz eksikler tam olarak bitirilmiş değil. Saat kulesi tarafında bulunan çıkış kapısı bakımsızlıktan çökmek üzereymiş gibi duruyor. Zamanla yapılan tahribattan mezarlık bölümü de nasibini almış. Her biri ayrı şekil ve uzunlukta olan tarihi mezar taşlarının bazıları iki parçaya ayrılmış. Kimisinin diğer yarısı yok. Taşların akıbeti bilinmiyor. Osmanlı yadigarı mezar taşları şahane görüntüler oluşturuyor. Taşların üstündeki takke, fes veya kavuklardan kimin hangi makamda olduğu anlaşılıyor. Bunlardan biri de üzerinde değişik bir kavuk türünün bulunduğu yeşil kümbet. İddiaya göre burada Evliya Çelebi’nin oğlu yatıyor. "Urfa'yı ziyaret eden ünlü seyyah oğlunu bu topraklarda bırakmış" deniliyor." Ancak konuyla ilgili henüz kesin bir bilgi yok.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık