Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Teknoloji ‘Evrenin ilahi güce ihtiyacı yok!’

‘Evrenin ilahi güce ihtiyacı yok!’

Ünlü evrenbilimci Hawking, yine tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2013 Cumartesi 14:33
‘Evrenin ilahi güce ihtiyacı yok!’

Ünlü evrenbilimci Stephan Hawking, salı günü California Teknoloji Enstitüsü’nde yaptığı açıklamalarla bir kez daha gündeme oturdu. ‘Evrenin Kökeni’ isimli konferansta konuşma yapan Hawking, evrenin oluşabilmesi için ilahi bir güce ihtiyacı olmadığını savundu.

Hawking büyük ilgi gören konuşmasında, fizikçilerin evrenin yaradılışı için ilahi bir dokunuşu hala kanıtlamaya çalışmasıyla dalga geçerken, ‘Tanrı dünya oluşurken ne yapıyordu? İnsanlar bu soruları soruyor diye acaba cehennemi mi ateşliyordu?’ diye konuştu. Evrenin oluşumuna dair teolojik bir tarih hakkında da kısa bir bilgi veren Hawking, bazı durum teorileri ve kozmolojik açıklamalara ilişkin bilgi verdikten sonra, dünya fikrinin ne sonu ne de başlangıcı olduğunu söyledi.

“İYİ Kİ BENİ ENGİZİSYON’A ÇIKARMADILAR”

Galaksilerin kendiliğinden oluşmasını sağlayan maddelerin mevcut olduğunu savunan bilim adamı bu teorilerine dayanak olarak, uzay teleskobuyla yaptığı gözlemleri gösterdi. Yaptığı hesaplamalara göre evrenin yaşının 13.8 milyar olduğunu söyleyen Hawking, bunun Papa ve İncil ile çeliştiğini söyledikten sonra ekledi: “İyi ki beni bu sözlerimden ötürü engizisyon mahkemelerine çıkarmadılar.”

Dünyanın önümüzdeki bin yıl içinde sağlam kalamayacağı yönündeki görüşünü bir kez daha yineleyen Hawking, uzay keşif çabalarının artırılması gerektiğini kaydetti.

 

kaynak: gazetevatan.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Güneydoğu'da internet kesintisi

Güneydoğu'da internet kesintisi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık