Ana Sayfa Urfa Haberleri EYYÜBİYE BELEDİYESİ FIRINLARI AF ETMEDİ

EYYÜBİYE BELEDİYESİ FIRINLARI AF ETMEDİ

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçe belediyesi düzenlediği denetimlerde 45 fırına kapatma cezası uyguladı.

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2015 Pazar 13:17
EYYÜBİYE BELEDİYESİ FIRINLARI AF ETMEDİ

Şanlıurfa'da bulunan fırınlara yönelik bir denetimsizlik ve bunun sonucunda hijyen olmayan koşullarda üretilen ekmeklerin insan sağlığını tehdit ettiği konusu gündeme gelmişti. Eyyübiye'de işin biraz daha sıkı tutulduğu ve 45 fırına kapatma cezası verildiği anlaşıldı.

 

Şanlıurfa'daki fırınlara yönelik tam bir denetimsizlik söz konusu... İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gıda ve Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü ve belediyeler sorumluluğu birbirine atıp duruyor. Özellikle kent merkezindeki fırınlarda ekmekler hijyen olmayan konuşlarda üretiliyor, tatil günlerinde gramajlarda hile yapılıyor, ocaklar temizlenmiyor, çevreye yayılan dumanlar herkesi rahatsız ediyor. Öyle ki farelerin dahi cirit attığı fırınlar bulunuyor. Adeta insan sağlığı hiçe sayılıyor. Sadece Eyyübiye Belediyesi'nin işi biraz daha sıkı tutmaya çalıştığı anlaşıldı. İlçe belediyesine bağlı zabıta ekipleri ilçe sınırları içerisinde bulunan 343 fırını ortalama 3 ayda bir denetleyerek gerekli cezaları kesiyor.

SAĞLAM: DİĞER KURUMLARIN DA İŞİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

İnsanların sağlığı söz konusu olduğu için kendi sorumluluk alanlarında olmayan işlemleri dahi yaparak işi sıkı tuttuklarını kaydeden Eyyübiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Necmeddin Sağlam, Eyyübiye ilçe sınırları içerisinde 343 tane fırın olduğunu ve bunların 120 tanesine yasal işlem yaptıklarını belirtti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin de yapmaları gereken işleri zaman zaman kendilerinin yaptığını ifade eden Sağlam, şunları kaydetti: "Toplam bin 600 defa denetleme oldu. Ortalama 3 ayda bir bir fırın denetlenmiş oldu. Her gün denetimimiz var. Bu bazen ruhsat bazen ise hijyen adına oluyor. Toplam 31 bin 200 TL para cezası kesildi. 18 fırına ruhsat verirken, bunun yanında 45 taneye kapatma kararı çıkardık. Eyyübiye ilçesini biz zabıta olarak üç bölgeye bölmüşüz. Eyyübiye Polis Karakolunun orada bir zabıta amirliği, Büyükyol'da ve merkezde olmak üzere üç tane amirlik merkezimiz var. Toplamda 58 tane zabıta memuru görev yapıyor. Özellikle gıda ürünü satan yerlerde her gün denetimler yapılıyor. Gazete içerisinde ekmek satışına yasak getirdik. Ekmek kalitesi konusunda tarım il müdürlüğünün devreye girmesi lazım ama şehir bizim olduğu ve insan sağlığı söz konusu olduğu için bu işi biz üstlendik."

 

KURUM SAÇAN BACALARA ÖNLEM…

İlçelerinde imar iskan sıkıntılarından da kaynaklanan bazı problemler olduğunu dile getiren Sağlam, "Baca ile ilgili kontrollerimiz var. Bu aslında büyükşehir belediyesi sorumluğunda ama biz yapıyoruz. Yakında bu yetkiyi kendimiz alacağız. Bu bacalar kurum saçıyor ve insanlarımız damda uyuduğu için sağlıkları olumsuz yönde etkilenebiliyor. Bunlara filtre uygulaması getireceğiz. Sayıştay'ın bir kararı var. O kararda 2004 yılından önce fırın olduğunu tespit ederse imar iskan izni olmayan yerlerde ruhsat alabilir. 2004'den sonra ise kesinlikle imar iskanı olmak zorunda. Bunlarda kesinlikle ruhsat alamıyor. Bizim sıkıntımız kırsal bölgedir. Bizim bölge imar iskanından mahrum bir yer. Vatandaş hazinenin üzerine yapmış veya hazineden satın almıştır. İmarı dışında olduğu için ruhsat veremiyoruz." diye konuştu. 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık