Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Siyaset Ezanı da Kürtçe okuttular

Ezanı da Kürtçe okuttular

BDP, Şanlıurfa Suruç’ta ‘Kürtçe Ezan’ okuttu. İl Başkanı “Bundan sonra ezanlar da Kürtçe olacak” dedi.

Giriş Tarihi: 7 Haziran 2011 Salı 08:04
Ezanı da Kürtçe okuttular
20 Mayıs’ta Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde ilk kez Kürtçe ezan okundu. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde BDP ilçe teşkilatının organize ettiği Demokratik Çözüm ve Barış Çadırı’nda 20 Mayıs günkü Cuma namazında Kürtçe ezan okundu.

27 Mayıs Cuma günü ise söz konusu çadırda, Suruç Belediyesi İmamı Abdullah Karsak tarafından kıldırılan Cuma Namazında devlete tepki gösterilen Kürtçe hutbede dini içeriğin yerine baştan sona siyasi içerik aldı.

Kürtçe hutbede “devlet tarafından yapılan inkar ve imha politikalarının devam ettiği ve Şırnak’ta ölen 12 şehidin devlet tarafından inkar edilerek Kürtleri ve davasını yok saydığı’ söylendi. Hutbe öncesinde okunan ezan herkesi şaşırttı.

Bütün dünyada ortak mesaj olduğu için Arapça orijinalinden okunan ezan Kürtçe okundu. BDP’nin Kürtçe hutbe uygulamasına sert tepki gösteren Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, “Yakında Kürtçe ezan isterlerse şaşırmayın” uyarısında bulunmuştu.

 

BDP il Başkanı: Devam edecek

BDP Şanlıurfa İl Başkanı Müslüm Kaplan STAR’a yaptığı açıklamada, geçen hafta Kürtçe ezan okunmaya başlandığını belirterek, bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Kaplan, “İbadetler Kürtçe yapılıyor. Kürtçe ezan da geçen hafta başladı. Bundan sonraki süreçlerde o toplumun ağırlıklı dili neyse o dilde okunmaya devam edecek” dedi. BDP eski Grup Başkanvekili ve Batman Bağımsız Milletvekili adayı Bengi Yıldız, Kürtçe ezandan haberi olmadığını söyledi. Yıldız, “Şimdi ilk kez sizden duyuyorum. BDP’de bu konu tartışılmamış, bununla ilgili alınmış bir karar yok. Nereden çıktığını anlamadım. Böyle bir şeye ihtimal vermiyorum” dedi.

Kürtçe Ezan’ın sözleri şu şekilde

Xwademazıni - Allah büyüktür (4 defa)

Be vi tıXwadetınnani - O’ndan başka ilah yoktur (2 defa)

Muhammed şandiyeXwade’ye - Muhammed O’nun elçisidir (2 defa)

Varın nımejye- Haydi namaza (2 defa)

Varın rıhatiye - Haydi felaha (2 defa)

Xwademazıni - Allah büyüktür (2 defa)

Be vi tıXwadetınnani - O’ndan başka ilah yoktur (2 defa)
(kaynak:Kenthaber.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Özyavuz,başkanlık sistemini anlatıyor

Başkan Özyavuz,başkanlık sistemini anlatıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık