Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Kültür/Sanat Ezanı Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali

Ezanı Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle her yıl düzenlenen Ezanı Güzel Okuma Yarışması bu yıl Şanlıurfa'da yapıldı.

Giriş Tarihi: 14 Temmuz 2013 Pazar 11:56
Ezanı Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle her yıl düzenlenen Ezanı Güzel Okuma Yarışması bu yılŞanlıurfa'da yapıldı.

Şanlıurfa Balıklıgöl Yerleşkesinde bulunan Dergah Camii'nde düzenlenen 10. Ezanı Güzel Okuma Yarışması'na Şanlıurfalı vatandaşlar ilgi gösterdi. Yarışmanın jüri üyeliğini Yüksek Seçici Kurulu Başkanı ve Cami Hizmetleri Daire Başkanı SelahaddinÇelebi, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd.Doç. Dr. HüseyinAkpınar, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet HakkıTurabi, Harput Eğitim Merkezi Müdürü Celal Sürgeç ve Diyanet İşleri BaşkanlığıTasavvuf Musikisi Koro Şefi Ömer Faruk Güney yaptı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan yarışmada konuşan Jüri Başkanı Selahaddin Çelebi, yarışmanın hayırlı geçmesini temenni ederek, yarışmaya izleyici olarak katılan tüm Şanlıurfalılara teşekkür etti. Türkiye genelindeki 10 bölgede Kur'an kursu öğreticileri ve imam hatipler ile müezzinler arasında düzenlenen yarışmanın birincileri, saba, rast, hicaz, segah ve uşşak makamlarından seçtikleri iki makamda ezan okudu. Finalistlerin, sahne duruşu, fonetik, güzel ses ve makam uygulama açısından değerlendirildi. Yarışmacılar, jüri üyeleri ve Şanlıurfalıların karşısında ezanı en güzel şekilde okumaya çalıştı. Birbirinden ünlü imam ve müezzinlerin yer aldığı yarışmada, dereceye girenlere 1 Ekim 1013 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmeztarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nda ödül verileceği belirtildi.

Birinci olan yarışmacının 5 bin TL, ikinci yarışmacının 4 bin TL ve 3. olan yarışmacının 3 bin TL ile ödüllendirileceği öğrenildi.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da isot yarışması düzenlenecek

Şanlıurfa'da isot yarışması düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık