Ana Sayfa Türkiye EZİDİLERİN ÇİLESİ BİTMİYOR

EZİDİLERİN ÇİLESİ BİTMİYOR

Diyarbakır’dan Avrupa’ya gitmek için yola çıkan 250’ye yakın Ezidi’yi Jandarma durdurdu. Ezidiler daha sonra oturma eylemine başladı. Jandarma aileleri zor kullanarak otobüslere bindirdi ve geri gönderdi.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2015 Pazar 15:12
EZİDİLERİN ÇİLESİ BİTMİYOR

IŞİD’in Şengal’e saldırısının ardından Türkiye’ye kaçan yüzlerce Ezidi’nin dramı bitmiyor. Diyarbakır’dan yola çıkarak 5 otobüsle Bulgaristan sınırındaki Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen 250 kadar Ezidi, Edirne Valiliği’nin kararıyla geri gönderildi.

Geçtiğimiz gün, 250 civarında Ezidinin olduğu 5 otobüs, yaklaşık 25 saatlik bir yolculuğun ardından Kapıkule Sınır Kapısı’na geldi. Otobüsler sınıra 5 kilometre mesafede Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından durduruldu.

Aralarında kadın ve çocukların olduğu Ezidi aileler araçlardan indirildi. Uluslararası yolun kenarında bir araya getirilen grubun etrafı jandarmayla çevrildi. Hiç bir şekilde geri dönmek istemediklerini söyleyen Ezidiler tek isteklerinin Bulgaristan’a geçmek olduğunu açıkladı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Belediye Başkanı Recep Gürkan bölgeye gelerek grubun temsilcileriyle bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından grubun geri gönderileceği açıklandı.

Açıklamanın ardından emniyetten takviye ekipler bölgeye sevk edildi.

Grubun etrafındaki çemberi daraltan jandarma, Ezidi aileleri zor kullanarak otobüslere bindirdi. Bir süre direnen Ezidiler, polis ve jandarma ekipleri eşliğinde İstanbul istikametine yönlendirildi.

imctv

YORUMLAR
  • yorum2015-06-29 16:14:23pirto

    hiç bi insanın zulum görmesi hoş görülemez hangi dinden olursa olsun ama burda bi devlet var iyi bende elimi kolumu sallayarak ermenistana gitmek istesem türk vatandaşı olarak tabiki gidemem ee başka devletten gel başka bi devlete elini kolunu sallayarak geç ne jandarma ammada zulum yapmış ha yaw he he

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan: Şehitlerimiz var

Erdoğan: Şehitlerimiz var

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star