Ana Sayfa Kültür/Sanat Facebook'tan Keşfedilen Diyarbakırlı Dengbej (Video)

Facebook'tan Keşfedilen Diyarbakırlı Dengbej (Video)

Siyasetin dili ve planları 90'lara kaysa da, Kürtler Şakiro'nun öldüğü yılda değil artık. Diyarbakır da değil.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2011 Perşembe 12:15
Facebook'tan Keşfedilen Diyarbakırlı Dengbej (Video)
Siyasetin dili ve planları 90'lara kaysa da, Kürtler Şakiro'nun öldüğü yılda değil artık. Diyarbakır da değil.
Herkesin bir Diyarbakır hikâyesi var, anlaşıldı. Özellikle de kriz anlarında... Tedavüldeki son sürümün ‘Diyarbakır’ın hüznü’, ‘İzole Diyarbakır’, ‘PKK’yla hesaplaşacak olan Diyarbakır’, ‘Yalnız Diyarbakır’ türünden temalar içeren versiyonları var. Her gün bunlara ‘işte en gerçek tasvir’ olarak bir köşede, bir TV programında rastlıyoruz. 

***

Müsaadenizle ben bugün kaçak kat çıkmak istiyorum. Sohbetinize. Fikir teatilerinize. Kasıtlı olarak galakside bir başka gezegen muamelesi çekilen Diyarbakır hikâyelerine.
Önce geriye gidelim, inşaata maziden başlayalım... Şakirê Qereyaziyê (Karayazı), kimlikteki adıyla Şakir Deniz, halk arasında Şakiro. Ağrı’ya bağlı Navik Köyü’nde doğmuştu. 1959’da Adana’ya, yedi yıl sonra 1966’da Muş’a yerleşti. Ama bir tarafı da hep Diyarbakır’daydı. Hayatını stran söyleyerek geçirdi. Dengbejdi Şakiro. 

***

Dengbej çok kısaca, söz söyleyen kişidir. Dengbejlik sanatı ve dengbejler Kürt sözlü edebiyatının mihenk taşı ve Kürt kültürünün en temel hafızasıdır. Sevinç, keder, isyan, kavga, toplumsal ilişkiler, aşk ve olayların tarihsel arka planları... Her konudan beslenir, hayatı kapsar.
Şakiro... Kürt halkının Dengbejlerin Şahı (Şahê dengbêjan), Büyük Şakir (Şakirê mezin), Erkek Keklik (Kewê Nêr) diye çağırdığı Şakiro...
Bir keresinde “Kürtlere kırgınım, değerlerine ve dengbejlerine sahip çıkmıyorlar. Oysa Türkler, Âşık Veysel’lerine sahip çıktı. Tüm dünyaya tanıttılar. Bizim bir Reşomuz vardı. Hepimizin ustasıydı ama aç öldü!” demişti. 1996’da göç ettiği İzmir’de yoksulluk ve sefalet içinde öldü. Aynı sitem ettiği şekilde. 

***

İleri sarıp, bugüne gelelim... Cafer, 23 yaşında. Silvanlı. Ailesiyle mevsimlik işçi olarak Manisa’ya giderdi. Biber toplamaya. Bir yandan toplar, bir yandan söz söylerdi. Öyle kendi çapında, o anda etrafında kim varsa onlara dengbejlik yapardı. Bir gün ağabeyi, Cafer’i cep telefonunun kamerasıyla kayda aldı. Facebook’taki sayfasına koydu. 

***

Of of... Sesi Şakiro’ya benzeyen, bu tertemiz, masum suratlı çocuk nereden çıktı dedi, 1 dakikadan az süren videoyu izleyenler. Kürtler arasında yayıldı, sayısız kez Facebook’ta paylaşıldı. En sonunda bugün ciddi bir itibarsızlaştırma kampanyasının hedefi olan Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’in kulağına gitti. 

***

Cafer, Manisa tarlalarından Diyarbakır merkeze, yine Baydemir’in kurduğu Suriçi’ndeki Dengbej Evi’ne getirildi. Artık gerçek anlamıyla o evde yaşıyor, kendisinden 30-40-50 yıl yaşlı dengbej abilerinden işin ruhunu öğreniyor. Bugün gidin Dengbej Evi’ne, Cafer’i dinlersiniz. Aşk hikâyeleri anlatır, sürgün ve yoksulluk içinde ölen Şakiro’nun sesiyle. Aldığı büyük alkışı yanakları kızararak kabul edişiyle.
Siyasetin dili ve planları 90’lara kaysa da Kürtler Şakiro’nun öldüğü yılda değil artık. Diyarbakır da değil. iPad’in en çok satıldığı, Twitter ve Facebook’un en etkin kullanıldığı şehirlerden biri mesela. Siyaset akademisinde, konservatuvarlarında zihni zehir gibi gençlerin dolandığı bir yer. 

***

O yüzden de... Hasanpaşa’nın önünde biriken ve yanlarına yaklaşan her gazeteciye hazırlanmış Kürt sorunu fikir kalıplarını anlatan yaşlı amcalardan ibaret değil. Hüzünlüymüş, öfkeliymiş, kopukmuş, içine kapanıyormuş... Bu hikâyelerin bin türlüsünü dinleyebilirsiniz. Ben de her başlığa karşılık gelecek bir şeyler sıralayabilirim. Ama istemiyorum çünkü yarı gerçek olur hepsi.
Bana göre Diyarbakır, Facebook’tan son dengbejini keşfetmiş, yeni bir söz söyleme sanatı yaratan yer. Kürtlerin bu en mühim merkezine biraz da böyle bakmayı artık bilmek lazım. Çünkü hesaplarıma göre; sadece Kürtler değil, dünya artık Şakiro’nun öldüğü yılda değil.
NOT: Şakiro, Özcan Deniz’in amcasıdır ayrıca. Merak edenler için; Diyarbakır’da hâlâ ‘kasetleri’ satılmaktadır. Bandrollü ve bandrolsüz olarak...


radikal

video linki : http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1066200&Yazar=EZG%DD&Date=13.10.2011&CategoryID=98
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık