Ana Sayfa Urfa Haberleri Fakıbaba AKP Trenine Biniyor..

Fakıbaba AKP Trenine Biniyor..

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ankara'da bu gün yapılacak AK Parti Grup Toplantısı sonrasında AKP'ye geçiyor..

Giriş Tarihi: 22 Ocak 2013 Salı 01:28
Fakıbaba AKP Trenine Biniyor..

Bağımsız Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba bugün grup toplantısı sonrasında Ak Partiye geçiyor.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanlıurfa ziyareti öncesine de gündeme gelen AK Parti'ye geçeceği yönünde haberlere gündeme gelen  Bağımsız Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba AKP'ye geçiyor.

 

Urfa Haber'in Ankara'da güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre daha önce AKP'den belediye başkan adayı gösterilmediği için seçimlerebağımsız olarak girerek seçimleri kazanan Bağımsız Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba bu gün AKP'nin grup toplantısı sonrası düzenlenecek törenle birlikte AKP'ye geçeceği bildirildi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yerel seçimler de AKP tarafından aday gösterilmeyen Ahmet Eşref Fakıbaba, seçimlere bağımsız olarak girmişti. Hatta bu tavrı yüzünden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından sert dille eleştirilmişti.

Başbakan geçen yerel seçimler için geldiği Şanlıurfa'da seçim mitingi esnasında, seçimlere bağımsız olarak giren Fakıbaba için "AK Partinin treninden inen bir daha binemez" şeklinde açıklama yapmış, Fakıbaba'nın tekrar AKP'ye dönüş ihtimali kapılarını kapatmıştı.

 

Önceki gün Ankara'ya giden Bağımsız Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya bu gün AKP'nin grup toplantısı sonrasında AKP rozetinin takılmasına kesin gözü ile bakılıyor.

Siyasi çevreler, başbakanın aldığı karardan asla dönmek gibi bir kararının olmadığını, ancak geçtiğimiz günlerde Büyükşehir statüsüne alınan Şanlıurfa'yı başbakanın istediği için bu tür bir manevraya yapabileceğinin altını çiziyorlar.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'ya gelen başbakan, özellikle AKP'li olmayan belediyelerin olduğu ilçeler ziyaret etmiş, halkın nabzını yoklamıştı.

Başbakanın ziyareti sonrasında Fakıbaba'nın AKP'ye geçişi için tabandan zıt seslerin gelmeyişinin bu geçişte etkili olduğu vurgulandı.

Öte yandan bazı siyasiçevreler ise, Bakan Faruk Çelik'in AKP'nin tüzüğü gereği yendien vekil seçilemeyeceği için Şanlıurfa'dan belediye başkan adayı gösterileceği, Fakıbaba'nın ise seçimleri riske atacak potansiyelinin olması nedeni ile AKP'nin Fakıbaba'yı saflarına tekrar katmak istedilerini söylediler.

Siyasi kulislerde konuşulan senaryaya göre, Fakıbaba AKP trenine tekrar binecek. Ama bir daha başkan adayı olmayacak. Bunun yerne milletvekili adayı gösterilecek. Onun yerine de Bakan Faruk Çelik büyükşehir belediye başkanı olacak.

 

Haberimiz yayına hazırlandığı sırada, AKP içinde Fakıbaba'nın AKP'ye geçişini isteyemeyn muhalif grubun parti genel merkezindeki AKP'nin kurmaylarına baskı yapmaya çalıştıkları, bazı vekillerin ise Fakıbaba'nın AKP'ye geçişinde sorun yaşanmaması için bakan Faruk Çelik'le temas halinde oldukları bilgisi geldi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star