Ana Sayfa Ekonomi FAKIBABA: EKMEK ZAMMI HUKUKA AYKIRI

FAKIBABA: EKMEK ZAMMI HUKUKA AYKIRI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valiliği’ne gönderdiği yazıda, Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanlığı’nca ekmeğe yapılan zammın iptal edilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2013 Perşembe 16:08
FAKIBABA: EKMEK ZAMMI HUKUKA AYKIRI

Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanlığı'nca ekmek fiyatlarının iki yıl içinde yüzde 50 artırılmasına Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba da isyan etti. Zammın hukuksuz olduğunu ifade eden Fakıbaba, enflasyon üzerinde yapılan zam kararına itiraz ettiklerini, konuyu mülki idare amirine bildirdiklerini açıkladı.

Şanlıurfa Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü’nce yazılan 27.11.2013 tarihli itiraz yazısında zam tarifesinin iptali istendi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın imzasıyla gönderilen yazıda uygulanan zammın yasal ve hukuka uygun olmadığı aktarıldı.

Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanlığı’nca yapılan zammın enflasyon rakamlarının üzerinde olduğu için zam kararına itiraz ettiklerini kaydeden Başkan Fakıbaba, “Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanlığının 01.11.2013 tarih ve 2013/72 sayılı yazılarında talep etmiş oldukları rayiç hususu 20.11.2013 tarihinde birlik yönetim kurulu toplantısında görüşülerek 2013/28 nolu karar ile şu şekilde karar alınmıştır. Tırnaklı pide 160 gr 0,60 TL, Açık Pide 150 gr 0,60 TL, somun ekmek ve tüm çeşitleri 250 gr 0,80 TL şeklinde uygun görülmüştür. Ancak yönetmeliğin 7 inci maddesinde –Belediyeler veya o yerin mülkü idare amiri, odalarca tespit edilen tarifeleri uygun bulmadıkları ve odayla anlaşamadıkları takdirde kararın yazılı olarak bildirildiği tarihten itibaren 15 gün içinde mülkü idare amirliğine itiraz edebilir hükmünü taşımaktadır. Bu hükme istinaden yasal olarak zam kararına itiraz hakkını kullanmak istiyoruz” dedi.

Gazetemiz Urfahaber'in dün çıkan son sayısında manşetten verilen ekmek zammı ve fırınların uygun olmayan halleri büyük yankı bulurken, ekmek fiyatları konusunda piyasada çok büyük farklılıklar da bulunuyor. Öyle ki, BİM mağazalarında ekmek 40 kuruşa satılmaya devam ederken, fırınlardaki pide 60, bakkal ve marketlerdeki ekmekler ise 75 kuruşa satışa sunuluyor.

Ekmek zammı hakkındaki son kararı Vali Celalettin Güvenç verecek.

Urfa'da ekmek sorununu gündeme getiren haberimiz için TIKLAYIN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star