Ana Sayfa Röportajlar Fakıbaba: “Nefesimin Sonuna Kadar Urfalıların Hizmetindeyim”

Fakıbaba: “Nefesimin Sonuna Kadar Urfalıların Hizmetindeyim”

Yayın hayatına başladığı günden bu yana Şanlıurfa'da spor alanına damgasını vuran Urfanatik Gazetesi bu hafta Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı makamında ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2012 Salı 13:20
Fakıbaba: “Nefesimin Sonuna Kadar Urfalıların Hizmetindeyim”
Fakıbaba: “Nefesimin Sonuna Kadar Urfalıların Hizmetindeyim”
Yayın hayatına başladığı günden bu yana Şanlıurfa'da spor alanına damgasını vuran Urfanatik Gazetesi bu hafta Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı makamında ziyaret  etti.

(Urfanatik )Sayın başkanım bugüne kadar bilindiği gibi biz daha önceleri plastik ağaç diktik Şanlıurfa'ya Cumhuriyet tarihinde hiç böyle bir hizmet görmedi Şanlıurfa, Bundan sonra da böyle hizmetler olacak mı?

(Fakıbaba) Ben özellikle Urfalı hemşerilerime şunu belirtmek istiyorum biz gerçekten 8 yıldan bu yana iyi bir takım çalışması yaptık. Alt ve üst yapıda parklar ve bahçelerde, kaldırımları ve yolları güzel olan çukur falan olmayan, ağaçlar yeşiller biz bu şehre geldik ve burası güneydoğu değil. Batıya uygun bir çalışmayı nasıl yaparız diye arkadaşlarımızla hep bu konu üzerinde yoğunlaştık ve Allaha şükürler olsun bu konuda başarılı olduğumuzu düşünüyorum işimiz henüz bitmiş değil. Geçen hafta ortalama 22 mahallede sadece 5 trilyonluk bir ihalemiz oldu. Mart ayının 5 ve 9 unda birisi Bahçelievler, yunus emre ve Eyüp peygamber caddesi ve vali konağı caddesi olmak üzere yine çok yüklü ihalelerimiz var yani artık biz şehircilik olarak komşularımızı değil Türkiye'nin standartlarının üzerine çıkmayı hedeflemiştik ve bu hedefe ulaşmanın büyük bir mutluluğunu yaşıyoruz. Ben hep Şanlıurfayı anlatırken hep meydanlar diyordum sayın başkanımıza da buradan çok teşekkür ediyorum Topçu Meydanı bugünlerde hemen hemen ihale gününü almak üzereyiz, sonra cumhuriyet meydanını yapacağız. Bu ay kurulda Samsat Meydanı ve kara koyun projemiz var onlar geçecek zaten kızıl koyunu bütün hemşerilerimiz çok yakından takip ediyorlar orada 470 evin sadece birkaçında problem kaldı, şu anda 2 koldan yıkımlar devam etmekte ve inşallah önümüzdeki hafta Halepli bahçe için gün alacağız. Eski otogarın yerindeki Ava en geç haziran ayı içerisinde başlayacak Harran kapı inşallah birkaç ay içerisinde duble yol olarak açacağız. Bütün çalışmalarımız devam ediyor. Bütün Urfalı hemşerilerimiz şuna inansınlar ki, Şanlıurfa da yaşamak Şanlıurfalı olmak Şanlıurfanın havasını teneffüs etmek büyük bir ayrıcalık belediye olarak bu bağlamda çalışmalarımız devam edecektir.

(Urfanatik) Sayın Başkanım çevre yolu otogardan askeriye ye bağlanan yol ne durumda?

(Fakıbaba) 15 – 20 gün önce, çok önemli Tahir bey hakikaten önemli bir proje 20 gün önce hemen Ankaradan hamda askeriyeden bir grup geldi, bizde belediye olarak oturduk bir taslak hazırlandı sözleşmeler imzalandı. Şu an da çevre bakanlığında tahminimce çevre bakanlığı da bu projeyi bugün yarın onaylayacak. O zaman zaten Diyarbakır yolu 50 metre olacak. O kadar çok projelerimiz var ki insan bir yerde unutuyor. Mesela bu projeler içerisinde merkez ortaokulunu kaldırıyoruz ve onun da gününü önümüzdeki günlerde inşallah önümüzdeki haftaya alacak ve ilk defa Urfa'da eskinden bir mecburiyet caddesi vardı oda Atatürk bulvarıydı ona alternatif olarak 35 metrelik bir Akçakale yolunu Urfalılara kazandırmış olacağız. Onunda mutluluğunu yaşıyoruz. Bu bağlamda da yine sayın bakanın bize gerçekten çok katkısı oldu ona çok teşekkür ediyorum. Yani elimizden geldiği kadar hem çevre yolların ile hem de 3 çevre yolunda da ilk defa 18 uygulamıştık ve yolu çok ucuz bir maliyetle karayollarına teslim etmiştik ve şuan askeriyenin içerisinden geçecek yol ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu bağlamda tüm yolarımızı tamamlayacağız ve ayrıca çok projelerimiz var. Engelliler merkezi var 3 tane yeni havuz başlatıyoruz özellikle sizlerle yakından ilgili semt sahalarımız var şu anda benim programımda olan 5 adet semt sahası var ve muhtar evleri var. Artık projelerimiz o kadar genişledi ki sadece sosyal ve kültürel anlamdaki projeleri anlatmaya kalksam 2 saatimizi alır. Sizler de bu şekilde sorduğunuz sürece bizde projelerimizi açıklamaya devam edeceğiz.

(Urfanatik)Şehirle iç içe olan 20. Zırhlı Tuğay Komutanlığı Başkanım akıbeti ne olacak?

(Fakıbaba) Onun ile ilgili bir fikrim yok ama inşallah çevre yolumuz geçecek çevik kuvvetin olduğu yerde bir yonca yaprağı olacak, yani direk olarak çevre yolları otogara bağlanmış olacak Diyarbakır yolu 50 metre olacak ve Tokiye verilen yerde 35 metrelik bir yol açıyoruz yani şehircilik bağlamında bizler elimizden geldiği kadar bu gelişmeleri takibe diyoruz ancak tugay ile ilgili olarak sayın bakanımız tahmine derim üst seviyelerde görüşmelere devam ediyor.

(Urfanatik) Turgut Özel parkı Yenişehir'de yapılıyor çok güzel bir park ne zaman bitecek?

(Fakıbaba) Yani o kadar çok park yaptık ki Osmanlı mahallesinde ve toki de de aynı şekilde parklarımız var Halepli bahçe de çok farklı şekilde ortaya çıkacak biz kendi dönemimizde Urfalı hemşerilerimize bunu söyleyeceğiz. Gerçekten yapılması gereken birşey varsa söyleyin bizde yapalım diyeceğiz. Yani bütün gelirken de amacımız bu devam ederken de amacımız bu olacak.

(Urfanatik) Sayın başkanım spora da biraz değinelim. Biliyorsunuz Yenicede Bel-San fabrikası kalktı. Yeri ne olacak belediye olarak saha yapılacak mı? Semt sahalarıyla ilgili projeleriniz var mı?

(Fakıbaba) Semt sahaları ile ilgili bugün esasında tam Şutimin orada semt sahası ile ilgili büyük bir saha profesyonel bir saha için ihale yaptık fakat ihaleye katılan olmadı. Ama ben devam ediyorum ve bunu Urfamıza mutlaka kazandıracağız.
Bel-san'ın yerinde de biz anlaştık spor il müdürlüğü biraz zorluk çıkartıyor ama baklanımız da müdür beye direktifi verdi. Biz haleplibahçe'yi kaldırdığımızda kapalı spor alanını orada yıkacağız ve onlarda belsanın orada yeni bir saha yapacaklar diye biliyorum. Yani yeri değiş tokuş yapmış olacağız.
(Urfanatik) sayın başkanım her semte park yaptınız geriye baktığımız zaman her semtte semt sahalarımız vardı bunu maalesef göremiyoruz. Gençlerimizin şuanda saha sorunu var. Gap arenanın yanında 2 sahamız açıldı. Belediye her semte bir saha yapsa amatör sporları biraz daha gelişmez mi sizce?
(Fakıbaba) Bu soruyu soracağınız bilseydim. Biz 8 – 9 semt sahası açtık.Buhara da var kendirlide var eyüpkentte var yani 8 ya da 9 tane var biraz önce bahsettim 5 adet de bizim projemizde var sizden hakikaten size yürekten teşekkür ediyorum spor ile ilgileniyorsunuz ve bulduğumuz yerlerde bundan sonra hep semt sahaları park ve muhtar evleri yapıyoruz. Bunların sayısını 15 e çıkarmış olacağız ama bu ara uygun gördüğün yerleri bize haber verirseniz bu konuda çok samimiyim. Ve bende gördüğüm yerleri sürekli belediyeye ait olup olmadığını araştırıyorum. Uygun ve belediyeye ait yerleri semt sahası yapıyorum ve bu yıllın sonunda hiç olmayan semt sahası sayısı yılsonunda 15 i bulacak. 4 mahalleye 1 semt sahası düşmüş olacak ki buda küçümsenecek bir sayı olmadığına inanıyorum yeterli mi değil ama bizde elimizden geleni yapacağız.

(Urfanatik) Amatörlere çok yardımınız oldu bu yılda yapmış olduğunuz yardımlar var?

(Fakıbaba) Bu konuda başkan yardımcım Fevzi Bey sağ olsun biz bir ekip biz sadece amatörler değil profesyonel anlamda da ne gerekirse urfaya elimizden geldiği kadar engellilere ve profesyonel takımlara ve amatörlere de kanunun yetki verdiği ölçüde yardım etmeye gayret etmekteyiz. Ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza futbolcu ve yönetici arkadaşlara teşekkür ediyorum onarla beraber olmak ve iç içe olmayı görev olarak biliyoruz.
Kulübümüz vardı kapandı, amatörde dahi belediyemizin bir takımı yok ileride belediye spor tekrar amatör olarak faaliyet gösterecek mi?
Şu anda döneceğiz ayda dönmeyeceğiz demek doğru olmaz hiçbir fikrim yok ileride mutlaka tartışırız sizin gibi değerli arkadaşlarımızla oturur konuşuruz ama öncelikle dua ediyorum urfa sporumuz bank asya ya çıkar ve bütün Urfalıları ve beni rahatlatmış olur bütün duam şu anda o bence önce urfa spor bank asyaya çıksın sonrasında bir daha altyapıda neler yapabiliriz o konuda sağlam bir temel atalım.
(Urfanatik) Belediyespor kapandı. Malzemeleri depolarda duruyor. Bu malzemeleri mahalli kulüplere dağıtılması mümkünmüdür?
(Fakıbaba) Yani belediye sporun topunun ayakkabılarının depolarda olduğundan haberim yok eğer gerçekten de öyle bir şey varsa biz yanlış yapmışız bütün genç arkadaşlarımızın o top, elbise ve ayakkabılardan faydalanması lazım bunu hemen not alıyorum ilk etapta hemen bunu soracağım eğer depolarda böyle bir şey varsa derhal dağıtacağız.
Hatırlattığınız için teşekkür ediyorum, biz kullanılmayan giysi ayakkabı ve ev malzemelerini vatandaşa dağıtırken bir ayakkabı yâda topu gençlerimizden asla esirgemeyiz. Mutlaka inceleyeceğiz.

(Urfanatik) Urfalılarda bir tedirginlik var Fakıbaba bizi babasız mı bırakacak?

(Fakıbaba) Yani şu var ben her zaman urfanın emrinde olan bir kişiyim ama yarın ne olacağını bir Allah bilir ben 2 sene içerisinde şunu şöyle yapacağım demek hoş olmaz ama fakı baba olarak Allah bana sağlık ve sıhhat verdiği sürece ölüm vermediği sürece son nefesime kadar urfaya nasıl hizmet verebilir urfayı türkiyenin gündemine nasıl oturtabiliriz bunlarla uğraşıyorum Allahtan sizde biliyorsunuz ama o y2 yıldan sonra ne olur ancak Allah bilir ama öyle yâda böyle ben bu memleketin çocuğuyum iyi ki urfa ve Urfalılar v ar urfaya hizmet etmek benim için bir gurur.

(Urfanatik) Sayın başkanım Urfanın ilk ve tek spor gazetesi Urfanatik gazetesini nasıl buldunuz?

(Fakıbaba) Tebrik ediyorum harika çok samimi olarak diyorum kutluyorum esasında örnek olmak bu bana göre diğer gazetelerinde bunu örnek alması lazım. Diğer gazetelere bakıyorum ve buna bakınca okumak gelmese bile insanın içinden elinize aldığınız zaman ilk sayfasına bakınca devamına bakmak zorunda kalıyorsun. Gazete sizi sürüklüyor. Kutluyorum gerçekten kutluyorum.

(Urfanatik) Başkanım amatör spor kulüpleri gerçekten zor durumdalar ve sadece 1 kişinin sırtından geçiniyorlar. İlçelere giderken araç tahsisleri konusunda sıkıntılar yaşıyorlar. Belediye olarak bu konuda bir çalışmalarınız olacak mı?

(Fakıbaba) Sıkıntı Bel-San'a geçince başladı biraz daha sabırlı olmak lazım ben sıkıntıları biliyorum. Bir sıkıntınız olduğunda arayın ben size yardımcı olacağım. Kesinlikle bir art niyet yok farklı sıkıntılar var ama mutlaka düzelecek. www.urfanatik.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star