Ana Sayfa Urfa Haberleri Farklı Kültür ve Dinlerin Temsilcileri Urfa'da Buluştu

Farklı Kültür ve Dinlerin Temsilcileri Urfa'da Buluştu

Hahambaşı, Süryani, Musevi, Katolik, Ermeni dünyasının temsilcileri çok kültürlü yaşamın adeta mozaiği olan Şanlıurfa'da semazen gösterisinde buluştu.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2013 Çarşamba 13:18
Farklı Kültür ve Dinlerin Temsilcileri Urfa'da Buluştu

Hahambaşı, Süryani, Musevi, Katolik, Ermeni dünyasının temsilcileri çok kültürlü yaşamın adeta mozaiği olan Şanlıurfa'da semazen gösterisinde buluştu. Üç dinin atası kabul edilen Hz. İbrahim'in şehri olan Şanlıurfa'da farklı inanç temsilcilerinin buluştuğu gecede tasavvuf müziğini dinleyen misafirler, yöresel yiyeceklerin de tadına baktı.

Gazeteci ve Yazarlar Vakfı'nın Kültürler Arası Diyalog Platformu tarafından yapılacak 'Tecrübe Paylaşımı' paneline katılmak üzere Şanlıurfa'ya gelen din temsilcileri gün içerisinde tarihi mabetleri gezdi. İlde çeşitli ziyaretlerde bulunan grup, akşam saatlerinde GAP Eğitim Gönüllüleri Derneği'nin hazırladığı yemek ve sıra gecesine katıldı.

Süryani Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Zeki Bastatemir, Türk Musevi Hahambaşlığı Müşaviri İzak Kolman, Edirne Roman Derneği Başkanı Erdinç Çekiş, Süryani Katolik Kilisesi Patrik Vekili Yusuf Sağ'In kızı Fetva Sağ, Edirne Roman Derneği Başkan Yardımcısı Bahaddin Ulusoy, Ermeni Patriği Aram Ateşyan'ın yardımcısı Şahin Maşalı, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GVY) Başkan Yardımcısı Cemal Uşşak, GVY Kültürler Arası Diyalog Platformu Genel Sekreteri Kudret Altındağ, Ermeni Katolik Patriği Vekili Satenik Usta ve Türk Museviler Hahambaşlığı Genel Sekreteri Yusuf Altıntaş'ın yer aldığı grup sıra gecesinde yöresel yiyeceklerin başında gelen çiğköfteyi yedi, katmer tatlısından tattı. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Ana Bilim Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Akpınar şefliğindeki sıra gecesi tasavvuf müziğinin vazgeçilmez eserlerini seslendirdi.


CHP İl Başkanı Ferhat Karataş'ın da eşlik ettiği programda Karataş, Akil İnsanlar heyetine seçilen İç Anadolu Bölgesi Genel Sekreteri Cemal Uşşak'la uzun süre sohbet etti. Semazen gösterisinin sunulduğu gecede din temsilcileri, semazen ekibini bol bol fotoğrafladı. Cemal Uşşak, bir ara mikrofonu alarak sıra gecesine eşlik etti.


KONUKLAR Urfa'DAN ETKİLENDİ

Program ile ilgili değerlendirmede bulunan Süryani Katolik Kilisesi Vakıf Başkanı Zeki Basatemir, Şanlıurfa'nın her tarihin ve kültür mozaiğinin iç içe girdiği bir şehir olduğunu söyledi. Şanlıurfa'da çok farklı kültürlerin izlerine rastladığını dile getiren Basatemir, "Bazılarının çok güzel muhafaza edildiğini, bazılarının da geçmişte yaşanan olaylarda zarar gördüğünü gördük. Ancak mevcut yöneticilerin bu anlamda güzel şeyler yaptığına şahitlik ettik." dedi.

Ermeni Patriği Aram Ateşyan'ın yardımcısı Şahin Maşalı ise Şanlıurfa insanın çok samimi olduğunu kaydetti. Maşalı, "Gördüğüm şeyler, insanların sıcaklığı çok etkiledi beni ve anladım ki burası çok kültürlülüğün olduğu bir şehir. İnsanlar uyumlu misafirperverliği yakalamışlar, bunu kültüre dönüştürmüş ve içselleştirmişler." diye konuştu.

Türk Musevi Hahambaşlığı Müşaviri İzak Kolman ve Edirne Roman Derneği Başkanı Erdinç Çekiş de Urfa'nın bir birini ötekileştirmeyen kültürünün tüm Türkiye'ye hakim olması dileğinde bulundu. Çekiş ayrıca şu ifadelere yer verdi: "Urfa'da değişik kültürler çok iyi anlaşabiliyorlar. Bu güzel anlaşma havasının tüm Türkiye'ye yayılması lazım. Burada olduğu gibi insanların birbirini sevmesi, ötekileştirmemesini umut ediyorum, ki bunu tüm Türkiye geneline de yaygınlaştırırız."

 

 

kaynak: haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star