Ana Sayfa Güncel Faruk Çelik'in Ne Yaptığını Merak Ediyorum

Faruk Çelik'in Ne Yaptığını Merak Ediyorum

Güneydoğu'nun başka bir gerçeğini Sabah Gazetesi köşe yazarı Mahmut Övür yazdı. Güneydoğu'da koruculuk sisteminin nasıl denetlenmesi gerektiğini anlatan Övür'ün ilginç tespitleri var!

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2011 Cuma 10:15
Faruk Çelik'in Ne Yaptığını Merak Ediyorum
Bir süre önce Güneydoğu'da şiddetin gölgesinde kalan, gelecekte de ciddi sorunlara yol açacak olan "korucu" eksenli bir arazi meselesini yazmıştım.
1990'larda devletin "Korucu ol" diyerek baskı yaptığı Urfa'nın Siverek ilçesine bağlı Tutumlu köyünü terk eden insanların öyküsüydü bu.
Köylüler yıllar sonra "demokratik açılım" nedeniyle ortaya çıkıp, arazilerini geri isteyeceklerdi ama köyü işgal eden korucular silahlı, devlet de ilgisizdi.
Yazı üzerine Siverek Kaymakamı'ndan bir cevap aldım. Açıklayıcı değildi ama yine de "devlet" cevap vermişti: "Çalışmalarımız sürüyor."
Aradan bir süre geçti ve bana gelen maillerden anladığım kadarıyla sorunun çözümüne ilişkin ne yazık ki somut bir adım atılmış değil. Durum gerçekten vahim.
Vatandaşın elinde tapusu var ama eli silahlı korucular köyü işgal ettiği için köyüne dönemiyor. Gittiğinde nasıl bir cevapla karşılaşacağını bilmiyor.
Yüreği yanan bir köylü şöyle diyor: "Ölülerimize bir Fatiha okumaya bile gidemiyoruz..."
Bir başkası daha tehlikeli bir noktaya dikkat çekiyor: "Devletin, korucuların katliam ve hukuk dışı faaliyetine sessiz kalması sadece maddi değil, manevi olarak da bölge halkını yıpratıyor. Sessiz kalmak koruculara cesaret veriyor."
Bu tespit bana Mardin'in Bilge köyündeki korucu katliamını hatırlattı. Bu yüzden şu soruyu soruyorum: Bu acı gerçek karşısında devlet ve siyaset ne yapıyor?
Özellikle de Urfa'da sürpriz bir seçim başarısına imza atan Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in ne yaptığını merak ediyorum... Sayın Bakan'ın konuya ilgisiz kalmayacağını biliyorum ama neden bir şeyler yapmadığını da anlamış değilim.
Bir sorum da bölgenin etkili ailelerinden gelen Zeynep Karahan Uslu'ya... O bölgenin bir milletvekili olarak acaba sizin ilgi alanınıza bu tür bir mesele girmiyor mu?
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitlerin isimleri ve memleketleri belli oldu

Şehitlerin isimleri ve memleketleri belli oldu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star