Ana Sayfa Türkiye Feqiyê Teyran Adına Cami Yaptırılıyor

Feqiyê Teyran Adına Cami Yaptırılıyor

Hayırseverlerin yaptığı camiye Kürt edebiyatının öncü ismi olarak kabul edilen büyük alim Feqiyê Teyran'ın ismi verildi.

Giriş Tarihi: 5 Ekim 2011 Çarşamba 20:20
Feqiyê Teyran Adına Cami Yaptırılıyor
Diyarbakır'da hayırseverlerin yaptığı camiye Kürt edebiyatının öncü ismi olarak kabul edilen büyük alim Feqiyê Teyran'ın ismi verildi. 

Diyarbakır-ŞanlıUrfa yolu üzerinde bulunan 3. Sanayi Sitesi'nde inşaatına başlanan ve ünlü Kürt alimi Feqîyê Teyran'ın adı verilen caminin yapımı devam ediyor. Feqîyê Teyran Camii Yapma ve YardımlaşmaDerneği Başkanı Mahfuz Ulucan, caminin 6 bin kişinin ibadet edebileceği büyüklükte inşa edildiğini kaydetti. 

Ulucan, caminin birçok açıdan bölge için bir ilk oluşturduğunu belirterek, "Daha önce cami olmadığı için esnafımız idare binamız önünde namaz kılıyordu. Bu da bize yakışan bir görüntü değildi. Milli Emlak'ın 'Dini Tesis Alanı' olarak ayırdığı bu yeri teslim alarak cami inşaatına başladık. Hayırseverlerin desteğiyle önemli aşama kaydettik. Alt katı ibadete açtık. Cuma günü sanayi esnafımız ve çevrede bulunan diğer esnaflar gelip ibadetlerini yapıyor.Mimarisini herhangi bir yerden örnek almadık, tamamen kendi projemizdir. Caminin 4 minaresi olacak. Şu anda 1500'e yakın insan ibadet yapabiliyor. Toplam bin 180 metre karelik alanda inşa edilen 3 katlık camimiz tamamlandığında 6 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek." diye konuştu. 

Şu ana kadar çok sayıda hayırseverin maddi destek ve malzeme bağışında bulunduğunu anlatan Ulucan, camiyi en kısa zamanda tamamlamak için destek beklediklerini ifade etti. Ulucan, "Feqîyê Teyran, bölgemizin ve İslam aleminin yetiştirdiği önemli alimlerdendir. Biz de bu yüzden onun adını camimize vermeyi uygun gördük. Camiyi tamamlamak için desteğe ihtiyacımız var. Makbuz karşılığında yardımalıyoruz. Sonuçta yapılan yardımlarla nesilden nesile insanlara hizmet verecek ve dinimizin emri olan bu cami yapılacak." şeklinde konuştu. 

Feqiyê Teyran'ın şiirleri ve manzum şekilde anlattığı hikayeleri bölgede meşhurdur. En çok bilinen eserleri Zembilfıroş, Bersisê Abid, Şêx Sen'an, Kela Dimdim, Ey av û av, Ey Dilberê, Feqe û Bilbil ve Feqî û Mela (Melayê Cizîrî ile birbirlerine karşı övgü ve medhiyeleridir) olarak sırlalanabilir. Kuş dilini bilen alim olarak da bilinen Feqiyê Teyran'ın yaşadığı tarih hakkında muhtelif rivayetler mevcut. Teyran'ın 1590 - 1660 yılları arasında yaşadığı sanılıyor.

haberler.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık