Ana Sayfa Türkiye Fethullah Gülen "Barış İçin El de Öpülür Etek de"

Fethullah Gülen "Barış İçin El de Öpülür Etek de"

PKK meselesinin çözümü için sürdürülen İmralı görüşmelerine Fethullah Gülen'den destek geldi.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2013 Salı 05:17
Fethullah Gülen

Fethullah Gülen , http: //www.herkul.org sitesinde yayınlanan son videosunda sulh mevzuu üzerinde durdu. Gülen, İslam'da sulhun esas ve 'Sulh mahza hayırdır' ilkesinin umümi olduğunu vurguladı.

"Eğer bir kadın kocasının kötü muamelesinden ve kendisinden yüz çevirmesinden endişe ederse, bazı fedakarlıklarda bulunarak sulh olmak için gayret göstermelerinde mahzur yoktur. Sulh hayırdır (elbette daha hayırlıdır.)" mealindeki (Nisa, 4/128) ayet-i kerimenin her zaman için sulh yolunu gösterdiğini vurgulayan Gülen, ayetin belli bir Hadise ile alakalı olmasının, onun mana ve kapsamının da hususi kalmasını gerektirmeyeceğini kaydetti.

"Kur'an meseleyi en küçük daire olan aileden başlatarak orada sulhun hayırlı olduğunu söylemiştir. Demek ki, sulh kasaba dairesinde evleviyetle, şehir dairesinde evleviyetle, devlet dairesinde evleviyetle ve cihan dairesinde evleviyetle hayırlıdır. Hangi dairede olursa olsun sulh-u umumiyi temin etmeye çalışmak ve barış içinde beraberce yaşanabileceğini ortaya koymak lazımdır." diyen Hocaefendi, Alevi Sünni, Kürt Türk, Laz Çerkez şeklinde bölünüp parçalanmak istenen insanımız arasında sulhü temin etmek için elden gelen her şeyin yapılması, gerekirse kan kusulması ama 'kızılcık şerbeti içmiştim' denilmesi gerektiğini ifade etti.

Gülen, "Milli onur, milli gurur ayaklar altına alınmama kaydıyla, o mefkureye saygı devam ettiği müddetçe -bence- el de öpülebilir, etek de öpülebilir. Heyet-i İslamiye, heyet-i milliye arasında huzurun temini adına katlanılabilecek her şeye katlanmak lazım. Hayır sulhtadır, sulh her zaman hayırlıdır." tespitinde bulundu. Gülen Hocaefendi, Hudeybiye Anlaşması'nı hatırlattı, bu tarihi musalahayı siyer felsefesi açısından değerlendirdi, günümüze bakan yanlarını ve ondan alınması gereken ibretleri dile getirdi.

Fethullah Gülen Hocaefendi sözlerine şöyle devam etti: "Bize ters gelen bazı şeyler olabilir; 'Keşke şu görüşme olmasa.. şu anlaşma olmasa.. şu uzlaşma olmasa.. biz Türk milleti.. şöyle onurumuz var, böyle gururumuz var; boyun eğmesek.. bazı şeylere evet demesek' denilebilir. Muhtemel o türlü şeylerle bazı problemler çözülecekse, işte o Hudeybiye Sulhu mülahazasıyla, Hudeybiye Sulhu'ndaki mantık ve muhakemeyle, yapılması gereken şey neyse onu yapmak lazım. Güzergah emniyetini tehlikeye atmamak lazım. Ülkenin parçalanmasına meydan vermemek lazım. Devletimizin bir devlet-i aliyye olması istikametinde yoluna devam etmesini sağlamak lazım. Devletler muvazenesinde muvazene unsuru olmasını sağlamak lazım. Bu kadar varidatı, getirisi olan bir şey karşısında bazen kafamıza uymayan şeylere de katlanabiliriz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık