Ana Sayfa Güncel Fetullah Gülen: Sosyalizm İslam’a uymaz..

Fetullah Gülen: Sosyalizm İslam’a uymaz..

Fethullah Gülen internet sitesinde yayınladığı son yazısında “İslam sosyalizmi diye bir şey var mı?” sorusunu tartıştı.

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2011 Pazartesi 13:29
Fetullah Gülen: Sosyalizm İslam’a uymaz..
Yoksulluğun artması, Deniz Feneri davasında büyük yolsuzlukların olduğuna dair iddialar ve AKP’li yöneticilerin lüks yaşamları İslamcı yazarlar arasında tartışma konusu oldu. İslamcı yazarlar dinde mülkün ve lüksün yeri olmadığını, Kuran’da hak ve eşitliğin emredildiğini gündeme getirmeleri Fethullah Gülen’i harekete geçirdi ve ‘İslam sosyalizmi’ yazısıyla tartışmaya katıldı. Gülen’in yazısında satırbaşları şöyle:

‘İslam ile sosyalizmin alakası yok’

“İslâm sosyalizmi bir fantezi olarak bazı İslâm müellifleri (yazarları) tarafından bir süre üzerinde durulan bir konu oldu. (...) Sosyalizm, sosyalleşme ameliyesini (uygulamasını) esas olarak ele alma, her şeyin temeline bu görüşü yerleştirme, ondan sonra da dinden güzel sanatlara kadar hayata ait her şeyi buna bağlama düşüncesi demektir. Bu mânâda İslâm ile sosyalizmin hiç mi hiç alâkası yoktur. Ancak İslâm’a bir sosyalizm ilâve etmek isteyen kimseler, bizim içtimaî dediğimiz yönü nazara vermek istiyorlarsa tabiî ki İslâm’ın da engin bir içtimaî yönü vardır.

‘Sosyalizm İslam’ın temeli değil’

Ama İslâm, bütün mekanizmalarıyla içtimaîliğin emrinde değildir ve sosyalizmin İslâmî yapının temeli şeklinde algılanması da yanlıştır. İslâmî yapının temelinde, imanın erkânı ve İslâm’ın şartları olan on bir temel rükün vardır. Bu itibarla da İslâm, iman ve islâmın şartları üzerine müessestir.

‘İslam ile sosyalizm arasında ciddi fark var’

O bakımdan da İslâm’da, komünistlerin ve sosyalistlerin iddia ettikleri gibi her şeyin temelinde iktisat ve ekonomik yapı esas değildir. Nasıl olur ki, bu anlayışta bir bakıma dini de güzel sanatları da ve toplum üzerinde müessir olan daha başka faktörleri de inkâr vardır. Bir kere Marksist felsefede her şeyin cebrî determinizmaya bağlanması söz konusudur. Bu büyük bir yanlışlıktır ve tenakuzları da ortadadır. Bu düşünce sistemini batıda ve doğuda binlerce münekkit tenkit etmiş ve Marksizmin tutarsızlığını ortaya koymuşlardır. Bu mânâda İslâm ile sosyalizm arasında çok azim ve ciddî bir fark söz konusudur.

‘İslam sosyalizmin önündedir’

Hâsılı, İslâm, içtimaî yönü itibarıyla sosyalizmin çok önünde ve ilerisinde olarak, topyekün insanlığın huzur ve saadetini, devletin otoritesini, askerî yapının sağlamlığını tekeffül etmiş bir dindir. Bu hususiyetin, İslâm sosyalizmi olarak tavsif edilmesi ise kesinlikle doğru değildir.
(aydınlık gazete)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da deprem

Urfa'da deprem

Kurumsal

İçerikYukarı Çık