Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Türkiye Fetullah Gülen'den 'İmamın Ordusu' için açıklama

Fetullah Gülen'den 'İmamın Ordusu' için açıklama

Fethullah Gülen bugüne değin aleyhinde birçok yayın yapıldığını ve onlarca kitap yayınlandığını belirterek, “Ancak basılmamış bir kitabı engellemek gibi bir gayretim hiç olmadı” dedi.

Giriş Tarihi: 29 Mart 2011 Salı 03:00
Fetullah Gülen'den 'İmamın Ordusu' için açıklama
Gülen, iletişim çağında her türlü yayının internet gibi araçlarla rahatça yapılabildiği bir zamanda herhangi bir yayının muhatap okuyucuya ulaşmadan engellenmesinin mümkün olmadığını bildirdi. Fethullah Gülen’in Vekili Avukat Orhan Erdemli yazılı açıklama yaparak, Gülen’in son günlerdeki kitap tartışmaları konusundaki görüşlerine değindi. Erdemli açıklamasında, son günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının bazı işlemleri nedeniyle müvekkiline yönelik, yargısız infaz niteliğinde haksız yayınlar yapıldığını belirterek, Fethullah Gülen’in, “Bugüne değin aleyhimde birçok yayın yapıldı ve onlarca kitap yayınlandı. Ancak basılmamış bir kitabı engellemek gibi bir gayretim hiç olmadı. Sadece kişilik haklarıma saldırılar, şahsıma mesnetsiz suçlamalar ve iftiralar karşısında bir vatandaş olarak hukuk çerçevesinde hakkımı aradım” dedi. Gülen ayrıca, “İletişim çağında her türlü yayının internet gibi vasıtalarla rahatça yapılabildiği bir zamanda herhangi bir yayının muhatap okuyucuya ulaşmadan engellenmesinin mümkün olmadığı açıktır. Böylesi teşebbüslerin yasaklanmak istenen yayına alakayı artıracağı da ortadadır” görüşünü savundu.

İŞTE O AÇIKLAMA
Fethullah Gülen’in Vekili Avukat Orhan Erdemli aracılığıyla yaptığı açıklama şöyle: “Son günlerde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının bazı işlemleri nedeniyle müvekkilim Muhterem Fethullah Gülen'e yönelik, yargısız infaz mahiyetinde haksız yayınlar yapılmıştır. Bu nedenle Muhterem Fethullah Gülen tarafından aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür: Bugüne değin aleyhimde birçok yayın yapıldı ve onlarca kitap yayınlandı. Ancak basılmamış bir kitabı engellemek gibi bir gayretim hiç olmadı. Sadece kişilik haklarıma saldırılar, şahsıma mesnetsiz suçlamalar ve iftiralar karşısında bir vatandaş olarak hukuk çerçevesinde hakkımı aradım. Hukuka aykırı olduğu tespit edilmiş ve hakkında tazminat kararı verilmiş kitaplar bile tekrar basılıp satılmaktadır. Bilhassa 28 Şubat sürecinde aleyhimde, psikolojik harekât mahsulü neredeyse hepsi birbirinin kopyası ısmarlama pek çok kitap piyasaya sürüldü. Bu kitaplardaki iddialar Yargıtay'ın da oybirliğiyle tasdik ettiği beraatim ile neticelenen mahkemede ileri sürülen iddialardan farklı değildi. Hatta bu kitaplar dava dosyasına da eklenmiş ve içerikleri iddianameye konulmuştu. Ayrıca bu kitaplarda yer alan iddiaların kıymeti harbiyesi kamuoyuna da malumdur. İletişim çağında her türlü yayının internet gibi vasıtalarla rahatça yapılabildiği bir zamanda herhangi bir yayının muhatap okuyucuya ulaşmadan engellenmesinin mümkün olmadığı açıktır. Böylesi teşebbüslerin yasaklanmak istenen yayına alakayı artıracağı da ortadadır. Bahsi geçen kitapla ve yazarıyla alakalı şahsen herhangi bir şikâyetim ve dava talebim olmamıştır. Konu tamamen Türk Yargısının meselesi olup adli makamların bahis mevzuu kitap hakkında hangi gerekçeyle ve delillerle soruşturma başlattıklarını da bilmiyorum. Tamamen bağımsız yargıya ait bir konuda da lehte veya aleyhte değerlendirmede bulunmam tabii ki söz konusu olamaz. Elbette düşünce, ifade ve basın özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez esaslarındandır. Fakat herhangi bir özgürlüğün kamu düzeni aleyhinde veya kişilik haklarına saldırı ve masum insanları karalama maksatlı olarak kullanılamayacağı da yine demokrasinin ve insan haklarının en temel düsturlarındandır."
(Kenthaber.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık