Ana Sayfa Urfa Haberleri Fındık İşçileri, 20-30 Lira İçin Kavurucu Sıcakta Çalışıyor

Fındık İşçileri, 20-30 Lira İçin Kavurucu Sıcakta Çalışıyor

Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesindeki şehirlerden, fındık bahçelerinde çalışmak üzere Karadeniz bölgesine gelen mevsimlik içiler, kavurucu sıcağa aldırmadan çalışıyor.

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2013 Salı 13:48
Fındık İşçileri, 20-30 Lira İçin Kavurucu Sıcakta Çalışıyor

Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesindeki şehirlerden, fındık bahçelerinde çalışmak üzere Karadeniz bölgesine gelen mevsimlik içiler, kavurucu sıcağa aldırmadan çalışıyor. Fındık toplama sezonunun başlamasıyla birlikte birçok mevsimlik işçi DiyarbakırŞanlıurfaMardinBatmanHatay ve daha pek çok ilden fındık toplamak için SakaryaDüzceOrdu ve Giresun'a geldi. Fındık toplama sezonunun Ramazan Bayramı'na denk gelmesi nedeniyle bazı işçiler, bayramı gurbette geçirdi.

Günde 20-30 lira kazanmak için gurbete çalışmaya gelen işçilerin çoğunluğu, kurdukları çadır ve baraka tipi yapılarda kalıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi (METİP) kapsamında, Düzce'de mevsimlik işçiler için çadır kentler oluşturuldu. Çadırkentlerde işçilerin tuvalet ve su ihtiyaçları karşılandı. Sabahın ilk ışıklarıyla bahçelere girerek fındık toplayan işçiler, kavurucu sıcaklara rağmen ekmek paraları için ter döküyor. İşçiler, bahçede fındık toplarken çadırda kalan kadınlar yemekleri hazırlayıp çamaşırları yıkıyor.

Batman'dan, yakınlarıyla birlikte fındık toplamak için Sakarya'nın Hendek ilçesine gelen Şükrü Demir (23), fındığın bu yıl az olduğunu söyledi. Fındığın az olması nedeniyle az sayıda işçinin çalışmaya geldiğini kaydeden Demir, "Fındık, bu sene geçen senelere göre az. Yılda bir kez geliyoruz. Sabah 7'den akşam 7'ye kadar çalışıyoruz. Zor oluyor. Şartlara göre iyi. Mecburuz çalışmaya. Kazancımızla bir yıllık geçimimizi sağlıyoruz." dedi.

Düzce'nin Kaynaşlı ilçesinde kurulan çadırkentte kalan Aynur Şamaz (55), 4 ailenin yemeklerini hazırlıyor. Günlük 40 liraya çalıştığını anlatan Şamaz, "Şartlar zor. İş bulursak gidiyoruz. Bulamazsak kalıyoruz evde. Ben aşçıyım. Dört ailenin yemeğini tek başıma yapıyorum." diye konuştu.

İkiz çocuklarıyla çalışmak için Hatay'dan gelen Gülizar Bartan ise işçiler gittikten sonra çadırda tek kaldığını ifade ederek, "Hepsi işe gidiyor. Tek ben kalıyorum. Akşama kadar çamaşırlarını yıkayıp yemeklerini yapıyorum." diye ifade etti.

Ali Çakmak isimli fındık işçisi de çadırların kendileri için güzel olduğunu dile getirerek, "Suyumuz, çeşmemiz var. Çadır da verdiler. Allah razı olsun". ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star