Ana Sayfa Güncel FİYATI 18 TL VE 10 YIL KULLANILACAK

FİYATI 18 TL VE 10 YIL KULLANILACAK

Türkiye’de yaşayan vatandaşlar aralık ayından itibaren yeni kimlik kartı taşıyacaklar. Tübitak’ın yaptığı çalışmaları sonucu hazırlanan kimlik kartları 10 yıl geçerli olacak. Cüzdana daha rahat sığacak kartların en önemli avantajı ise birçok bürokratik işlemleri minimum seviyeye indirmesi.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2014 Pazartesi 20:01
FİYATI 18 TL VE 10 YIL KULLANILACAK

1927 yılında yeni kurulan Türkiye’de ilk nüfus sayımı yapılmış, 1928 yılında Osmanlıca 32 sayfa nüfus cüzdanı vatandaşa dağıtılmış, vatandaş bu cüzdanla ilk defa kendini resmi olarak vatandaş olarak görmüştü. Ülkenin Latin alfabesine geçilmesiyle birlikte yapraklı nüfus cüzdanı uygulamasına geçilmişti. Erkek ve kadınların farklı renklerde kullandığı nüfus cüzdanında 2000 yılında yapılan çalışma ile TC kimlik numaraları yeni cüzdanlara eklenmiş oldu.

 

Vatandaşların uzun bir zamandan bu yana kullandıkları ve büyüklüğünden dolayı eleştirdikleri nüfus cüzdanları diğerleri gibi artık tarih oluyor. Tübitak tarafından uzun bir süreden beri üzerinde çalışılan kimlik kartlarının dağıtımı aralık ayı itibariyle başlıyor.

 

Yeni kimlik kartları birçok özelliği içinde barındırıyor. Bu kartların en önemli özelliği eskisine nazaran daha küçük olması yani cüzdana rahatlıkla sığabilmesi. İçine 1gb’lık veri depolanabilmesi, Vize istemeyen ülkelerde pasaport yerine geçmesi, e devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden kimlik kartıyla erişilmesi de kartın öne çıkan diğer özellikleri.

 

Peki, bu kadar özelliği içinde barındıran kartın maliyeti ne olacak? Ve vatandaş bu kartı kaç yıl süreyle kullanabilecek?

 

Vatandaşa maliyeti 18 lira olacak akıllı kimlik kartlarının kullanım süresi ise 10 yıl olarak öngörüldü. Bugüne kadar 10 milyon adet basılan kartların 2014 sonuna kadar 2 milyon kişiye verilmesi planlanıyor. Kartların 3 yıl içerisinde ise her bireyin cüzdanında olması hedefleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü resmen iptal oldu

Karaköprü resmen iptal oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık