Ana Sayfa Güncel FLASH FLASH Başbakan Bedelli Detaylarını Açıkladı.

FLASH FLASH Başbakan Bedelli Detaylarını Açıkladı.

Erdoğan bedelli askerliğin detaylarını açıkladı. Yaş sınırı 30 ödenecek tutar 30 bin lira..

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2011 Salı 05:44
FLASH FLASH Başbakan Bedelli Detaylarını Açıkladı.
Bedelli askerlikle ilgili ayrıntıları da açıklaması beklenen Erdoğan, konuşmasında önce Van depremi sonrası yapılan çalışmalara değindi.

DEPREM ELEŞTİRİLERİNE SERT YANIT
Erdoğan deprem üzerinden hükümeti eleştirenlere sert sözlerle yüklendi. CHP'ye 1930 ve 40'lı yıllarda yaşanan depremlerde neler yapıldığını soran Erdoğan, MHP'ye de 1999'u hatırlattı. Başbakan, iki depremden sonra dönemin hükümetinin enkaz altında kaldığını söyledi.

YİNE ESAD'A SESLENDİ
Van'dan sonra konu Suriye'ye geldi. "Suriye, Türk hacılara yapılan saldırılara mani olmadı" diyen Errdoğan, yine Esad'a seslendi ve "Kendi halkına karşı savaşmak haksızlıktır" dedi. Başbakan, Suriye'deki şiddeti eleştirmenin bu ülkenin iç işlerine karışmak olmadığının da altını çizdi.

ALMANYA'DAKİ TÜRK CİNAYETLERİ
Erdoğan'ın grup konuşmasında değindiği 3. konu ise; Almanya'daki Türk cinayetleri oldu. Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel'i, Türkiye'de faaliyet gösteren Alman vakıf ve kredi kuruluşlarını kontrol etmelerini söylediğini açıkladı.

DERSİM KONUSU
Konuşmanın bir diğer konusu ise CHP'ydi.. CHP, bu toprakların ve kendi tarihiyle yüzleşmelidir. Baskıyla ve tarihiyle yüzleşmelidir. Dersim ile yüzleşmesi şu an CHP için eşsiz bir fırsattır. Sen Tuncelilisin, söyle. Aşiretini, mensup olduğu inanç sistemini söyle, neden kaçıyorsun... "Dersim konusunda Başbakan özür dilesin" diyor. Biri özür dilesin diyorsan o sensin, sen özür dileyeceksin. Başka bir siyasi parti yok, sadece siz vardınız. Yarın partimizin bir toplantısı var, inşallah Dersim ile ilgili bazı yeni belgeleri de paylaşacağım. Yarınki konuşmamı buna ayıracağım. Hala arşiv diyorlar.. Arşivlerin yeri belli...

KIŞLA İSİMLERİ
Bildiğiniz gibi bazı kışla isimleri, hassas noktaları rencide ediyor ve şikayet konusu oluyordu. 15 Kasım'dan itibaren de Kara ve Jandarma komutanlarında bazı kışlaların isimleri değişti. Şehitlerimizin ya da orada görevli diğer isimlerin isimleri konacak. Bunun için Genelkurmay Başkanı'na teşekkür ederim.

BEDELLİ ASKERLİK

Bedelli askerlik konusunda heyecanlanıyorsunuz biliyorum. Bedelli askerlik 9 yıl boyunca bizim gündemimizde oldu. Bunun ilgili kurumlarla istişaresini sürekli yaptık, asker sayımızı sürekli takibe aldık. Bugün bu çalışmamız uzun bir çalışmanın sonucu.

Bedellinin parası nereye gidecek ?

Bedelli için gerekli şartlar oluşmuştur. Vatan hizmeti her vatandaşın hakkı ve ödevidir. Kanunlarla bu hizmetin, bedelli olarak yapılabileceği belirtilmiştir.

Biz ise bedelli uygulamasıyla iki önemli konuyu önemsiyoruz;

1- Bakaya sayısı çok fazla.. Bunu düşürmemiz gerekiyor.

2- Bedelli ile bazı sosyal istekleri gerçekleştirmeyi istiyoruz.

Bedelli askerlikten elde edilecek geliri, şehit yakınlarına, gazilere, özürlülere, TSK'ya mansup vazife malulerinin finansmanına aktarıyoruz. Hatta milli bütçeden özürlülere yönelik bütçeyi de bu fona ayıracağız. Terörle mücadele çalışmalarına asla zafiyet vermiyoruz.

Dövizle askerlik artık 10 bin Avro

Oturma ve çalışma iznine sahip olarak 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde 38 yaşına kadar 5112 Avro karşışığı askerlik hizmetini yerine getiriyorlar. 38 yaşına kadar başvurmayanlar 7810 Avro ödüyorlardı. 21 gün de temel askerlik eğitimi alıyorlardı.

38 yaş sınırı olmaksınız, 10 bin Avro bedelli olarak 21 gün askerlik yapmadan dövizle askerlik yapacaklar.

Bedelli 30 bin TL

Her ne sebeple olursa olsun, 30 yaşından gün almış olanlar bedelli askerliğe hak kazanaklar. 6 ay içinde 30 bin TL'yi yarısını başvurusu sıurasında diğerini ise 6 ay içinde ödeyerek askerlik hizmetini yapmış sayılacaklar. Bu başvuruyu yapanlar 21 gün temel eğitimi yapmayacaklar. Bugün itibariyle tasarıyı Meclis'e getiriyoruz...

Vicdani ret yok !

Vicdani ret hkümetimizin gündeminde hiç bir zaman olmamıştır. Askerlik bu millet için en kutsal vazifelerden biri olarak kabul edlmiştir. Biz askerimize Mehmetçik derken küçük Muhammet anlamına gelir. Askerlik hizmetinin ciddiyetinin bozulmasına asla izin vermeyiz.

Kaynak : http://www.haber3.com/erdogan-bedelli-askerligin-detaylarini-acikladi-1085046h.htm?interstitial=true#ixzz1eQiOXCCC
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı’ndan İYP’ye Ziyaret

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı’ndan İYP’ye Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık