Ana Sayfa Güncel FURKAN VAKFINDAN BELEDİYEYE TEPKİ

FURKAN VAKFINDAN BELEDİYEYE TEPKİ

Furkan Vakfı’nın yapacağı Ramazan ve Kur’an adlı konferansa tahsis edilen salon Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından “elektrik arızası” nedeniyle son anda iptal edildi.

Giriş Tarihi: 26 Mayıs 2016 Perşembe 06:32
FURKAN VAKFINDAN BELEDİYEYE TEPKİ

Furkan Vakfı’nın yapacağı Ramazan ve Kur’an adlı konferansa tahsis edilen salon Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından “elektrik arızası” nedeniyle son anda iptal edildi. Vakıf yöneticileri kasıt olduğunu öne sürerek belediye önünde eylem yaptı. Bu durum ülke genelinde duyularak kısa sürede 40 bini aşkın "AkpUrfa BelediyesindenZulüm" şeklinde Tweetle Trending Topics (TT) listesine girdi.

 

Furkan Vakfı tarafından dün Şair Nabi Kültür Merkezi’nde bayanlara yönelik Semra Kuytul tarafından Ramazan ve Kur’an Mesajı adlı konferans yapılacaktı. Programa saatler kala belediye tarafından konferansın yapılmayacağı bildirildi. Belediye konferansın iptal gerekçesini ise salondaki elektrik tadilatı olarak gösterdi. Başka il ve ilçelerden programa katılmak üzere toplanan vakıf yöneticileri ve üyeleri iptalin kasıtlı olduğunu öne sürerek, belediye önünde eylem yaptı. Ellerinde pankartlarla durumu protesto etmek isteyen az sayıdaki kadına otobüslerle çevre illerden gelen kadın ve erkekler de katıldı. Belediyenin önündeki tepki saatlerce sürdü. Son olarak, burada konferans tarzında bir açıklama yapıldı.

 

‘İSLAMİ HAREKET ENGELENEMEZ’

Programın iptal edilmesini tepkiyle karşılayan kadınlar, ellerinde pankartlarla belediye binası önünde saatlerce eylem yaptı. Sık sık tekbir seslerinin yükseldiği eylemde açılan pankartlar dikkat çekti. Açılan pankartlarda, “İslami Faaliyet engellenemez”, “Öncü Nesil Engel Tanımaz”, “İslam’ın Anlatılmasına Neden Tahammülünüz Yok” gibi yazılar yazılırken, kalabalık sık sık tekbir getirerek, “İslami Hareket Engellenemez” şeklinde de sloganlar attı.

 

OTOBÜSLERLE AKIN AKIN GELDİLER

Furkan Vakfı’nın düzenleyeceği Ramazan ve Kur’an’ın Mesajı adlı konferansın iptal edildiğini duyan kadınlar belediye önüne otobüslerle geldi. Özel firmalara ait otobüslerle çevre illerden gelen kadınlar yapılan eyleme destek verdi.

 

‘KONFERANSLARIMIZ SON ANDA İPTAL EDİLMEKTEDİR’

Programın iptal edilmesiyle ilgili olarak Furkan Vakfı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Şair Nabi Konferans Salonu'nda bugün saat 13.30 itibariyle gerçekleştireceğimiz hanım kardeşlerimize özel "Ramazan ve Kur'an'ın Mesajı" konulu konferans ve etkinlik programımızın AKP'li Şanlı Urfa Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edildiğini birkaç saat evvel öğrenmiş bulunmaktayız. Yapılananlaşmaya ve verilen söze rağmen Şanlı Urfa Büyükşehir Belediyesi kendi ifadelerince "üstten gelen talimat" karşısında ezilmiş ve yapılan baskı karşısında sözünde durmamış, anlaşmayı bozarak programımızı iptal ettiğini açıklamıştır. Belediye'nin aldığı bu kararı en şiddetli şekilde kınıyor, bu gibi engellemelerin hakikatte Furkan Hareketi'ne değil İslami çalışmalara yapıldığını bilmenizi istiyoruz. 35 yıllık geçmişiyle tüm çalışmalarında halkımızın ve ümmetimizin menfaatini gözeten ve İslam Medeniyeti'nin kurulması için onbinlerce kardeşimizle mücadele ederken son yıllarda gerek Spor Bakanlığına bağlı spor salonları ve gerekse Milli Eğitim Bakanlığına ve AKP belediyelerine bağlı salonlar Furkan Hareketine yasaklanmakta ve konferanslarımız son anda iptal edilmektedir. Bu ülke ömrünü İslam Davasına ve toplumunun Kur'an ile ıslahına adayan Muhterem Hocamızdan ve Furkan Hareketi'nden hayırdan başka bir şey görmemiştir” denildi.

 

BOZYEL: MAALESEF SALON BİZE VERİLMEDİ VE BAŞKA BİR SALONDA GÖSTERİLMEDİ

Furkan Vakfı adına belediye önünde basın açıklaması yapan Hikmet Bozyel ise, belediyeye elektrik sorununu kendilerinin halledebileceklerini söylediklerini ancak belediyenin buna karşı çıktığını iddia etti. Bozyel, “Bize gerekli izinler verildi, belgelerimiz de var. Ancak bugün sabah 8.30’da bizi aradılar ve konferans salonunun elektrik sisteminin çöktüğünü, bundan dolayı da konferansın yapılamayacağını söylediler. Biz belediyeden birçok yetkiliyle görüşüp, biz gerekirse jeneratör sistemi kurabiliriz, kablo çekip salondaki elektriği halledebiliriz, konferansı yapmamız gerekiyor. Çünkü yaklaşık bir aydır birçok insan bu konferansın duyurusu için çalışıyor. 10 gün beri afiş çalışması var. Bayan kardeşlerimiz mesajlarla, direk davetlerle birçok insan davet etti. Ama buna rağmen konferans salonu maalesef bütün çabalarımıza rağmen bize verilmedi. Söylenen şey, elektrik aksanındaki çöküntü. Dün akşam dediklerine göre elektrik sistemi çökmüş ve bundan dolayı da 2-3 gün tadilat olacağını, salonun verilmeyeceğini belirttiler. Biz teknik ekibimizin olduğunu ve bu elektrik işini çok kolay bir şekilde çözeceğimizi belirttiğimiz halde maalesef salon bize verilmedi ve başka bir salonda gösterilmedi. Bunun için, tepkimizi göstermek için bütün kardeşlerimizle burada toplanmış bulunuyoruz” dedi.

 

SALON İPTALİ TRENDİNG TOPİCS LİSTESİNDE!

Furkan Vakfı'nın Şanlıurfa'da düzenleyeceği konferans için tahsis edilen salonun iptal edilmesi sosyal medyada gündem oldu. "AkpUrfa BelediyesindenZulüm" Twitter Türkiye Trending Topics listesine ilk sıradan girdi.

 

Belediyeye sosyal medya üzerinden de tepkiler yağdı. "AkpUrfa BelediyesindenZulüm" adıyla paylaşılan yorumlar Şanlıurfa'daki olayı Twitter Türkiye Trending Topics listesinde ilk sıraya taşıdı. Belediye tepki olarak kısa sürede 40 bini aşkın yorum yapıldı.

 

 

 

Kaynak: Ahmet CAN/İPEKYOL

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık