Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Ekonomi GAP bölgesi, organik tarımın merkezi olabilir

GAP bölgesi, organik tarımın merkezi olabilir

Şanlıurfa’da dünya çapında kabul gören sertifikalı organik tarım uygulamalarının mimarı olan GAP EKODER, bölgede organik meyveciliğin yaygınlaştırılması için proje uygulamalarına devam ediyor.

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2011 Pazartesi 03:03
GAP bölgesi, organik tarımın merkezi olabilir
GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin finanse ettiği, Siverek Kaymakamlığı ve Harran Üniversitesi’nin desteklediği, GAP EKODER’in uyguladığı “Organik Meyvecilik Projesi” faaliyetleri kapsamında, ilimizdeki meyve üreticileri, sanayiciler, işadamları ve Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerinin faydalanabildiği bir dizi konferans gerçekleştirildi.

26 Mayıs 2011 günü Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen konferanslara, 27 Mayıs 2011 günü ise Siverek’te devam edildi. GAP Ekolojik Tarımsal Kırsal Kalkınma ve Sosyal Dayanışma Derneği’nin organize ettiği konferanslara, GAP EKODER Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Medet Abbasoğlu, GAP Bölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) Müdürü Mehmet Açıkgöz, Siverek Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu, Ekolojik Tarım Kontrol Organizasyon Şirketi Genel Müdürü Dr. Mustafa Akyüz, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Ali Çullu ve Şanlıurfa Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi uzmanlarından Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Mamay ile TKDK Şanlıurfa Koordinatörü Mehmet Ekinci katıldı.

Konferanslarda bir sunum yapan GAP EKODER Başkanı Ecz. Medet Abbasoğlu, GAP Bölgesinin henüz kimyasal bulaşmamış çok fazla miktarda tarımsal araziye sahip olduğunu hatırlatarak, dernek olarak yaptıkları projelerde bu alanları korumanın yanı sıra, tüm dünyada büyük talep gören organik meyve üreticiliğini teşvik etmek istediklerini söyledi. 2004 yılından bu yana bölgede başta nar meyvesi olmak üzere organik üretime yönelik projeler hazırladıklarını ifade eden GAP EKODER Başkanı Ecz. Medet Abbasoğlu, Avrupa Birliği, GAP BKİ, Karacadağ Kalkınma Ajansı, TÜBİTAK, Harran Üniversitesi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Siverek Kaymakamlığı ve Siverek Belediyesi’nin katkılarıyla projelerin yürütüldüğünü belirtti. Yapılan konferanslarla organik tarımın önemini anlattıklarını, organik tarıma nereden başlanılacağı konusunda yol gösterdiklerini ve projeden-pazarlamaya kadar üretimin her aşamasında müteşebbislere destek olduklarını dile getiren Abbasoğlu, “Güneydoğu Anadolu Projesi ile bir çok imkana kavuşan bölgemiz, organik tarım ve meyve üreticiliği konusunda da oldukça büyük avantajlara sahip. Bir kere henüz el değmemiş, kimyasal bulaşmamış bakir topraklarımız var. Burada yetişen en küçük bitkiden, büyük endüstrilerin ihtiyaç duyduğu meyvelere kadar her şey organik olarak yetiştirilebilir. Organik üretimin en önemli unsurunu ise sertifikasyon oluşturuyor. Biz de yaptığımız bu konferanslarla organik tarıma geçmek isteyenlere ulaşıyor, projelerimize dahil ediyoruz. Üç yıllık sürecin sonunda sertifikasyon işlemleri tamamlanan çiftçiler, artık dünya pazarlarına ürün pazarlayabilecek konuma geliyorlar. Çiftçilerimiz projelere önem verdiği takdirde, bölgemiz organik tarımın merkezi olabilir” dedi.

Prof. Dr. Çullu: Bölgeyi, Türkiye Stratejik Organik Üretim Alanı olarak düşünmeliyiz Şanlıurfa’nın, büyük topraklara sahip olması, parsellerin büyük olması nedeniyle yabancıların buraları kıskandığını söyleyen Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Ali Çullu, “Çok temiz toprağımız var. Pırıl pırıl, ilaç değmemiş, sanayi artığı bulaşmamış toprağımız var. Bir çok bölgede asit yağmurlarıyla toprak kirleniyor, yer altı suları kirleniyor, onları biz pek görmüyoruz ama bir şekilde gıdalarımıza karışıyor. Biz bu yönden çok şanslıyız, henüz suyumuz da toprağımız da havamız da temiz. Bunlar çok önemli avantajlarımız ancak şu anda bunu iyi kullanamıyoruz. Sulanabilir 1.8 milyon hektar arazimizin ancak 3 milyon hektarını sulayabiliyoruz. GAP Eylem Planı’nda bunun değişmesi için planlar var. İnşallah yakında 1 milyon hektara, ardından 1.8 milyon hektara ulaşır. Aslında işlenebilir tarım arazimiz 3 milyon hektar. Alanımız çok geniş, tüm bu alanları organik tarım amaçlı kullanabiliriz” dedi. 

Bunları yaparken iki hedefin olması gerektiğini dile getiren Çullu, sözlerine şöyle devam etti: “Hem para kazanacağız, hem de sağlıklı ürünler yetiştireceğiz. Paramızı kazanırken güvenli gıda üretmek önemli. Tüketici olarak güvenli olduğuna inandığımız ürüne iki kat para verebiliyoruz. Çünkü sağlığımız çok önemli. Dolaysıyla sadece Türkiye’de değil, dünyada da organik ürün kavramı çok hızla yayılmaya başladı. Bu anlamda bölgemiz çok avantajlı bir bölge. Bu bölgeyi Türkiye Stratejik Organik Üretim Alanı ve tarıma dayalı sanayi sektörü olarak düşünmemiz gerekiyor. Bir ürünün normal fiyatı eğer 2 liraysa, 4 liraya dışarıya da satabilelim. İşte bunun için bizler üniversite olarak, sivil toplum kuruluşları, uzmanlar ve diğer kamu kuruluşlarıyla çok iş yapabiliriz. Bunlardan en önemlilerinden biri de organik tarıma destek olmak ve organik üretimi yaygınlaştırmaktır” dedi.

Fırat havzası güzellikleriyle büyülüyor Konferanslar sonrası organik meyvecilik projesinin uygulandığı Siverek’e bağlı Fırat nehri havzasında bulunan Ergen, Divan, Baki ve Narlıkaya köylerine bir teknik gezi düzenlendi. Doğal bitki örtüsü, Fırat nehrinin bölgeye verdiği hayat ve yıllardır korunan ekolojik dengesiyle görenlerin bakmaktan doyamadığı güzellikleri barındıran köylerde üreticilerle buluşan heyet, hem uygulamaları yerinde gördü hem de çiftçilere yapılması gerekenler hakkında çeşitli bilgiler verdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Cevheri'den asgari ücret açıklaması

Cevheri'den asgari ücret açıklaması

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık