Ana Sayfa Urfa Haberleri GAP EYLEM PLANI'NDA REVİZYONA GİDİLİYOR

GAP EYLEM PLANI'NDA REVİZYONA GİDİLİYOR

GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil: "Yıl sonu itibariyle tamamlanması öngörülen GAP Eylem Planı'nın revizyon çalışmalarını başlattık"

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2012 Cuma 16:17
GAP EYLEM PLANI'NDA REVİZYONA GİDİLİYOR
GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, GAP Eylem Planı'yla ilgili revizyona gidileceğini bildirdi.

Karahocagil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2008 yılında ilan ettiği GAP Eylem Planı'nın bu yılın sonunda tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.


Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal kalkınma projelerinden biri olan projeyle ilgili yeni hamle hazırlığında olduklarını ifade eden Karahocagil, GAP Eylem Planı'nın ilk meyvelerini vermeye başladığını belirtti.


Özellikle sulama kanallarının çok büyük bir kısmının tamamlandığını ve yaklaşık 1 milyon hektarlık arazinin sulamaya hazır hale getirildiğini dile getiren Karahocagil, şunları kaydetti:


''Sulama işlemlerinin ardından devam etmesi gereken projeler var. Şebeke döşeme işlemlerinin yanı sıra çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve sulu tarıma adaptasyonunun sağlanması konusunda yapılması gerekenler var. Ayrıca sulamayla birlikte artacak verimin oluşturacağı potansiyelin de iyi kullanımına ilişkin hizmetler verilecek. Bunun için ekonomik altyapıya yönelik yeni proje ve programların yapılması gerekiyor. Yıl sonu itibariyle tamamlanması öngörülen GAP Eylem Planı'nın revizyon çalışmalarını başlattık. Yaklaşık 3 aydır bu çalışmalarımız devam ediyor.''


Kalkınma ajanslarının bölgenin taleplerini belirlediğini, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın öncülüğünde plana yeni bir şekil verileceğini ifade eden Karahocagil, yeni eylem planının 5 yılı kapsayabilecek şekilde hazırlandığını belirtti.


Yeni plana, devam eden projelerin yanı sıra yeni proje ve programların da ekleneceğini aktaran Sadrettin Karahocagil, şöyle devam etti:


''Revizyon, eylem planının yenilenmesi gibi bir şey. Sadece bazı projelerin değiştirilmesi değil, planın tamamıyla ele alınmasını kapsayacak. Yeni programlarla ele alınması daha etkin bir ekonomik ve sosyal altyapı hazırlanması planlanıyor. Bu yeni yapıyla bölgenin refah seviyesinin daha da yükseltilmesi hedefleniyor.''


Karahocagil, planının biraz daha yenilikçi ve yaratıcı projeleri içerecek şekilde hazırlanılmasına çalışıldığını sözlerine ekledi. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık