Ana Sayfa Kültür/Sanat Gap Gazeteciler Birliği Kongresi Yapıldı

Gap Gazeteciler Birliği Kongresi Yapıldı

Bölgesel Gap Gazeteciler Birliği Cemiyetinin olağan kongresi hafta sonu çok sayıda gazeteci ve davetlinin katılımı ile yapıldı.

Giriş Tarihi: 7 Haziran 2011 Salı 21:31
Gap Gazeteciler Birliği Kongresi Yapıldı
Adıyaman Esnaf Odaları Birliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen genel kurula, Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Mustafa Salman, AK Parti milletvekilleri Şevket Gürsoy, Ahmet Aydın ve milletvekili adayları Dr.Murtaza Yetiş, Mehmet Metiner, MHP Milletvekili adayı Çetin Öztürk, MHP İl Başkanı Hüseyin Özgün ve AK Parti il Başkanı Halil Fırat ile diğer siyasi parti, meslek kuruluşları ile sivil toplum kuruluş temsilcileri, GAP illerinden davetliler katıldı.
Verilen önerge ile Divan Başkanlığına Adıyaman İl Genel Meclis Başkanı Necmi Baykan, divan üyeliklerine ise Gazeteci-Yazar Burak Cansel ile Gazeteci Sezen Karan seçildiler.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan tören Gap Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Z. Abidin Kıymaz'ın açılış konuşması ile devam etti. Kıymaz konuşmasında basının içinde bulunduğu sıkıntıları dile getirerek cemiyet olarak bu sıkıntıların giderilmesi adına yapılan çalışmalardan bahsetti.
Kıymaz, mesleki olarak bölgede birlikteliği sağlamak adına güzel işlere imza attıklarını belirterek, bölgede söz sahibi olan bir cemiyet olduklarını ifade etti.
Gelişmenin sadece devlet eliyle olmayacağını, özel kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarıyla kalkınmanın sağlanabileceğini kaydeden Zeynel Abidin Kıymaz, toplumun yeterince okumamasından da yakındı.
ŞİRKETLERİN REKLAM VİZYONU ZAYIF YETERSİZ
Cemiyetin genel merkezinin Adıyaman'da olduğunu ve Adıyaman merkezde 9 günlük gazetenin olmasına rağmen abone sisteminin olmadığını ve tirajlarının çok düşük olduğuna işaret eden Kıymaz, büyük firmaların reklam vizyonunun olmadığına işaret etti.

SORUN İŞSİZLİK DEĞİL, DUYARSIZ ZENGİNLER
Kıymaz, bu kentin en büyük sorununun 'işsizlik' olmadığını, asıl sorunun sosyal meselelere sahip çıkmayan ve 'var yemez' zenginler olduğunu savundu.

Gündem gereği Cemiyetin faaliyet raporunu Genel Başkan Vekili Hamit Özpolat okudu. Cemiyet Yönetim Kurulu'nun Mayıs 2011 ayı yönetim kurulu toplantısını Alanya'da yapıldığını ve gündemdeki konuların etraflıca tartışıldığını belirterek üyeler ile tanışmaları ve kaynaşmaları sağlandığını ifade etti.
ÇALIŞMALARIMIZ GAP'IN İMAJINA KATKILAR SUNDU
Özpolat şunları söyledi;  "GAP Gazeteciler Birliği Cemiyeti ve GAP Olay Gazetesi işbirliğiyle gerçekleştirilen 8.GAP Oscar'ı ödül organizasyonu gerçekleştirilmiş, alanlarında yaptıkları çalışmalarla başarılı olmuş gazeteci meslektaşlarımız, siyasetçi, bürokrat, sanatçılar ödüllendirilerek başarı desteklenmiştir. Bu kadar kapsamlı bir ödül organizasyonu cemiyetimiz başarıyla gerçekleştirmiş ve kamuoyunun takdirini kazanmıştır, bu çalışma güneydoğunun imajına da olumlu tesirler bırakmıştır.

ETKİNLİKLERİMİZ RENKLİ GEÇTİ
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle GAP Gazeteciler Birliği Cemiyeti olarak Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde etkinlik düzenlenmiş bu etkinliklere ünlü sanatçı Latif Doğanın da katılımı sağlanmış, mesleki sorunların dile getirilmesinin yanı sıra sanatçımız Latif Doğan'ın müzik ziyafetiyle de gazeteciler günü kutlama etkinliğinin renkli geçmesi sağlanmıştır.

Geçen yıl Ekim ayında Manavgat'ta toplanan yönetim kurulumuz, Avrupa işadamları derneği başkanı Aziz Şahin'le ortak gerçekleştirilecek bir çalışmayla Polonya ve Almanya da belirlenecek birer gazeteciler cemiyeti ile kardeşlik protokolü yapılması kararı alınmıştır.
AVRUPALI MESLEKTAŞLARIMIZLA UYUM ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ
Avrupa Birliğinde bulunan meslektaşlarımızla uyumluluk çalışmaları yapılması hususunda ortak bir karara varıldı. Önümüzdeki aylarda Avrupa iş adamları derneğiyle işbirliği çerçevesinde bu proje kapsamında bu ülkelere karşılıklı gazetecilerin ziyaretleri başlayacaktır.

Malatya İlimizde 2010 yılında Malatya kayısı araştırma ve geliştirme derneğiyle işbirliği içerisinde Yerel Medyanın Ekonomiye Katkısı konulu bir sempozyum düzenlenerek zaman gazetesi ekonomi uzmanı Prf.İbrahim Öztürk'ün sunumuyla yapılan sempozyum başarıyla gerçekleştirildi.
BASIN KURULUŞLARIYLA İŞBİRLİĞİNİ ARTIRDIK
Genel merkezi Adıyaman'da bulunan bölgesel GAP Gazeteciler Birliği Cemiyeti Ekim 2010 ayı değerlendirme toplantısını Antalya-Manavgat'ta yaptı. Genel Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra çok sayıda davetlinin de katıldığı toplantı sorunlarımızın karşılıklı tartışılmasının yanı sıra meslektaşlarımız arasında kaynaşma tanışmaya da vesile olarak bölgede bir çok basın kuruluşuyla ortak işbirliklerine imkan sağlanmıştır.

Toplantıda ağırlıklı olarak; Kamu ihale kurumunda yapılan değişiklikler, sarı basın kartı sahiplerinin yeşil pasaport almaları ile mesleki sorunlar görüşülerek, fikir alış verişinde bulunuldu.
YENİ ANAYASA İÇİN DESTEK ÇAĞRISINDA BULUNDUK
Türkiye'de deli gömleği gibi 12 Eylülde giydirilen cunta anayasasının değiştirilerek sivil bir anayasa yapılarak, özgürlüklerin yolunun açılmasına sık sık vurgu yapılmış, kısmi değişikliklerle yetinilmeyip sil baştan yeni sivil anayasa yapılarak basın ve gazeteci haklarının teminat altına alınması çağrısı sıkça tekrarlanmıştır. Konu ile ilgili Genel başkanımız Zeynel Abidin Kıymaz katıldığı ulusal ve yerel medyada onlarca programlar da yönetim kurulu adına gazetecilerin hak ve çıkarlarının savunulmasının yanı sıra demokrasi ve insan haklarından yana tavrıyla da ulusal ve uluslararası camiada takdir görmüştür.

İSRAİL ZORBALIĞINA DİKKAT ÇEKTİK
İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla 20 yardım görevlisinin öldürülmesi gemide bulunan gazeteci meslektaşlarımızın İsrailli askerlerce aşağılanmasına tepki göstererek uluslararası sularda gerçekleşen bu vahim olay kınandı ve Hükümetin zaman geçirmeden bu zorbalığın hesabını sorması hususunda çağrıda bulunuldu.

ÇOCUKLAR İÇİN AF İSTEDİK
GAP Gazeteciler Birliği Nisan 2010 ayı genel yönetim kurulu toplantısında suça itilmiş çocuklar için genel af çağrısı yaptı. GAP Gazeteciler Birliği Cemiyeti, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 90. yılında hükümlü çocuklarında unutulmaması gerektiği ve bu manada bir genel af çalışması yürütülmesi gerektiği yönündeki görüşlerini basın açıklaması ile kamuoyuna sundu.

ÜYELERİMİZİN MESLEKİ GELİŞİMİNİ DESTEKLEDİK
Bölgesel cemiyet olan GAP Gazeteciler Birliği cemiyeti basın çalışanları arasında diyalogun pekişmesi için yıl içerisinde GAP bölgesinde yer alan ve diğer illere geziler gerçekleştirilmiş, basın kuruluşları ile gazeteciler ziyaret edilerek, fikir alış verişinde bulunulmuştur. Meslek kuruluşları arasında bilgi ve teknoloji kullanımı hususunda karşılıklı yardımlaşma imkanları kullanılmış bu amaçla gazete dizgilerinde çalışan üyelerimiz Gaziantep metropol tesislerinde kurslara tabi tutulmuşlardır.

SURİYE İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRDİK
Komşu ve kardeş ülke Suriye'nin Haseki ve Kamışlı illeri cemiyetimiz yönetim kurulu üyeleri ziyaret ederek iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi çalışmalarına katkı sağlanmış,

Suriye'nin Haseke gazeteciler cemiyeti ile kardeşlik protokolü yapılmış, bu protokol ve gezi sonrasında Suriye heyeti vali düzeyinde cemiyetimizin misafiri olarak ülkemize gelerek, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Kahramanmaraş, Gaziantep illeri tarihi turistik mekânlarıyla gezdirilip tanıtılmıştır. Ülkemizin ve sektörümüzün tanıtım ve saygınlığına katkı sunan bu ve benzeri çalışmalarımız yeni dönemde de artarak devam edecektir.
Daha sonra Gap Gazeteciler Birliği Genel Sekreteri Fahrettin Çelik mali raporu okudu. Çelik, Gap Gazeteciler Birliği Cemiyeti Derneğinin gelir giderlerinin eşit olduğunu ve derneğin her hangi bir borcunun bulunmadığını belirtti.
GAP Bölgesi kapsamındaki illerin yanı sıra bu illere komşu illerde bulunan gazetecileri tek çatı altında toplayan Gap Gazeteciler Cemiyeti'nin 17 kişiden oluşan yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi.
Daha sonra söz almak isteyenlere üçer dakikalık söz hakkı verildi. Mardin Şhow Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Şimdi basın kuruluşlarının rahat çalışma imkânlarına kavuşturulması için kamu idarecilerinin öz verili davranmalarına dikkat çekti.
, Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat binaların değil ilkelerin önemli olduğuna dikkat çekerek, gazetecilerin ilkeli davranmaya özen göstermelerini söyledi.
, Kahramanmaraş Bugün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Durdu Mehmet Taş, Gaziantep Metropol ve Referans Gazeteleri Sahibi İsmail Şahin birer konuşma yaptılar.
ULUBEY, HÜKÜMETE YÜKLENDİ 
Dilek temenni bölümünde söz alan yazar ve aynı zamanda CHP Gölbaşı Kadın Kolları Başkanı olan Fatma Ulubey'in başbakan ve hükümete yönelik ağır eleştirilerine cevap vermek üzere kürsüde söz alan AK Parti milletvekili Mehmet Metiner suçlamaya cevap verdi.

PİJAMA İLE BAŞBAKAN KARŞILAMA DÖNEMİ BİTTİ
Başbakanın güç merkezlerine ve odaklarına boyun eğmediklerini söyleyen Metiner, pijama ile başbakan karşılayanlar dik duruş sergileyen Erdoğan'dan menfeatlenemedikleri için çamur attıklarına dikkat çekti. Metiner'in açıklamalarına MHP'li siyasiler tepki gösterince bir anda salon hareketlendi. Söz alan MHP adayı Çetin Öztürk'te kürsüde hükümeti suçlayınca kongre divan Başkanı Necmi Baykan, duruma müdahale ederek, konuşmaların siyasi olmaması hususunda uyarıda bulundu.

Halk Müziği Sanatçısı Aydın Aydın, giydiği canavar kıyafetiyle salona gelerek 'Acele eden, ecele gider' adlı şarkısını seslendirdi. Genel kurula renk katan şarkıyı dinleyen davetliler uzun süre sanatçıyı alkışladı.
Son olarak Adıyaman Valisi Ramazan Sodan kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Vali Sodan konuşmasında kongrenin hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak yeni oluşan yönetime başarılar diledi
GAP GAZETECİLER BİRLİĞİ
GENEL YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER
1-Zeynel Abidin KIYMAZ

2-Hamit ÖZPOLAT
3-Durdu Mehmet TAŞ
4-Mehmet Ali DAĞ
5-Mehmet Talat AKAY
6-Fevzi ŞİMDİ
7-İsmail ŞAHİN
8-Fahrettin ÇELİK
9-Kamer ULUCAN
10-Mehmet ÇELİK
11-Enver ÖZDÜZEN
12- Gül SAN
13- Kenan TEZERDİ
14- Mustafa Saim AYHAN
15- Mustafa ŞAHİN
16-Semira AKTAŞ
17-Ali KUŞOĞLU

GENEL DENETİM KURULU ASİL ÜYELER
1-H.Dilek Kıymaz

2-Songül AKBAŞ
3-Mehmet TIRPAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star