Ana Sayfa Urfa Haberleri GAP İSRAİL İLE İLİŞKİLERİNİ DOĞRULADI

GAP İSRAİL İLE İLİŞKİLERİNİ DOĞRULADI

İddiaların odağındaki GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı İsrail’le yapılan ortak işleri doğrularken, bunların birçoğunun 2003 yılından önce sona erdiğini bildirdi. GAP İdaresi’ne göre İsrail ile şuanda ortak bir proje yok

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2011 Pazartesi 14:06
GAP İSRAİL İLE İLİŞKİLERİNİ DOĞRULADI
İLİŞKİLER ŞEFFAF OLMADI

Yahudilerin GAP Bölgesini ‘Vaadedilmiş Topraklar’ olarak görüyor olması nedeniyle hükümetlerce açıklanmasından çekinilen İsrail-Türkiye ilişkileri hep merak konusudur. Şeffaf olunmayan bu ilişkiler kapsamında çeşitli spekülatif haberler de sürekli güncelliğini korumaktadır.  Bu konuda en çok konuşulan ise Güneydoğu'da çalışan bazı İsraillilerin, GAP bölgesinde Türkiye vatandaşları üzerinden arazi alımı yaptıkları konusudur. Konuşulanları doğrulayacak kaynaklara ulaşılamamasına rağmen bu dedikodular bir türlü bitmek bilmedi.

FİLİSTİN’E UYGULANAN SİNSİ PLAN BÖLGEDE UYGULANIYOR İDDİASI

Filistin topraklarının, Yahudiler tarafından parça parça ele geçirilişi ile ilgili süreç değerlendirilmesi yapılarak, GAP bölgesindeki süreçle ortaklaştırıldı.  Eylemlerinin gayrimeşruluğu uluslar arası legal platformlarda tescillenmiş bir devletin, Türkiye'nin bazı kesimlerinde ki topraklarının, belki yüz yıl sonrası için kurguladığı senaryo, bugün oldukça sinsi bir şekilde uygulandığı öne sürüldü. Ayrıca GAP Bölgesi’nde yapılan sulama ve diğer tarımsal faaliyetlerde de İsrailli mühendislerden ve şirketlerden yararlanılması üzerine bu iddiaların çoğu kamuoyu tarafından kabul gördü.

İDDİALARIN ODAĞINDA GAP İDARESİ VAR

Tüm bu iddiaların odağındaki kurum Kalkınma Bakanlığı’na bağlı merkezi Şanlıurfa’da bulunan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı. Çünkü bölgede özellikle tarımsal ortaklıklar bu kurumla alakalı. Toprak alımı yaptıkları iddia edilen İsrailli mühendisleri ve şirketleri birlikte çalışmak üzere bölgeye getirenin de, Türkiye’deki mühendisleri ve tarımsal alanda çalışan personelleri eğitim amaçlı İsrail’e gönderenin de GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı olduğu iddia ediliyordu. Bu nedenle o dönem Saadetli şimdi ise AK Partili olan İl Genel Meclis Üyesi Necmeddin Sağlam; Eylül ayında GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na bilgi edinme kapsamında başvurarak, İsrail’in GAP ilişkilerini sordu.

GAP İSRAİL İLE İLİŞKİLERİNİ DOĞRULADI

İl Genel Meclis üyesi Sağlam’ın soruları sonrası belki de ilk defa ortaya çıkan ve açıklanan ‘İsrail-GAP İlişkisi’nin çoğu eğitim amaçlı öne sürülüyor. Ayrıca ilişkilerin birçoğunun 2003’den önce sonlandırıldığı belirtiliyor. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil imzalı belgede; kurum olarak İsrail ile birlikte yürütülen hiçbir projenin bulunmadığı kaydedilirken, 2003 yılından önce İsrailli uzmanlardan ve şirketlerden yararlanıldığı, eğitim amaçlı Urfa’dan İsrail’e personel gönderildiği doğrulandı.

DSİ’DEN GELEN PERSONEL İSRAİL’E GÖNDERİLDİ

GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, kurumlarının İsrail ile ilişkilerini açıklarken, İsrail Devleti ile yürüttükleri projenin bulunmadığını ancak eğitim amaçlı yararlanılan İsrailli uzmanlardan 2003’den bu yana faydalanılmadığını belirtti.

İsrail-GAP ilişkisinin boyutlarına ilişkin en ilginç açıklama 2006 yılında İsrail’e giden bir personele ait. DSİ’den gelerek bir süreliğine GAP İdaresi’nde görev alan Hande Akçakoca’nın 02.06.2006-16.02.2006 tarihleri arasında, İsrail’e giderek, 10 günlük Ortadoğu Su Kaynakları Yönetimi konulu kursa katıldığı bildirildi. Akçakoca’nın Mart 2009’dan itibaren tekrar kendi kurumu olan DSİ’de çalışmaya başladığı kaydedildi.

İSRAİLLİ TAHAL FİRMASI SULAMA ŞEBEKESİ YAPTI

Açıklanan ilişkilerde diğer bir bilgi de, 2000 yılında dönemin hükümeti tarafından belirlenen ikili ilişkiler çerçevesinde; ‘Şanlıurfa Yaylak Sulama Şebekesi’ işinin anahtar teslimi şeklinde İsrailli Tahal firmasından dış kredi alınarak yapıldığı ve söz konusu işin 2006’da DSİ’ye ardından Sulama Birliği’ne devredildiği.

‘İSTEYEN HERKESE BİLGİ VERİYORUZ’

GAP İdaresi, kurumlarının erişilmez ve gizemli olduğu yönündeki eleştirilere de, bizzat veya mektup veya mail yoluyla her konuda bilgi verdiklerini belirterek, tüm bilgi almak isteyen vatandaşların bilgi taleplerini eksiksiz karşıladıklarını, ayrıca web sayfasında da gelişmelerle ilgili bilgilerin yayınlandığı ifade edildi. Mustafa ARISÜT/HABER ANALİZ-İPEKYOL

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star