Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri GAP, İŞSİZLİK VE GÖÇÜ AZALTTI

GAP, İŞSİZLİK VE GÖÇÜ AZALTTI

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil: "Bölge illerindeki işsizlik rakamları yüzde 18,8'den yüzde 11'lere düştü"

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2012 Pazar 17:41
GAP, İŞSİZLİK VE GÖÇÜ AZALTTI
Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden GAP'ın uygulandığı bölgede istihdam edilen kişi sayısı arttıkça bölgeden göç de azaldı.

GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, GAP Eylem Planı'nın en ciddi sonuçlarından birinin istihdamda görüldüğünü belirtti.


Sadece 2010 yılında bölge illerinde 218 bin kişiye yeni iş olanağının oluşturulduğunu vurgulayan Karahocagil, bu sektörlerin daha çok inşaat, altyapı, turizm ve hizmet alanlarında yoğunlaştığını söyledi.


Bölgede bugün gelinen noktada işsizlik rakamlarının çok daha iyileştiğini gördüklerini aktaran Karahocagil, ''Bölge ilerindeki işsizlik rakamları yüzde 18.8'den yüzde 11'lere düştü. Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi kentlerdeki işsizlik rakamları ise Türkiye ortalamasının altına geriledi. TÜİK'in verilerine göre, Şanlıurfa ve Diyarbakır'da işsizlik 2009'da yüzde 18.8 iken, 2011'de yüzde 9.7'ye kadar geriledi'' diye konuştu.
''Göç rakamlarında hızlı düşüş var''Oluşturulan istihdamın bölgede çok sık görülen göçü de azalttığını ifade eden Karahocagil, GAP'ın bu konuda diğer bölgelerden daha avantajlı bir konumda olduğunu dile getirdi.


Diğer bazı bölgelerden dış göç akımının devam ettiğini, buna karşılık GAP'ta hızlı bir şekilde düşüş yaşandığını anlatan Karahocagil, şunları kaydetti:


''Şırnak gibi fazla yatırıma ihtiyaç duyan illerimiz var. Ancak Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin'e ise artık Türkiye'nin gelişmiş illeri diyeceğiz. Bu illerimizde, tarım, sanayi ve turizm de önemli hamleler yapılıyor. Özellikle yakın gelecekte kalifiye elaman açısından geriye göç bekliyoruz. Yapılan bu yeni yatırımların bunu sağlayacağı görüşündeyiz.''


Karahocagil, bölge illerine gelen turist sayılarında da son yıllarda ciddi artış sağlandığını belirterek, bunun en önemli göstergelerinden birinin de Güneydoğu illerine yapılan lüks oteller olduğunu sözlerine ekledi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de Kuşlar Üşümesin çalışması

Viranşehir'de Kuşlar Üşümesin çalışması

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık