Ana Sayfa Ekonomi GAP TEYAP'TAN TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ

GAP TEYAP'TAN TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ

GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (GAP TEYAP) kapsamında çiftçi ve çiftçi örgütlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik Tarla Günü etkinliği yapıldı.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2012 Perşembe 20:17
GAP TEYAP'TAN TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ
GAP Bölge Kalkınma İdaresi'nce yürütülen, GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (GAP TEYAP) kapsamında çiftçi ve çiftçi örgütlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik Tarla Günü etkinliği yapıldı.

Vali Celalettin Güvenç, Şenocak köyünde gerçekleştirilen etkinlikte yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'nın, GAP'ın merkezinde yer aldığını belirterek, ''Su bereket demek, su para demek, su akıllı olmak demek. Akıllı olursak zenginliği, varlığı iyi yöneteceğiz, daha çok para kazanacağız'' dedi.


GAP TEYAP projesi için 20 milyon TL harcandığını ifade eden Güvenç, ''Modern tarım nasıl yapılır, fenni usulle tarım nasıl yapılır diye ayrılan para tam 20 milyon para harcıyoruz. Kitap basıyoruz, toplantılar yapıyoruz, böyle örnek tarlalar getirerek sizlere gösteriyoruz. Atadan babadan kalma usullerle çiftçilik bitti arkadaşlar. Rekabet yapamazsınız. Dünyayla rekabet yapamazsınız, Adana ile Manisa ile yapamazsınız, Hollanda ile hiç yapamazsınız'' şeklinde konuştu.


Vali Güvenç çiftçileri sulamada yapılan yanlışlıklara karşı uyararak, toprağın tuzlanmasının önüne geçilmesini istedi.


Daha sonra konuşan GAP BKİ Başkan Yardımcısı Mustafa Kölmek de GAP'ın ilk başta sulama ve enerji amaçlı bir proje gibi görüldüğünü ama insan odaklı bir proje olduğunu belirterek, sulama alanlarının artmasıyla beraber meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemek amacıyla çalışmalara devam ettiklerini söyledi.


Programa, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu ve köylüler katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yüksek LPG fiyatlarından petrolcülerde şikayetçi

Yüksek LPG fiyatlarından petrolcülerde şikayetçi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star