Ana Sayfa Urfa Haberleri Gap Toprakları Organik Tarım Merkezi Oluyor

Gap Toprakları Organik Tarım Merkezi Oluyor

Kimyasal ilaçların bulaşmadığı GAP toprakları organik tarım merkezi oluyor.

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2011 Pazartesi 07:22
Gap Toprakları Organik Tarım Merkezi Oluyor
Kimyasal ilaçların bulaşmadığı GAP toprakları organik tarım merkezi oluyor. Halen birkaç ürün denemesinin yapıldığı Fırat'ın mikroklima özelliğini taşıyan toprakların, organik tarıma oldukça elverişli olduğu tespit edildi.


Son yıllarda Türkiye'den yurt dışına ihraç edilen tarım ürünlerinde yüksek oranda kalıntı çıkması ve satılan ürünlerin geri dönmesi üzerine GAP'ta organik tarım çalışmaları başlatıldı.

Daha fazla ürün elde etmek ve zararlı haşerelerle mücadele etmek için ülke genelinde kullanılan kimyasal ilaçlar vatandaşları organik ürünlere hasret bıraktı. Ancak uzmanların yaptığı çalışmalarda GAP topraklarında Fırat Havzası yanında büyük bir alanda hiç kimyasal ilacın kullanılmadığı belirlendi.

Uzmanlar, zehirlenmemiş, GAP'ta sulamaya açılan alanlar, sulanabilen yerler ile Fırat'ın mikroklima özelliğini taşıyan tarım havzalarının organik tarımda kullanılması için kolları sıvadı. Uzun süredir çalışmalarını bölgede sürdüren GAP Ekolojik Tarımsal Kalkınma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, (GAP EKODER) Siverek Kaymakamlığı, GAP İdaresi Başkanlığı ve bazı sivil toplum kuruluşlarının da desteği ile Siverek bölgesinde oluşturduğu nar ve domates bahçesinden istenilen verimi elde etti. Uzman ekipler, şimdi de tüm Fırat Havzası için çalışmalarını sürdürüyor.

Organik tarım konusunda önemli projelerin yürütüldüğü Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde organik tarım ile ilgili yapılan konferansa da akademisyenler yoğun ilgi gösterdi. Organik ürün yetiştirme konusunda nar yetiştiriciliği yapan 150 çiftçi ve yaklaşık bin 100 kişi ile organik meyveciliğin yaygınlaştırılması amacıyla 350 dekar alanda narların sertifikalandırma çalışmaları yapıldı. Bununla birlikte GAP bölgesindeki kızılbanki ve şire üzüm çeşitlerinin virüslerden arındırılma çalışmaları ile nar suyu, domates, biber ve patlıcanın güneş enerjisi kullanılarak kurutulup işlenmesi çalışmaları yapılıyor.

ORGANİK TARIM ÇALIŞMALARI MASAYA YATIRILDI GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı(BKİ)'nın finanse ettiği, Siverek Kaymakamlığı ve Harran Üniversitesi tarafından desteklenen, GAP EKODER tarafından uygulanan 'Şanlıurfa'da Organik Meyve Üreticiliği Projesi' kapsamında düzenlenen konferansta organik tarımın önemi anlatıldı. Fırat Havzası'ndaki toprakların organik tarım için en elverişli olduğu vurgulanan Konferansta, organik tarım uygulamaları, pazarlama, organik ürün avantajları, destekler, kontrol ve sertifikasyon konusunda bilgiler verildi.

Konferanslarda sunum yapan GAP EKODER Başkanı Medet Abbasoğlu, GAP bölgesinin henüz kimyasal bulaşmamış çok fazla miktarda tarımsal araziye sahip olduğunu hatırlatarak, "Burada yetişen en küçük bitkiden, büyük endüstrilerin ihtiyaç duyduğu meyvelere kadar her şey organik olarak yetiştirilebilir. " dedi.

Şanlıurfa'nın, büyük topraklara sahip olması, parsellerin büyük olması nedeniyle yabancıların buraları kıskandığını savunan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Ali Çullu, ise "Çok temiz toprağımız var. Pırıl pırıl, ilaç değmemiş, sanayi artığı bulaşmamış toprağımız var. Birçok bölgede asit yağmurlarıyla toprak kirleniyor, yer altı suları kirleniyor, onları biz pek görmüyoruz ama bir şekilde gıdalarımıza karışıyor. Biz bu yönden çok şanslıyız, henüz suyumuz da toprağımız da havamız da temiz. Alanımız çok geniş, tüm bu alanları organik tarım amaçlı kullanabiliriz. " şeklinde konuştu.

Projenin yürütüldüğü köylerde incelemede bulunan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Mehmet Ali Çullu, Bu bölgede gelişen organik tarımın dışarıya göçü azaltacağını belirtti. Çullu, Üniversite olarak buradaki halkı, bilimsel ve diğer desteklerden mahrum bırakmayacaklarını ifade etti.


Ekolojik Tarım Kontrol Organizasyonu (ETKO) Genel Müdürü Dr. Mustafa Akyüz de bu toprakların mikro klima özelliğine sahip olduğunu, burada her türlü ekolojik imkan mevcut olduğunun altını çizdi. Bölgede yapılan ve yapılması planlanan organik tarımın oldukça sevindirici olduğunu dile getiren Akyüz, ekolojik nar üreticiliği yapan çiftçilerin, devletin desteklerini gördükleri müddetçe çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık